«Банкрутство» для своїх: як наближені до львівської мерії не сплачують мільйони гривень пайових внесків
https://leopolis.news/post/117836/bankrutstvo-dlya-svoh-yak-nablyjeni-do-lvivsko-meri-ne-splachuyut-milyony-gryven-payovyh-vneskiv
14/02/2025
Про недостатній контроль, що більше схожий на службову недбалість (або зловживання)
Нагадаємо, що нещодавно писали про результати ревізії діяльності Департаменту економічного розвитку Львівської міськради. Про те, що було виявлено порушення, внаслідок яких територіальна громада Львова недоотримала понад 214 млн грн.
Такі доходи до місцевого бюджету мали б надійти у вигляді обов’язкової пайової участі забудовників, кошти від якої спрямовуються на модернізацію та розвиток інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури, підвищення інвестиційної привабливості Львова, створення комфортного середовища для мешканців територіальної громади і бізнесу тощо. Однак підлеглі міського голови Андрія Садового, як з’ясували аудитори, процес стягнення несплачених або несвоєчасно внесених забудовниками коштів недостатньо контролювали.
У ході ж подальшого дослідження вказана тема виявилася напрочуд багатогранною. У тому сенсі, що стало відомо про існування різних схем, хитрощів, «преференцій», які використовувались забудовниками, щоб не сплачувати мільйонні пайові внески. Відразу зауважимо: все це виглядає не як недостатній контроль, а як службова недбалість службових осіб Львівської міськради (або умисні зловживання), що спричинило тяжкі наслідки.
При розробці даної теми Leopolis.news у тому числі звернув увагу на «пайову» історію ТОВ «Галіція Апартментс», стягнути заборгованість з якого у міський бюджет виявилося неможливим через визнання його банкрутом та ліквідацію.
Побажання львівського бургомістра в життя втілилось трохи не так
Невеликий екскурс в минуле. У 2013 році, коли у Львові на вулиці Джерельній, 69 закладали та освячували перший камінь під будівництво житлового комплексу «Бельгійське містечко», мер Львова Андрій Садовий видав вельми пафосну промову – із серії «чоловіка понесло». Сказано, зокрема, було наступне: «Ми отримуємо захоплення від тої архітектури, яка була збудована сто років тому. Я би хотів, щоб ті забудовники, які будують сьогодні, також увійшли в історію, і ці будівлі, які збудують сьогодні, були визнані як такі, що формують розвиток людини. Я переконаний, що наші бельгійські колеги принесуть із собою не тільки інвестиції, але й культуру виробництва. Це надзвичайно важливо сьогодні».
У життя вказане побажання львівського бургомістра втілилось трохи інакше. Забудовник – компанія «Галіція Апартментс» в історію увійшла. Однак вона виявилась зовсім не райдужною, скорше, занадто типовою для Львова періоду Садового.
Попри наявність іноземних інвесторів, журналісти пов’язували будівництво «Бельгійського містечка» з оточенням Андрія Садового, називаючи даний проєкт практично родинною справою. Увага, приміром, акцентувалась на тому, що землю під «Бельгійське містечко» міська влада виділяла дуже оперативно і що до цього будівництва має стосунок: Олексій Курилишин, чия дружина є кумою міського голови Львова Андрія Садового, довірена особа Садового Тарас Хмеловський (за наявною інформацією, відомий також як бізнес-партнер Олексія Курилишина та його родичів).
«Власниками ТОВ «Галіція Апартментс», яке зареєстрували лише рік тому, є три компанії: ТОВ «Жек інт» (Люксембург), ТОВ «ТПФ АТ» (Бельгія) та українське ТОВ «Хабітат Юкрейн», – повідомляв у 2013 році сайт «Наші гроші. Львів». – Власниками «Хабітат Юкрейн» (зареєстровано у липні 2011 року) є дві українські компанії: ТОВ «Ю ар бі інвест» та ТОВ «Бізнес парк Львів».
ТОВ «Ю ар бі інвест» належить Тарасу Колянковському та бельгійцеві. Той же Тарас Колянковський є директором «Галіція апартментс», «Хабітат Юкрейн» та «Ю ар бі інвест». Тарас Колянковський також відомий тим, що є радником з правових питань скандального АТЗТ «Універмаг «На ринку». Ця компанія викупила будинок на площі Ринок за дуже помірною ціною.
А власниками ТОВ «Бізнес парк Львів» є Олексій Курилишин, чия дружина є кумою міського голови Львова Андрія Садового, і Тарас Хмеловський, який згідно звіту SMIDA за 2011 рік, був головою наглядової ради ПАТ «Львівське автотранспортне підприємство 24654». Це публічне акціонерне товариство своєю чергою є засновником однойменного ТОВ, у якого Львівська міська рада й вилучила ділянку на Джерельній, 69».
Яких боргів наробила міськраді будівельна компанія
А тепер про основне та найцікавіше: як компанія-забудовник «Галіція Апартментс», яка будувала ЖК «Бельгійське містечко» та з якою раніше були пов’язані «люди Садового», «взула» майже на 5 млн грн Львівську міську раду, керівником якої є той самий Андрій Садовий.
Відповіді на це питання частково можна віднайти у судових рішеннях. У їх числі – рішення Господарського суду Львівської області від 27.03.2019 року – за позовом Департаменту економічного розвитку Львівської міськради до ТОВ «Галіція Апартментс» про стягнення 3,96 млн грн.
З рішення вбачається, що ТОВ «Галіція Апартментс» не сплатило у повному обсязі пайовий внесок на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Львов (згідно договору про пайову участь від 01.11.2013 року). Також відомо про один цікавий «нюанс»: сторони неодноразово змінювали розмір, черговість та терміни сплати замовником коштів на створення і розвиток інфраструктури міста – на підставі додаткових угод (вказуючи, що кошти повинні бути сплачені не пізніше дати введення об’єкта в експлуатацію).
Останньою додатковою угодою від 06.06.2018 сторони погодили, що пайову участь у розмірі 5,7 млн грн «Галіція Апартментс» сплатить до 30.09.2018 (але не пізніше дати введення об’єкта в експлуатацію). Хоча об’єкт будівництва було введено в експлуатацію у вересні 2017 року(!). У результаті звершилося все тим, що компанія виконала свій обов'язок частково – сплатила лише 2,2 млн. грн.
Суд задовольнив позов Департаменту економічного розвитку Львівської міськради: вирішив стягнути з ТОВ «Галіція Апартментс» 3,5 млн грн пайового внеску, окрім цього, пеню, річні, інфляційні втрати, відшкодування витрат на оплату судового збору.
Але в місцевий бюджет ці кошти у подальшому не потрапили. Так само як туди не потрапило 736, 9 тис грн заборгованості по орендній платі за землю (за ту саму, на якій було зведено «Бельгійське містечко»). Вказаний борг, який виник через те, що ТОВ «Галіція Апартментс» у певний період не вносило орендну плату за землю, було стягнуто госпсудом за позовом Львівської міськради до компанії – згідно судового рішення від 23.12.2019 року.
Водночас, коли в госпсуді розглядалась дана справа, ТОВ «Галіція Апартментс» вже звернулось до цього ж суду із заявою про відкриття провадження у справі про «власне» банкрутство.
Збанкрутувати, щоб не платити?
Справа про банкрутство ТОВ «Галіція Апартментс» розглядалась суддею госпсуду Андрієм Морозюком.
З судових рішень у цій справі відомо, що до госпсуду з заявами щодо грошових вимог до боржника (себто то ТОВ «Галіція Апартментс») звернулась Львівська міськради (з вимогами на суму 748 тис грн), Департамент економічного розвитку Львівської міської ради (з вимогами –4,022 млн грн), ГУ ДПС у Львівській області (805,5 тис грн).
Також відомо, що в результаті проведених дій в ліквідаційній процедурі майнових активів, в т.ч. грошових коштів, необхідних для задоволення вимог кредиторів, виявлено не було.
А те, що вдалося виявити, виявилося, зокрема, майном «на папері». Йдеться про належне боржнику майно, яке ліквідатор виявив у реєстрі речових прав на нерухоме майно, мова – про насосну та склад на вул. Джерельна, 69 у Львові. Водночас, як вказано в ухвалі суду від 25.10.2022 року (згідно з якою ТОВ «Галіція Апартментс» було ліквідовано, а грошові вимоги кредиторів було ухвалено вважати погашеними), зі звітів ліквідатора вбачається, що «на території банкрута не було виявлено нерухомого майна, зареєстрованого та відображеного у реєстрі речових прав на нерухоме майно – під літерами Г-1 насосна та Е'-1 склад (по вул. Джерельна, 69 м. Львів). Встановити де це майно не вдалося. З відомостей, які вдалося добути ліквідатору, але які не підтверджені будь-якими документами, таке майно могло бути реконструйовано в ході здійснення будівництва комплексу «Бельгійське містечко». Відтак реалізація відсутнього майна є неможливою, а тому є необхідність виключити таке майно з ліквідаційної маси».
Замість епілогу
Враховуючи, що бюджет Львівської міської територіальної громади втратив майже 5 млн грн, правоохоронні органи мали б цією ситуацією поцікавитись. Звернувши увагу, зокрема, на судову справу про банкрутство ТОВ «Галіція Апартментс»: а чи не було це банкрутство часом фіктивним?
А ще доцільніше для правоохоронців було б з’ясувати, з яких причин підлеглі Садового не вжили належних заходів, щоб несплачений забудовником пайовий внесок на інфраструктуру Львова було стягнуто вчасно. Тобто йдеться про відкриття кримінального провадження за фактом вчинення службовими особами Львівської міської ради службової недбалості, що спричинило тяжкі наслідки. Однак цього зроблено не було.
Віктор КОРНІЄНКО, для Leopolis.news