logo
23/04
22/04
19/04
18/04
17/04
16/04
2 ...

У Львові встановлять алегоричну скульптуру Франца Ксавера Моцарта

24-05-2021 19:514683

У Львові встановлять алегоричну скульптуру Франца Ксавера Моцарта
Фото: ЛМР

Міжнародний фестиваль класичної музики LvivMozArt, наукове товариство Mozartiana Galicia та Міжнародна фундація Моцартеум у Зальцбурзі (Австрія) ініціювали встановлення у Львові першого в світі пам’ятника Францу Ксаверу Моцарту до 230-річчя від народження композитора. Зараз австрійський скульптор працює над моделлю скульптури, і вже цього літа її буде встановлено на львівській площі Маланюка.

Про це повідомляє пресслужба Львівської міської ради.

У ювілейний рік Франца Ксавера Моцарта Львів поряд з культурними столицями, такими як Відень, Зальцбург, Прага, Лондон, Сівілья, Берлін, Брно, Гавана, отримає скульптуру Моцарту як позачасовий символ значення культури та класичної музики.

«Особисто я вважаю своїм обов’язком розвивати культуру в Україні та міжнародний імідж рідного міста Львова, тому однією з ініціатив цьогорічного фестивалю LvivMozArt стало відзначення постаті Франца Ксавера Моцарта не тільки через сам фестиваль, а й через встановлення символічної, алегоричної скульптури композитору, цілій династії Моцартів. Для цієї роботи було запрошено австрійського скульптора Себастьяна Швайкерта. Франц Ксавер Моцарт приїхав до Львова з Відня, тому символічно, що модель скульптури створюється в Австрії. Минулого тижня я разом з колегами з фундації Моцартеум відвідувала ательє – зараз модель на 70% є готовою. Ми дуже щасливі, що з реалізацією такого сучасного Моцарта ми стаємо в ряд з іншими європейськими містами, адже показуємо діалог між сучасним і минулим, між класичним надбанням і поглядом сучасних митців», – наголосила Оксана Линів, видатна диригентка, директорка фестивалю LvivMozArt.

Особливим акцентом проєкту є залучення до співпраці інтернаціонально відомого австрійського скульптора Себастьяна Швайкерта. Митець народився у 1966 році у Німеччині, навчався в мистецьких академіях Берліна, Відня та Бремена. Його роботи регулярно беруть участь в міжнародних виставках та конкурсах. Скульптор викладає у Віденській академії мистецтв та має власні ательє у Відні та Зальцбурзі.

«Ця алегорійна скульптура буде дуже правильно інтегрована в оточуюче середовище площі Маланюка. Себастьян Швайкерт був у Львові, адже йому надзвичайно важливо коректне вписання елементів скульптури в міське середовище. Він детально обирав масштаб скульптури, симетрії її в цьому просторі.

Площа Маланюка має простір, де львів’яни люблять проводити час, тому ні в кого немає наміру зайняти її якимось великим пам’ятником. Відтак ми не говорим про традиційний для нас пам’ятник, а про скульптуру, яка навпаки буде стояти в одній зі сторін площі і задає певний настрій, наштовхує на певні метафори, алюзії, змушує дізнатись більше про культурну історію міста», – пояснив Антон Коломєйцев, головний архітектор міста.

Створена модель пам’ятника показує сина Моцарта у символічному диригентському русі, з перебільшеною старовинною бароковою перукою, яка символізує його зв’язок з легендарним батьком, відповідальність перед славою якого він все життя відчував, а також з його дідом Леопольдом, основоположником музичної династії Моцартів. Під перукою чітко проглядається портрет Франца Ксавера Моцарта в типовому образі композитора доби романтизму, що символізує зміну мистецьких епох. Легка танцювальна поза та театральний диригентський жест означають зв’язок Моцарта-молодшого зі Львовом, коли він декілька років поспіль був капельмейстером, а пізніше – головним диригентом Цісарсько-королівського привілейованого міського театру, а також диригентом та засновником відомого у Львові Товариства Св. Цецилії.

Проєкт є надзвичайно важливим для зміцнення культурно-історичних відносин між Австрією та Україною, Львовом та Зальцбургом, а також сприяє великим можливостям для розвитку багатьох міжнародних культурних ініціатив.

«Ідея такої скульптури полягає в тому, щоб максимально популяризувати мистецтво, музику. Основне завдання – щоб ця скульптура максимально жила в просторі міста і давала поштовх для львів’ян трішки більше дізнаватись нашу історію, надихатись мистецтвом. Так само, як свого часу поступово розвивався фестиваль LvivMozArt, зараз поступового відбувається живий процес встановлення скульптури. Ми робимо це все максимально публічно, щоб люди розуміли всі нюанси цього проєкту. В музеї Моцарта у Зальцбургу є окрема кімната, присвячена Львову, а вже цього року Львів буде мати свою частинку, яка буде з’єднувати наші міста, країни», – зазначив Андрій Москаленко, перший заступник міського голови Львова.

Запланована дата відкриття пам’ятника – 26 серпня 2021 року, до відкриття фестивалю LvivMozArt 2021. Зазначимо, що львівський композитор, Богдан Сегін, пише кантату спеціально до цієї події.

Leopolis.news