logo
16/05
15/05
14/05
2 ...

Юлія Шопська: розвиток аграрної Львівщини є моїм особистим пріоритетом

01-09-2020 20:152804

Юлія Шопська: розвиток аграрної Львівщини є моїм особистим пріоритетом

 

Про унікальні перспективи розвитку сільськогосподарських підприємств Львівщини, про волонтерство в зоні АТО та допомогу фермерам і селянам та про іноземні інвестиції в економіку області у розмові з директоркою департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Юлією Шопською.

Юліє, охарактеризуйте коротко загальний стан справ галузі АПК Львівщини.

Агропромисловий комплекс Львівщини створює п’яту частину валової доданої вартості в економіці регіону. Сільське господарство області є інвестиційно-привабливим. На сьогодні вже залучено 36,4 млн. дол. США, що складає 3,3% загальнообласного обсягу інвестицій. Найбільше в сільське господарство інвестують Данія, Британія, Нідерланди.

Продовжується реалізація проєктів агротуристичного кластера «Горбогори» з бюджетом 27,4 млн. грн. та «Нові точки зростання для сталого розвитку гірських територій Львівської області» (бюджет 17,6 млн. грн.). При Львівській облдержадміністрації діє Консультаційно-дорадчий центр, який  протягом 2020 року проконсультував понад 200 осіб. 

Набув чинності Закон України «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо планування використання земель», що стало ключовою темою для обговорення у ЗМІ. Які основні зміни чекають українців із введенням Закону в дію?

Прийняті зміни спростять життя українцям та бізнесу при користуванні землею та дозволять уникнути зайвої бюрократичної тяганини. Цей Закон забезпечить якісніший розвиток територій і управління землеустроєм, спростить виконання картографічних робіт, сприятиме збереженню довкілля та культурної спадщини, залучатиме інвесторів і що найважливіше – задовольнятиме земельні потреби громадян.  

Україна реалізовує програму «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство». Яка участь Львівщини у цій Програмі?

Однією із умов даної програми є створення Державного аграрного реєстру та відкриття до нього доступу широкому загалу. Львівщина є однією з 6 областей, де стартувала перша фаза пілотного проєкту щодо впровадження аграрного реєстру. Зокрема, у лютому цього року мобільна група операторів реєстру, до якої входять працівники департаменту, юстиції, Дергеокадастру та безоплатної правової допомоги, здійснили виїзди у райдержадміністрації та об’єднані територіальні громади області, де допомагали аграріям вносити відомості про себе до реєстру та надавали консультації стосовно земельних, орендних, реєстраційних правовідносин.

Сам реєстр буде працювати за принципами єдиного інформаційного центру. Це дасть можливість спростити взаємодію аграріїв із урядовими інституціями, унеможливить необхідність подорожувати за отриманням державних послуг, дасть змогу швидко перевірити інформацію. Електронна система є більш прозорою та зменшує ризики втрати документів. На Львівщині вже реалізується Програма «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні». Пілотною територією обрали Давидівську ОТГ. 

Департамент агропромислового розвитку активно комунікує як з державними органами та міжнародними фондами, так і з фермерами. Юліє, розкажіть детальніше про участь сільськогосподарських підприємств та фермерських господарств Львівщини в програмах підтримки АПК з бюджетів різних рівнів. 

До прикладу, на Львівщині успішно реалізується проєкт міжнародної технічної допомоги «Розвиток молочного бізнесу в Україні» за підтримки уряду Канади.

За підтримки цього проєкту ми уже створили: лабораторію молока, яка надає послуги двом сотням виробників; 55 сімейних молочних ферм; два десятки систем автоматизованого доїння корів; у понад п’яти десятках громад відновлено та покращено покращено пасовища.

І вже на цей рік ми запланували будівництво кооперативного заводу з переробки молока потужністю 25 тонн на добу. Сума інвестицій – більше 1 млн. канадських доларів.

А в рамках Проєкту «Впровадження аграрних розписок в Україні» на Львівщину вже залучено понад 370 млн. грн. Ми погасили кредиторську заборгованість та відшкодували відсотки за залученими кредитами понад трьом десяткам сільськогосподарських підприємств; 10 підприємствам надали пільгові кредити на суму майже 2 млн. грн.; а за 7 місяців цього року до бюджету розвитку надійшло більше 3,1 млн. грн.

Для допомоги фермерам і селянам розпочали програму часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва та здешевлення кредитів, на яку маємо в бюджеті 3 млн. грн. Вже майже 60 сільгосппідприємств отримали компенсацію сплачених відсотків. Суттєво здешевлена купівля дев’яноста одиниць техніки та обладнання вітчизняного виробництва для 67-и сільгоспвиробників.

Наш департамент приділяє особливу увагу запровадженню інновацій та підтримці соціальноорієнтованих проєктів галузі, адже агропромисловий розвиток Львівщини є моїм особистим пріоритетом. 

У Золочівському районі вперше реалізовуватиметься проєкт «Склянка молока». Розкажіть детальніше про це. 

Питання організації харчування дітей у навчальних закладах залишається одним з найбільш актуальних та заслуговує особливої уваги. Метою проєкту є створення умов для збереження здоров’я дітей шляхом введення в раціон харчування школярів молока, збагаченого вітамінами і комплексом мінеральних речовин. Принципово, що до забезпечення шкіл екологічно чистою продукцією ми залучаємо малі сімейні молочні ферми.

Ще один проєкт, який відбувається за підтримки департаменту АПК Львівської облдержадміністрації – «Неймовірні села України». Чи є ймовірні «неймовірні села» на Золочівщині? 

Цьогоріч у Всеукраїнському конкурсі «Неймовірні села України 2020», бере участь село Заболотці, що у Бродівському районі. Заболотці – неймовірне та самобутнє село України, справжній приклад для наслідування. Його громаді є чим пишатися та що показати. Тут живуть неймовірно працьовиті та добрі люди. Перемога у проекті дасть можливість громаді облаштувати свою пекарню та продовжити одну із найважливіших українських традицій – випікати смачний та корисний хліб.

Тривалий час на Золочівщині здійснює свою діяльність «Фундація Шопських», котру ви заснували разом із чоловіком і котра підтримує чимало проектів, які реалізовує громада. На що спрямована її основна діяльність?

Фундація «Шопських» створювалась в часи АТО. Через фундацію допомагали добровольцям, передавали кошти, необхідні речі. Ми активно допомагали й сім’ям бійців АТО, оскільки розуміли наскільки важливою для них є наша підтримка. І саме ці щирі емоції людей неможливо передати словами. Також ми неодноразово закупляли запчастини до військової техніки в зоні АТО. Згодом ми почали приєднувались до розвитку соціальної інфраструктури, допомагали у перекритті школи. Зараз закупляємо обладнання на лікарню.

Ви керівник доволі складної галузі в області, займаєтесь благодійною діяльністю, громадською роботою. Як все встигаєте? Як ставляться Ваші рідні до такого Вашого вибору?

Мої рідні повністю підтримують мене у моєму виборі. Вони не тільки підтримують, але і допомагають мені, діти долучаються до робочих поїздок. До прикладу, нещодавно ми з донечкою Анастасією, відвідали село Підгір’я й передали 5 кізочок першій в Україні фермі для людей з особливими потребами. І Ви знаєте, є дуже влучна фраза: «Не виховуйте дітей, виховуйте себе, оскільки діти і так беруть з Вас приклад».

Леся ГОРГОТА, Leopolis.news