logo
13/07
12/07
2 ...

У курортній Східниці обласна влада ліквідувала пожежну службу

16-09-2020 16:394029

У курортній Східниці обласна влада ліквідувала пожежну службу
Фото: UkrMedia

Головне управління ДСНС у Львівській області вирішило ліквідувати 38 пожежно-рятувальний пост у Східниці, перемістивши його у м. Борислав. Про це йдеться у наказі № 205 від 15 вересня 2020 року.

Метою передислокації рятувальників зі Східниці до Борислава, як зазначено в наказі, стала «необхідність звільнення займаних будівель та приміщень ПрАТ «Полонина» в смт. Східниця та забезпечення необхідних заходів, спрямованих на створення умов для належного та ефективного застосування сил та засобів під час виконання завдань за призначенням, збереження матеріально-технічних засобів, підтримання постійної готовності до оперативного реагування під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, небезпечних подій та гасіння пожеж».

Про те, як рятувальники Східниці після передислокації до Борислава зможуть оперативно реагувати на надзвичайні ситуації та гасити пожежі на значній території, що відділена від Борислава гірським перевалом, у наказі не йдеться. Чиновники ГУ ДСНС у Львівській області просто наказують: «З 18 вересня 2020 року та до особливого призначення здійснити заходи з переміщення особового складу, передислокації майна 38 ДПРП : 6 ДПРЧ ГУ ДСНС України у Львівській області з будівлі та приміщень, розташованих за адресою смт. Східниця, вул. 16-го Липня б/н в будівлю та службові приміщення 6 ДПРЧ ГУ ДСНС України у Львівській області за адресою: м. Борислав, вул. Шевченка, 54».

Таким чином поліпшення оперативного реагування на надзвичайну ситуацію чи пожежу в Східниці та навколишніх селах Дрогобицького, Турківського та Сколівського районів полягатиме у тому, що рятувальникам із передислокованого до Борислава 38 Східницького пожежно-рятувального поста необхідно затратити додаткових 20-30 хвилин, що доїхати тільки до Східниці. Про місце надзвичайної ситуації чи пожежі наразі не йдеться.

Саме необхідність економії часу під час надзвичайних ситуацій на початку 90-х років минулого століття спонукала керівників великих східницьких санаторіїв домогтися дислокації безпосередньо на території курортного селища однієї пожежної машини та караулу, який згодом отримав офіційний статус пожежно-рятувального поста. Місцем дислокації поста стали гараж та господарські споруди одного зі східницьких санаторіїв. 

Позаяк на той час усе було майно знаходилося у державній власності, юридичних документів на дислокацію Східницького пожежно-рятувального поста у приміщеннях відпочинкового закладу ніхто не оформляв. Очевидно, це стало причиною, що під час перетворення (приватизації) санаторію «Полонина Карпат» в ПрАТ «Полонина» не виникло питання вивільнення приміщень. На той час дислокація рятувальників у Східниці була вмотивованою та виправданою. Східницькі надзвичайники обслуговували не тільки курорт, але й гірські села Дрогобицького, Турківського та Сколівського районів і мали на своєму рахунку не одне врятоване життя та вагомий перелік приборканих пожеж. А це могло суттєво ускладнити процес приватизації.

Самі рятувальники говорять, що 38 ДПРП у Східниці 6 ДПРЧ м. Борислава ГУ ДСНС України у Львівській області надалі залишається в структурі Державної служби України з надзвичайних ситуації підрозділом, який на початку 2000-х пройшов державну атестацію, не маючи власного чи офіційно оформленого орендованого приміщення.

Східницька селищна рада, розуміючи необхідність безпосередньої дислокації рятувальників на курорті, на початку 1996 року виділяє ДСНС 0,6 га землі по вул. Б. Хмельницького в смт. Східниця для будівництва пожежного депо на 4 машиновиїзди. У 1997 році ДСНС навіть було розпочато роботи з будівництва вказаного об’єкта. Проте у 1998 році через відсутність фінансування усі роботи були припинені. Через деякий час рішенням Східницької селищної ради м. Борислава від 25.02.2010 року №628 ГУ ДСНС у Львівській області в постійне користування було надано 0,45 га землі по вул. Б. Хмельницького в смт. Східниця для будівництва пожежного депо.

Але за час, що минув, надзвичайники так і не спромоглися ні побудувати у Східниці пожежне депо, ні повернути виділену землю у власність селищної ради, яка, як стверджує Східницький селищний голова Іван Піляк, хотіла спробувати вирішити питання будівництва пожежного депо у Східниці, залучивши для цього міжнародні грантові кошти.

Проблем із місцем дислокації 38 Державного пожежно-рятувального поста у Східниці не виникало упродовж 25 років. Рятувальники здійснювали свої першочергові завдання з порятунку людей та ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на значній території.

Розмови про необхідність будівництва пожежного депо та звільнення гаражу та господарських приміщень ПрАТ «Полонина», звичайно, велися, проте вони не мали категоричного характеру. Проблеми виникли якось несподівано якраз напередодні виборів голови Східницької об’єднаної територіальної громади. Керівництво та акціонери ПрАТ «Полонина» раптом в ультимативній формі почали вимагати від ГУ ДСНС у Львівській області орендну плату за використання приміщень, де дислокуються рятувальники або звільнити їх.

Перемовини чомусь виявилися малоефективними. Відтак керівництво головного управління не знайшло нічого кращого, як ліквідувати 38 пожежно-рятувальний пост у Східниці, змінивши його місце дислокації на Борислав.

Напередодні виходу наказу №205 питання необхідності дислокації 38 Державного пожежно-рятувального поста 6 ДПРЧ ГУ ДСНС України у Львівській області на території Східниці слухалося на сесії Дрогобицької районної ради. Депутатський корпус визнав за недоцільне змінювати місце дислокації рятувальників з Східниці на Борислав та рекомендував сільським радам, що знаходяться на території обслуговування, надати фінансову підтримку рятувальникам.

Зрозуміло, в умовах карантинних обмежень, що потягнули за собою недовиконання місцевих бюджетів, вирішити питання орендної плати чи будівництва пожежного депо у Східниці складно. Особливо в умовах, коли всі розуміють, що місцеві вибори змінюють адміністративний статус селища, яке виходить із підпорядкування Бориславської міської ради й стає адміністративним центром окремої Східницької ОТГ. Очевидним також є те, що в умовах новоствореної ОТГ питання дислокації пожежно-рятувального поста у Східниці знайде своє логічне вирішення.

Проте виглядає на те, що під час виборчої кампанії політична доцільність бере верх на логікою та доцільністю. Після безрезультатних перемовин із ПрАТ «Полонина» та невдалих спроб перекласти відповідальність на селищну раду за відсутність матеріальної бази рятувальників у Східниці, керівництво Головного управління ДСНС у Львівській області не знайшло нічого кращого, як змінити місце дислокації рятувальників із Східниці на Борислав.

Наразі складно судити, наскільки передислокація рятувальників до Борислава вплине на виборчий рейтинг Східницького селищного голови Івана Піляка, якого вважають незаперечним лідером серед претендентів на посаду голови ОТГ. Очевидним є те, від дій львівських чиновників постраждають люди. Адже, щоб доїхати до Східниці з Борислава рятувальникам потрібно буде додаткових 30 хвилин. А це знищене вогнем людське майно і, дуже часто, життя.

 До слова, за інформацією наших джерел, санаторій «Стожари», бенефіціарним власником якого є і співвласники ПрАТ «Полонина», заборгував Східницькій селищній раді майже мільйон гривень земельного податку.

І також виникає запитання, що ж все-таки стоїть за ліквідацією пожежно-рятувального поста у Східниці: нерозторопність чиновників, бажання нанести рейтингові втрати діючому селищному голові Іванові Піляку політичних конкурентів? Але хай там як, страждають від цього звичайні мешканці великої ОТГ, бо під загрозу поставлене їх життя

 Маркіян ВОЛЯНСЬКИЙ для Leopolis.news