logo
08/05
07/05
2 ...

Влада не йде на поступки в питанні фіскалізації бізнесу з січня 2021 року

13-11-2020 12:353919

Влада не йде на поступки в питанні фіскалізації бізнесу з січня 2021 року

Малий бізнес влаштовує великі протести. Сотні підприємців ФОП-ів по всій Україні збираються на мітинги через ініціативу влади запровадити фіскалізацію малого бізнесу.

 

Зокрема, з 1 січня 2021 року влада зобов’язує малих підприємців платників єдиного податку ІІ-IV групи використовувати у своїй діяльності касові апарати або програмні «хмарні» РРО у смартфоні.

Епопеї з фіскалізацією бізнесу почались ще у минулому році. Восени 2019 року, в Україні прийняли низку законів про фіскалізацію бізнесу, та введення поетапно РРО (Реєстратор розрахункових операцій – ред.).

Перший етап розпочався з 1 серпня цього року, а саме з введенням «касових апаратів у смартфоні». Відтак, з початком роботи «хмарних» РРО влада дозволила використовувати електронні чеки замість паперових.

У березні цього року в Україні почав діяти Закон від 17 березня 2020 року №533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», котрим запроваджено нові терміни щодо обов’язкового використання реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами-підприємцями платниками єдиного податку.

Зокрема,  раніше обов’язкове використовування РРО залишалось за ФОП платниками єдиного податку, котрі здійснювали реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, реалізацію лікарських засобів або реалізацію виробів медичного призначення.

З початку наступного року використання РРО стане обов’язковим для ФОП платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію товарів (надання послуг) через мережу інтернет, надають платні послуги у сфері охорони здоров’я, реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах, діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, діяльність туристичних агентств, туристичних операторів, діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення, реалізацію текстилю та деталей і приладдя для автотранспортних засобів.

З квітня 2021 року використання РРО стає обов’язковим для усіх ФОП, за виключенням, платників єдиного податку першої групи. Окрім того, 1 січня 2021 року має почати працювати спеціальний порядок розгляду скарг покупців та компенсації частини штрафних санкцій «кешбек».

Таке рішення влади підштовхнуло малий бізнес на протести по всій Україні. Зокрема, бізнес протестує проти касових апаратів, що будуть введені з 1 січня 2021 року та карантину.

У відповідь підприємцям 3 листопада народні депутати зареєстрували законопроект №4313 про відтермінування касових апаратів для ФОП на рік.  Зокрема, проектом Закону пропонується відтермінувати введення РРО, та запровадження спеціального порядку розгляду скарг покупців та компенсації частини штрафних санкцій «кешбек» з 2021 на 2022 рік.

«Україна, як і весь світ, стикнулась із пандемією коронавірусної хвороби (COVID-19) та з економічною рецесією економіки, яка досить негативно вплинула на життя людей та завдала великої шкоди національній промисловості та економіці в цілому. Однак ступінь та важкість падіння національної економіки внаслідок економічної рецесії світової економіки залежить від того, як Україна, як і всі інші країни світу впораються з економічними наслідками пандемії.

 

Особливо тяжкі наслідки, як показує час, несе малий та середній бізнес.  З огляду на зазначене, пропонується перенести запровадження обов'язкового застосування РРО та/або програмного РРО, а також спеціальний порядок розгляду скарг покупців «кешбек» до 01.01.2022 року», – йдеться у пояснювальній записці.

Уже 4 листопада законопроект було внесено на розгляд Верховної Ради України. Комітет на своєму засіданні розглянув проект Закону про внесення змін до розділу ХХ «Прикінцеві та перехідні положення» Податкового кодексу України та інших законодавчих актів про перенесення термінів набрання чинності норм щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі та послуг (реєстр. №4313 від 03.11.2020) (далі – проект Закону реєстр. №4313), поданий народними депутатами України.

Напередодні спікер, та один із ініціаторів законопроекту покладав надії підтримку депутатів законопроекту.

«Сподіваюсь, ніхто не буде проти, якщо завтра (4 листопада – ред.) ми його розглянемо. Сподіваюсь, що законопроєкт буде підтриманий за основу і в цілому», – зазначив тоді Дмитро Разумков.

Комітет прийняв рішення рекомендувати ВРУ законопроект, проте із деякими поправками. ВРУ не прийняла за основу законопроект, за прийняття документу за основу проголосували 212 депутатів при 226 необхідних. За направлення законопроекту до комітету на підготовку на повторне перше читання проголосували 254 нардепи.

Ще перед голосуванням, заступник голови податкового комітету ВР Олександр Дубінський подякував парламенту за рішення повернути проект на доопрацювання.

«Я вдячний керівникам фракцій, депутатських груп за це виважене рішення, тому що зараз, в умовах скорочення держбюджету, скорочення економіки та зниження податкових платежів та можливостей для бізнесу в умовах пандемії COVID ми не можемо робити тотальну фіскалізацію і змушувати встановлювати РРО», – зазначив Олександр Дубінський.

Окрім того, голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев також подякував колегам за провалене голосування:

«Хочу подякувати колегам за не голосування, за законопроєкт про відстрочку фіскалізації. Друзі мої, обратися депутатом і голосувати за популярні речі легко, і традиційно для нашої політики.

Але стати депутатом щоб проводити складні, непопулярні, але потрібні для країни рішення - це дуже складно. Радий за те, що багато хто з нас, ставши політиками, не перетворилися в політиканів.

Від 40 млн українських споживачів, від пенсіонерів, які фінансуються податками, від білого бізнесу: Дякую за вашу відповідальність перед країною і її майбутнім».

Чи очікувати бізнесу рішення Верховної Ради про відстрочку введення РРО до Нового Року невідомо. Отож, найімовірніше, що підприємців уже з наступного року чекатимуть оновлення в податковому законодавстві.

Марія БОБРА, для Leopolis.news