Пішки або на велосипеді: усім охочим пропонують новий туристично-краєзнавчий маршрут у Журавно

https://leopolis.news/post/66828/pishky-abo-na-velosypedi-usim-ohochym-proponuyut-novyy-turystychno-kraeznavchyy-marshrut-u-juravno

30/06/2022

Про це повідомляє пресслужба Львівської ОВА.

Якщо ви бажаєте поспостерігати за природою та познайомитись з місцевими пам’ятками, управління туризму та курортів Львівської ОВА пропонує скористатись розробленим маршрутом «Журавно – алебастрова перлина на Дністрі і Свічі».

«Кожне село чи місто на Львівщині має, що розповісти та показати гостям. Дослідження та пізнання своєї землі, додає нам сил та гордості. Ми маємо, що оберігати та чим пишатися. Відкривайте для себе нові локації», – наголошує керівниця управління туризму та курортів Львівської ОВА Наталя Табака.

Бабця архітектора та археолога Романа Слюзара родом з Журавно. Для чоловіка це стало поштовхом до вивчення цієї місцевості, а згодом з’явилась ідея туристично-краєзнавчого маршруту.

«Міські укріплення та замок у Журавно зафіксовані на карті Боплана. Місто мало Магдебурзьке право та у старовину було осередком видобутку та обробки алебастру. Поклади цього чудового та рідкісного мармуру простяглись вздовж лівого берега Дністра на горі Бакоцино і є одними з найбільших, як таких, в Європі», – розповідає Роман.

Вироби з журавненського алебастру постачались здебільшого у Краків, Відень, Чехію, Канаду, США та, звісно, Львів. Зокрема до Професорської бібліотеки Політехніки, каплиці Боїмів, Домініканського собору, холів житлових будинків, ним облаштований етнографічний музей (колишній Галицький банк). Місцеві майстри були дуже професійні і мали найновіше в свій час обладнання, прекрасну техніку виконання. Було б добре відродити цю славу.

Справжня окраса Журавно – Палац Скшинських-Чарторийських, споруджений 1904 року в стилі неокласицизму. В радянський період тут розмістили дитячий протитуберкульозний санаторій. Будівля понищена частково пожежею 2007 року і потребує відновлення.

Маршрут веде також дендропарком з 300-літніми екзотичними рослинами. Тут росте тюльпанове дерево, гінкго, стробус, рожевий каштан, червоний дуб.

Серед інших цікавинок краю – монумент Журавненському миру 1676 року після битви між військами Речі Посполитої на чолі з королем Яном Собеським і військами Османської імперії. Війська українців, поляків та литовців мужністю, відвагою та хитрістю перемогли чисельніше військо і в околицях міста супротивники уклали Журавненський мир, який завершив польсько-турецьку війну 1673–1676 років та зупинив турецьку експансію.

Це лишень чверть з того, що можна побачити на маршруті, який доступний у піших та веловаріантах від управління туризму та курортів Львівської ОВА в додатку Strava. Там є також посилання на інші промарковані шляхи.

Підготувала Ольга Балух, Leopolis.news