logo
29/11
26/11
25/11
24/11
23/11
19/11
18/11
16/11
12/11
10/11
2 ...

У листопаді вийде перший український true crime подкаст про серійного вбивцю «Не та людина»

18-10-2021 17:131118

У листопаді вийде перший український true crime подкаст про серійного вбивцю «Не та людина»

У листопаді на всіх подкаст-майданчиках буде доступний перший український true crime подкаст «Не та людина».

Його авторки – креативна продюсерка FILM.UA Олеся Лук’яненко (телесеріали «Схованки», «І будуть люди») та журналістка Анастасія Рахманіна (головна редакторка Media Business Reports) – концентруються на темах справедливості розслідування та судочинства, реінтеграції у суспільство колишніх в’язнів (зокрема хибно обвинувачених), протидії безкарності слідчих та бездіяльності суддів.

25 років поспіль Сергій Ткач полював на дівчат і молодих жінок, переважно школярок віком 8-12 років. За словами маніяка, за цей час він вбив і зґвалтував понад 100 жертв, а слідству – коли вже після арешту та зізнання Ткача збирали доказову базу, – вдалося довести 37 епізодів. У різні роки невідомого вбивцю розшукували на територіях трьох областей: Дніпропетровської, Запорізької та Харківської. Але постійно знаходили не тих. За злочини Ткача покарали як мінімум дев’ять чоловіків: одного засудили до розстрілу, інший помер від хвороб, відбувши у колонії 15 років, когось звинуватили у вбивстві родички, когось – власної доньки. Справа Сергія Ткача – це історія знищених життів, скалічених доль і злочинів правоохоронної системи, що триває й дотепер. Й саме цій історії та її наслідкам присвячений наративний подкаст про серійного вбивцю «Не та людина».

Як зазначають автори подкасту, за статистикою, майже 30% звинувачених потрапляють під приціл правоохоронних органів випадково, через виконання «плану посадок». І в суді їм немає на що сподіватися, адже виправдувальних вироків в Україні менше 1%. 

Яків Попович – один із тих самих «не тих людей», несправедливо засуджених за злодіяння Ткача. 2002 року його, тоді восьмикласника, звинуватили у вбивстві дев'ятирічної племінниці Яни Попович та забрали до відділку прямо зі школи. Там із 14-річного хлопця три дні вибивали зізнання, після чого направили до СІЗО, а потім – до суду. Поповича засудили до максимального для неповнолітнього терміну – 15 років, з котрих він відсидів більше половини, повернувшись додому лише 2011 року. Ця трагедія й досі не відпускає Якова та його маму Галину, яка разом з ним зголосилася на інтерв’ю для проєкту. Адже батьки загиблої дівчинки тоді повірили сфальсифікованим доказам і до сьогодні вважають родича винним.

«Історії героїв подкасту свідчать про те, що від свавілля правоохоронної системи в нашій країні ніхто не застрахований. Кожний може опинитися за ґратами за чужий злочин, – акцентує Олеся Лук’яненко. – Це лише здається, що диму без вогню не буває, і якщо посадили – значить, було за що. Правоохоронна система може бути  безжальною і  цинічною у підтасовці фактів, коли їй дуже кортить виконати план. Так вона діяла 20 років тому, коли ловили Ткача. Нажаль, так вона продовжує діяти і сьогодні. Нам би хотілося закликати суспільство бути максимально уважним до таких випадків, і не поспішати вішати ярлики на людей, яких звинувачують у злочинах, або які вже опинилися за ґратами». 

Подкаст «Не та людина» – масштабний багатошаровий проєкт із десятками аспектів болючих і важливих тем, і недарма для його реалізації було обрано саме жанр true crime. Цей формат – розповідь і аналіз реальної кримінальної історії – наразі є одним з найпопулярніших у світі. Варто згадати хоча б такі топ-серіали останніх років, як «Американська історія злочинів» (FX), «Бесіди з убивцею: записи Теда Банді» (Netflix), а ще серіал «Таємниці мільярдера» (HBO), який не просто розповів історію, але й допоміг зрештою притягти до відповідальності Роберта Дерста, вбивцю-багатія, що роками знущався з правосуддя.

Leopolis.news