logo
10/08
09/08
08/08
2 ...

«Водяне» протистояння Борислава та Східниці продовжується. Заручниками ситуації стали прості люди

28-10-2021 10:314581

«Водяне» протистояння Борислава та Східниці продовжується. Заручниками ситуації стали прості люди
Фото: Leopolis.news

Профільна комісія Бориславської міськради 22 жовтня зобов’язала КП «Вододар» Бориславської міської ради остаточно зупинити подачу води до смт. Східниця.

 

Каменем спотикання у водяному протистоянні Борислава та Східниці, судячи із рішення депутатської комісії, стали «діряві» східницькі мережі, які Східниця відмовляється приймати на баланс свого комунального .підприємства «Оазис Карпат».

На наступний день після припинення водопостачання селища-курорту на офіційному сайті Бориславської міської ради під назвою «Чому знову в Східниці нема води?» з’явилося  розлоге роз’яснення адміністрації міста нафтовиків щодо причин припинення централізованого водопостачання селища курорту:

«Ситуація з водопостачанням Східниці – зазначається у роз’ясненнях бориславської влади, – схоже, в черговий раз заходить в глухий кут. Є необхідність роз’яснити в деталях, зокрема і мешканцям селища, деякі аспекти, що склались у питанні централізованого водопостачання до смт. Східниця.

Передовсім варто наголосити, що відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання водозабезпечення своїх населених пунктів є завданням та повноваженням відповідних місцевих рад та її виконавчих органів, а не сусідніх громад. В Україні є близько 150 громад, які не мають своїх водозаборів чи свердловин, і які беруть воду у водоканалів інших населених пунктів. Для прикладу, у Львівській області в такий спосіб Моршин бере воду у Стрия, Трускавець – в Дрогобича, Городок, Миколаїв, Винники – у Львова і так далі. Саме для таких випадків законодавство передбачило гуртовий тариф.

Після створення окремої Східницької громади на початку 2021 року Бориславська міська рада прийняла рішення про безкоштовну передачу водопровідних мереж на території Східниці у власність Східницькій ТГ і визначила конкретний термін (до 1 липня 2021 року) для підготовки Східницею усіх юридичних заходів до самостійного здійснення послуг водопостачання.

Рішенням сесії Бориславської міської ради з 1 липня КП «Вододару» було заборонено подавати воду окремим споживачам іншої територіальної громади, а надавати такі послуги лише через єдиного суб’єкта господарювання. Підприємством, що може надавати такі послуги (за окремим рішенням сесії Східницької селищної ради) ще раніше було визначено КП «Господарник». Але в середині червня 2021 року Східниця скасовує це рішення, очевидно не бажаючи брати на себе повноваження.

Наприкінці червня “Вододар” підготував та підписав усі необхідні документи, в тому числі договір для подачі води на Східницю з 1 липня, та подав їх Східницькій селищній раді. Проте усі ці документи залишились Східницею проігнорованими.

1 липня, як і було передбачено в рішенні Бориславської міської ради, «Вододар» припинив подавати воду на Східницю, не маючи підстав для такої подачі. Мешканці Східниці протягом місяця були заручниками ситуації і не отримували послуг із водопостачання.

В силу цих подій під кінець липня керівництво Східниці погодилось із необхідністю підписання договору. В результаті цього 30 липня було підписано Меморандум між радами та укладено тимчасовий договір (до кінця серпня) на постачання води до 31 серпня Східниці через Комунальне підприємство «Оазис Карпат» Східницької селищної ради, якому надали відповідні повноваження. Таким чином Східниці було знову надано час на врегулювання всіх технічних і юридичних питань, після чого мав би бути підписаний постійно діючий договір. Мотивуючи необхідністю додаткового часу на вирішення цих питань, керівництво Східниці просило не припиняти подачу води, а тому подача води продовжилась і у вересні.

Оплату за подану у серпні воду Східниця повинна була здійснити до 10 вересня. Станом на 25 вересня оплати за серпень не було, нового договору не підписано, і Борислав прийняв рішення про чергове зупинення водопостачання.

Врегулювання цього питання було винесено на рівень області. Під головуванням першого заступника ЛОДА Андрія Годика відбувалось декілька нарад. Одна з них, 8 жовтня, завершилась напрацюванням Протоколу, під яким підписались міський голова Борислава Ігор Яворський та селищний голова Східниці Іван Піляк. У протоколі було викладено конкретний план дій щодо вирішення питання водопостачання, і кожна зі сторін взяла на себе певні зобов’язання. Для досягнення компромісного варіанту Борислав погодився виділити Східниці 450 тис. грн. для ремонту водопровідних мереж, оскільки зношеність водопроводів була ключовим мотивом Східниці у непідписанні акта по їх прийняттю. Східниця ж повинна була у визначений термін прийняти мережі та оплатити за надану в серпні-вересні воду, а до 20 жовтня вже підписати постійно діючий договір. Скріпивши домовленості підписами голів, 9 жовтня Борислав відновив подачу води на селище.

12 жовтня Бориславська міська рада подала Східницькій селищній раді проект акта прийому-передачі мереж водопостачання, проте остання зазначила про необхідність внесення змін до цього акта. Після внесення змін, про які просила Східницька селищна рада, Бориславська міська рада повторно подала оновлений проект. Однак Східницька селищна рада досі не надала жодних коментарів та станом на 22 жовтня не підписала акт прийому мереж водопостачання. Договору на постійне водопостачання також не укладено.

Коротко щодо деталей договору.

У кінці липня, коли тривала дискусія щодо умов договору, Східниця надала свій варіант проекту договору. Із наданого проекту договору Борислав категорично не міг погодитись з двома позиціями: 1. – умова щодо компенсації втрат на території селища Бориславом в розмірі 50%; 2. – у випадку навіть одноразової неподачі води чи подачі води неналежної якості виплати штрафу у розмірі 20% від загальної вартості поданої води. По інших позиціях у Борислава категоричних зауважень не було. На сьогодні, за результатами наради в облдержадміністрації, питання компенсації втрат і паритетності штрафних санкцій — знято.

Але вже після наради в ЛОДА та складення відповідного протоколу Східниця почала висувати нові умови. Для прикладу: перевірка якості води може відбуватись в будь-якій точці водопроводу на території Східниці та лише однією стороною без участі “Вододару”. Борислав наполягає на перевірці якості води в точці розмежування і виключно за присутності обох сторін (Борислава та Східниці).

Така позиція Східниці з умовами договору розцінюється Бориславом як ніщо інше, ніж створення нової спірної ситуації на пустому місці.

Отож, станом на сьогодні термін виконання пунктів протоколу минув. А влада селища надалі ухиляється від виконання своїх же зобов’язань, під якими підписалась.

Це в черговий раз поставило під загрозу постачання питної води комунальним підприємством «Вододар» комунальному підприємству «Оазис Карпат».

Вчора, 22 жовтня, рішенням депутатської комісії із житлово-комунального господарства зобов’язано КП «Вододар» Бориславської міської ради остаточно зупинити подачу води до смт. Східниця до моменту підписання з боку КП «Оазис Карпат» Східницької селищної ради договору на водопостачання, а також підписання з боку смт. Східниці акта прийому мереж водопостачання по смт. Східниця.

«Вододар» надіслав офіційного листа в селищну раду з повідомленням про припинення водопостачання до моменту отримання відповідних підписаних акта та договору від смт. Східниця. Окремо Бориславська міська рада повідомила голову ЛОДА Максима Козицького про факт невиконання протокольних рішень з боку смт. Східниця.

Напрошується висновок, що керівництво селища не зацікавлене в стабільному водопостачанні питної води юридичним та фізичним особам. На жаль, заручниками цієї ситуації вкотре стають споживачі: мешканці смт. Східниця.

Ще раз наголошуємо, що подача води на Східницю буде здійснена невідкладно з моменту підписання акта по прийняттю водопровідних мереж та договору на водопостачання». 

За дивним збігом обставин кризові моменти у «водяному» протистоянні Борислава та Східниці чомусь відбуваються за відсутності очільника громади – селищного голови Івана Піляка. Так сталося і цього разу: Борислав перекрив засувку подачі води на Східницю саме тоді, коли очільник Східницької ОТГ перебував із робочим візитом у турецькому курортному місті Фетхіє, з яким українська Східниця намагається встановити партнерські відносини. Відтак офіційну позицію з приводу припинення бориславським «Вододаром» централізованого водопостачання селища-курорту Східницька селищна рада відреагувала відразу після повернення очільника громади із відрядження. На сайті Східницької селищної ради у соціальній мережі Facebook 27 жовтня назвою «Маніпуляції Бориславської міської ради щодо водопостачання смт Східниці» з’явився офіційний коментар адміністрації Східницької ОТГ щодо припинення водопостачання курорту:

«Східницька селищна рада надає роз’яснення щодо публікації Бориславської міської ради від 23 жовтня 2021 року «Чому в Східниці нема води».

Після підписаного Меморандуму між радами 30 липня щодо постачання води у серпні, Східницька селищна рада взяла на себе зобов'язання оплатити послугу у вересні. Беручи до уваги, що не були враховані вимоги Бюджетного кодексу, кошти було перераховано 12 жовтня ( копія № 1) про що Бориславську міську раду та КП «Вододар» було повідомлено заздалегідь.

У вересні місяці не було підписано жодного Договору чи Меморандуму про надання послуги водопостачання, тим не менше КП «Оазис Карпат» Східницької селищної ради було підписано Акт про надання такої послуги на суму 491 904 грн ( копія №2), чим визнано, що селищна рада зацікавлена у забезпеченні селища питною водою.

Наголошуємо на тому, що згідно протоколу наради від 08.10.2021 року у першого заступника ЛОДА А. Годика було визначено пунктом 3, що за отримані послуги з водопостачання у вересні 2021 року термін оплати до 01.11.2021, тому Бориславська міська рада вводить всіх в оману заявляючи, що за надані послуги в серпні і в вересні Східницька селищна рада не оплатила ( копія № 3).

14.09.2021 р. КП «Оазис Карпат» направив КП «Вододар» проект договору про надання послуг з централізованого водопостачання ( Копія 4). Не отримавши зауважень, 27.09.2021 було направлено у двох примірниках підписаний Договір щодо водопостачання ( копія № 5).

На сьогоднішній день Східницька селищна рада погодилась на поправки, які внесли юристи Бориславської міської ради ( їх було більше 50 ), крім 3-х ключових пунктів:

1. Обсяг наданих послуг повинен становити 1479 м3 на добу;

2. Види штрафних санкцій для КП «Оазису Карпат» повинні бути аналогічними для КП «Вододар».

3. Оплату за втрати з мереж водопостачання, які не ремонтовані , як мінімум останніх 30 років.

Щодо втрат в мережах водопостачання була домовленість, що Бориславська міська рада до 15 листопада 2021 року компенсує міжбюджетним трансфертом на суму 450.00 тис. грн. Договору про міжбюджетний трансферт селищна рада на сьогоднішній день не отримала.

Згідно протоколу наради щодо водопостачання від 08.10.2021 року у першого заступника голови ЛОДА А. Годика встановлений термін підписання угоди про міжбюджетний трансферт до 20.10.2021.

Що стосується акту – прийому мереж :

1. Згідно інвентарної карти обліку основних засобів та інвентаризаційного опису №10 ( копія № 6) водопровід Рибник – Східниця, який нам передає Бориславська міська рада, був украдений 2012 – 2013 роках, про що було висвітлено в не одній статті;

2. Під цей інвентарний опис та балансову вартість Бориславська міська рада також показує усю водопровідну мережу селища.

Також, згідно протоколу наради у пункті 6, Бориславським міським головою Яворським І. Р. не було подано та підписано проміжного акту передачі мереж водопостачання смт Східниця.

Не зрозуміло з якою метою Бориславська міська рада вводить в оману не тільки мешканців селища Східниця, але й Львівську обласну адміністрацію та Україну в цілому – ми тільки можемо догадуватися…

Врахувавши всі побажання юристів Бориславської міської ради, де в кінцевому результаті дійшли згоди щодо виключення з договору пункту по об'ємах води, однакових штрафних санкцій для обох сторін, підписаний договір КП «Оазис Карпат» сьогодні буде відправлений наручно до КП "Вододар".

Селищна рада бере на себе зобов'язання прийняти на баланс водопровідну мережу на наступний день після підписання договору». 

Кожна із сторін «водного» протистояння підкріплює свою позицію офіційними документами, світлокопії яких розміщує на інтернет-ресурсах як додатки до офіційних роз’яснень, а Бориславська міська рада підкріплює свою позицію посиланням на Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», де зазначено, що питання водозабезпечення населених пунктів є завданням та повноваженням відповідних місцевих рад та її виконавчих органів, а не сусідніх громад. Все, так би мовити, робиться у рамках чинного законодавства. Проте більшість законослухняних мешканців Східниці, яких мерія міста нафтовиків безпідставно позбавила централізованого водопостачання, називають оте посилання на Закон відвертим фарисейством, яким бориславська влада намагається поєднати свою умовну благопристойність із внутрішнім неподобством.  

Адже, окрім закону про місцеве самоврядування в Україні діють інші нормативно-правові акти, які регулюють питання водозабезпечення населення і не дають права водоканалам позбавляти людей централізованого водопостачання. Про це, до речі, говорили на одній із перших нарад із водозабезпечення Східниці заступник голови Львівської облдержадміністрації Віталій Загайний та голова Дрогобицької РДА Степан Кулиняк.

Розбіжності при розв'язанні господарських питань існували завжди. Питання забезпечення питною водою смт Східниця, судячи із роз’яснень, розміщених на офіційних інтернет-ресурсах Бориславської міської та Східницької селищних рад, належать до розряду таких, що вирішуються за взаємною згодою сторін без тиску і шантажу.  

Мерії міста нафтовиків прийшов час зрозуміти, що контроль над засувкою ставить її у невигідне становище, адже у демократичному суспільстві шляхом тиску на партнера, припиненням подачі води чи спонуканням до підписання невигідної для громади угоди розбіжності не вирішуються. Тим більше, коли йдеться про громаду, яка донедавна була складовою частиною Борислава і внесла свою вагому частку в створення існуючої системи подачі води із водозабору в Рибнику. Дайте людям воду, а вже потім сперечайтеся до хрипоти, відстоюючи інтереси своєї громади.

Тиснути на людей засувкою задля підписання вигідного договору – щонайменше аморально!  

Євген ЖУРКОВСЬКИЙ, для Leopolis.news