logo
19/04
18/04
17/04
16/04
15/04
2 ...

Вперше в Україні львівському храму подарували церковні раритети XII-XV століття

06-05-2021 20:284344

Вперше в Україні львівському храму подарували церковні раритети XII-XV століття

Унікальні християнські реліквії, які збереглися з часів зародження християнства в Україні, отримав у дар Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла УГКЦ у Львові.

 

Урочиста передача цінностей і відкриття виставки старожитностей XII-XV століття «Ars sacra: Подорож у середньовіччя» відбулося сьогодні, 6 травня.

Артефакти подарували Церкві колекціонери Олександр Свіщов і Юрій Котик. Серед експонатів - маленькі натільні хрестики, хрест-гарда XIV століття, натільна ікона з Ісусом Христом XII-XIII століття, натільна ікона з зображенням Богоматері XII століття, велике розп’яття, арочна ікона Богоматері з немовлям XII-XIII століття, енколіптон – складаний нагрудний хрест давньокняжої доби. Є у колекції і більш сучасні речі.

«Більшість з цих речей могли поїхати за кордон. Меценати викуповували ці предмети і тому я вдячний за те, що вони це зробили. Адже відомо, скільки ікон продається за безцінь або просто нищиться. Така колекція є справжнім порятунком для цих речей. Ці меценати є парафіянами храму. Вони передали ці речі церкві, а це означає, що передали їх народу, людям»,  – сказав єпископ, владика Степан Сус.

«Хочу побажати, щоби з завтрашнього дня багато людей приходили до вас. Щоби ви могли ділитися цими емоціями і цим позитивом, представляючи експозицію. Хочу подякувати пану Олександру і пану Юрію за те, що зробили таку справу», – відзначила голова Львівської обласної ради Ірина Гримак.

Відтепер побачити колекцію можуть усі охочі. «Ми з паном Олександром давно збираємо такі предмети. Прийшов час, коли потрібно передати їх Церкві. Тому що це духовні предмети. Вони мають належати місту і наступним поколінням. Для нас важливо, що ці предмети не потрапили за кордон, що вони залишилися у Львові, у Гарнізонному храмі», – зазначив львівський колекціонер Юрій Котик.

«Кожен із цих предметів має власну історію і має духовне значення для міста, для церкви і для України. Ці хрести і ікони розповідають про становлення християнства. Кожен з цих предметів є унікальним історичним свідченням глибокої віри українців», – додав львівський колекціонер Олександр Свіщов.

«Сьогодні день міста. І звичайно, що це не таке святкування, до якого ми звикли. Все дуже тихо. Але в цьому є свій сенс. Адже сьогоднішня подія увійде в історію. І ця експозиція, закладена в основу музею, буде дивувати десятки, сотні, тисячі львів'ян і людей зі всього світу. Велика подяка за те, що зробили благородний вчинок. Громада міста його гідно оцінить», – наголосив мер Львова Андрій Садовий.

Вперше в українському храмі зібрано таку кількість реліквій одного періоду. «Це для нас дуже особливий, неймовірний подарунок. Це дуже цінні речі, які допоможуть нам виховувати молодь і відвідувачів цього підземелля. Перед карантином підземелля відвідували тисячі туристів з України і світу. Тепер на прикладі цих реліквій, починаючи з княжих часів XII століття, ми можемо розповідати про важливість віри і християнства. Багато з цих речей є мощівниками. Люди мали настільки глибоку віру, що пам'ятали про мученицьку смерть християн. Тому це неоціненна лепта в культуру всієї нашої країни. І ми надзвичайно дякуємо цим людям, які це подарували. Бо цей дар є неоціненним, безцінним», – доповнив настоятель храму о.Тарас Михальчук.