logo
21/10
20/10
19/10
2 ...

Мовний омбудсман пригрозив п’ятьом телеканалам санкціями РНБО

16-09-2021 20:59469

Мовний омбудсман пригрозив п’ятьом телеканалам санкціями РНБО
Фото: nfront.org.ua

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь почав здійснювати заходи державного контролю за застосуванням державної мови телеканалами «1+1», «Інтер», ICTV, «Мега» і ТРК «Україна».

 

Про це повідомила пресслужба уповноваженого.

Зокрема, рівно 2 місяці тому - 16 липня 2021 року - набули чинності норми Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», які стосуються сфери культури, а саме: культурно-мистецьких, розважальних та видовищних заходів, публічного виконання та/або публічного показу театральних вистав, музейної справи та мистецьких виставок, поширення та демонстрування фільмів в Україні, туристичного та екскурсійного обслуговування, сфери книговидання та книгорозповсюдження (частини 2-6, 8 статті 23, стаття 26 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»). 

За цей час на адресу омбудсмана надійшло понад 80 звернень громадян щодо можливого недотримання мовного законодавства 25-ма телеканалами. Основна частина звернень стосувалася діяльності телеканалів «Україна», «Інтер» та «1+1». 

«На підставі численних звернень громадян та здійснених Секретаріатом Уповноваженого моніторингів щодо дотримання частини шостої статті 23 Закону телеканалами загальнонаціональної категорії мовлення нами розпочато 5 заходів державного контролю за застосуванням державної мови», – зазначив він.  

Як відомо, телерадіоорганізації мали два роки з моменту набуття чинності Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», щоб підготуватися до належного виконання цієї норми. 

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 14 липня 2021 року зазначив, що будь-які зазіхання на юридичний статус української мови як державної на території України неприпустимі, оскільки порушують конституційний лад держави, загрожують національній безпеці та самому існуванню державності України.  

Зазначені факти та інші численні матеріали, які підтверджують зухвале та систематичне порушення згаданими телевізійними каналами мовного закону, є підставою для розгляду цього питання на окремому засіданні РНБО та можливого застосування санкцій. 

Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення, зі свого боку, не повинна обмежуватися фіксацією порушень законодавства, а зайняти принципову позицію, офіційно розглянути на своєму засіданні питання про систематичне порушення каналами чинного законодавства, у т.ч., законодавства про кінематографію, нагляд за дотриманням якого телеканалами належить до прямих повноважень Нацради (стаття 13 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення»). 

Також варто зазначити, що протягом періоду з 16 липня по 16 вересня включно вже порушено 30 заходів державного контролю у таких сферах: інформація для загального ознайомлення, обслуговування споживачів, місцеве самоврядування, освіта, телебачення, національна безпека та оборона.

Leopolis.news