26-03-2025 19:11175
Львівський окружний адміністративний суд зобов’язав приватну компанію відновити за автентичним зразком дерев’яні вікна на фасаді будинку — пам’ятки архітектури, що на вул. Коцюбинського, 3.
Як повідомляє пресслужба Львівської міської ради, зз відповідним позовом до суду звернувся офіс охорони культурної спадщини ЛМР. У цій кам’яниці власник приміщень самовільно замінив три дерев’яні вікна на пластикові та влаштував новий дверний отвір.
«У 2024 році наші фахівці виявили, що власник приміщень - ТзОВ ЛТД «ТЕМПО» - без погоджень та дозволів замінив історичні вікна на пластикові та самовільно влаштував нові двері замість вікна. За цими фактами було складено акт порушення та видано припис про усунення самовільних змін, а також накладено штраф у розмірі 170 тис. грн. Втім, вимоги припису залишились невиконаними, а штраф — несплаченим. У зв’язку з цим ми звернулися до суду.
Під час судового розгляду представники компанії стверджували, що пластикові вікна встановлені тимчасово, а оригінальні — начебто передані на реставрацію. Однак жодних документальних підтверджень цього надано не було. Суд став на бік міста. Власника зобов’язано повернути фасаду історичної будівлі первісний вигляд — шляхом відновлення 4 вікон за автентичним зразком», - розповіли в офісі охорони культурної спадщини ЛМР.
Додамо, у 2025 році офіс охорони культурної спадщини вже ініціював три судові провадження щодо самовільних втручань у пам’ятки архітектури — зокрема, незаконних прибудов і заміни історичних елементів фасадів.
Водночас містянам нагадують: будь-які роботи в пам’ятках архітектури та в будинках, що належать до цінної історичної забудови, мають здійснюватися виключно після погодження з Офісом охорони культурної спадщини. Працівники офісу надають консультації щосереди та щочетверга з 9:00 до 16:00 (перерва з 12:00 до 13:00) за адресою: вул. Валова, 20. Телефони: +38 (032) 235-43-40; +38 (032) 297-55-69.
Нагадаємо, мешканців місто заохочує проводити фахові реставраційні роботи через програми співфінансування, зокрема щодо реставрації історичних брам та вікон, заміни пластикових вікон на дерев’яні та реставрації балконів у будинках-пам’ятках. Детальніша інформація про таку співпрацю та частки співфінансування мешканців і міста чи міжнародних організацій – на сайті ЛКП «Бюро спадщини» у вкладці «Співфінансування».
Також раніше у Львові для управлінців будинків та мешканців провели цикл теоретичних та практичних навчань щодо збереження пам’яток. Зокрема, розповідали як правильно проводити реставраційні роботи та з ким це погоджувати. А на прикладі конкретного будинку реставратори ділилися практичними рекомендаціями щодо ремонту стін, столярки чи кованих елементів.
Leopolis.news