logo
22/07
21/07
20/07
2 ...

Після скандалу у Міноборони Резніков анонсував реформу харчування у ЗСУ

25-01-2023 17:071767

Після скандалу у Міноборони Резніков анонсував реформу харчування у ЗСУ
Фото: ТСН

Міністерство оборони планує розширити кількість постачальників харчів у Збройні сили, а також запровадити гнучку, але уніфіковану систему меню з урахуванням потреб веганів та людей, які дотримуються особливостей харчування з огляду на релігійні переконання.

 

Зокрема, Олексій Резніков повідомив, що після скандалу через закупівлі продуктів для війська від початку тижня взяв участь у засіданні Комітету Верховної ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, а також зустрівся із членами парламентського Комітету з питань антикорупційної політики, повідомляє пресслужба Міноборони.

«Для мене було честю вперше взяти участь у засіданні Комітету з питань антикорупційної політики, який надаватиме допомогу Міноборони у формуванні процедур. Я поінформував народних депутатів про угоди з постачальниками та помилки у цих документах, які були знайдені наприкінці грудня. Внаслідок чого було розпочато детальну перевірку, а самі угоди не були зареєстровані у Держказначействі. Тобто юридична процедура за ними була зупинена», – зазначив урядовець.

Резніков згадав про низку кадрових рішень в Міноборони, обумовлених скандалом, додавши, що для уточнення окремих цінових параметрів в угодах замовлено експертизу спеціалізованого державного інституту Міністерства юстиції України. За його словами, протягом цього тижня Міноборони планує зареєструвати уточнені угоди у Державному казначействі.

Окрім того, міністр пояснив депутатам специфіку закупівлі послуги харчування Міністерством оборони. Зокрема, він розповів про досвід та складнощі, з якими стикається міністерство, працюючи за системою каталогу.

"Ця система, запроваджена у 2016 році, стала певною революцією, яка дозволила покінчити у ЗСУ з радянською практикою харчування. Пам’ятаю цю радянську систему харчування ще з часів служби в армії. Радянська система передбачає наявність лише 30 видів продуктів з мінімальним якісно-кількісними характеристиками — "м’ясо", "птиця" тощо. Коли солдат повинен отримувати 1,7 кг їжі на добу, без врахування хлібу. Так само вона передбачає, що армія повинна мати свої свинарники, ферми, закуповувати раз на рік картоплю і їсти її весь рік, перебираючи гнилу, тощо», – каже він.

Резніков наголосив, що нині у системі каталогу є вибір з 409 позицій, з яких начпроди військових частин формують для бійців раціон з енергетичною цінністю 3500 калорій на добу.

«Це одночасно і крок вперед, і нові ризики. Адже тільки курятини у каталозі 7 найменувань, що передбачає різні ціни. Дана система в цілому працює, кількість скарг на якість харчування незначна, хіба що на відсутність деяких екзотичних фруктів. Навпаки – багато позитивних відгуків. Але це занадто велика дискреція, у якій зловмисники шукають лазівки. Ми повинні їх закрити», – наголосив посадовець.

Резніков каже, що за час його керівництва Міноборони вдалося ліквідувати монополію у сфері забезпечення харчування ЗСУ, що зробило систему забезпечення ЗСУ більш стійкою:

«Саме завдяки диверсифікації постачальників нам вдалося успішно пройти 2022 рік, коли чисельність армії за короткий термін зросла у рази. Цей досвід ми будемо розширювати.

Міністр визначив новим завданням створення правил, які покликані виключити можливість змов та зловживань на місцях між представниками бізнесу та начпродами військових частин.

«Рішення я вбачаю в тому, щоб запровадити у ЗСУ гнучку, але уніфіковану систему меню. В основі формування якого будуть не гроші та калорії, а одиниці виміру (грам/шт.) та калорії. Це поширений у НАТО підхід», — пояснив Резніков.

На засіданні антикорупційного комітету міністр озвучив зобов’язання запровадити меню впродовж 4-5 місяців.

«Щоб запустити цей процес я буду просити організувати спільне засідання двох комітетів, адже буде потрібно сконцентрувати фахівців та забезпечити необхідний імпульс. Необхідно створити робочу групу, яка відпрацює по усіх вимірах — від процедур впровадження до змісту меню», — розповів міністр.

Водночас Резніков нагадав, що існують особливі вимоги до харчування видів, родів та сил ЗСУ, що створює додаткові складнощі: «Є ВМСУ, десантники, авіація зі своїми особливостями. Є відмінності між харчування у польових умовах на фронті та у пункті постійної дислокації. Весь цей масив необхідно опрацювати. Ми почали готувати ґрунт для цих змін восени, але під час війни маємо діяти акуратно, адже безперервність постачання продовольства — безумовний пріоритет».

Міноборони також планує запровадити окремі меню для веганів та людей, які дотримуються особливостей харчування з огляду на релігійні переконання.

«В наших планах розробити веганське, халяльне, кошерне меню та пісне меню християнської традиції. Щоб цей вибір був. Адже Україну захищають різні люди. Я буду звертатися до ринку з проханням підтримати перехід на систему меню. Так само я буду перебувати у постійному діалозі з ринком, щоб забезпечити стабільне харчування упродовж перехідного періоду», – зазначив міністр.

Нагадаємо, раніше журналісти оприлюднили дані про закупівлі продуктів для представників ЗСУ. Виявилося, що Міноборони купує продукти за цінами, вдвічі або тричі вищими, ніж у супермаркетах Києва. Наприклад, Міноборони закуповує яйця по 17 гривень за штуку, хоча роздрібна ціна в магазині Києва становить 7 гривень. Така сама історія з овочами, м'ясом та іншими продуктами.

Через скандал заступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов подав у відставку.

24 січня Кабмін звільнив його і ухвалив ще низку кадрових рішень.

Підготував Олександр Чамара, Leopolis.news