logo
14/07
13/07
2 ...

У Франковому виші провели міжнародну наукову конференцію щодо нових викликів адміністрування

24-05-2023 15:24866

У Франковому виші провели міжнародну наукову конференцію щодо нових викликів адміністрування

«Адміністрування на практиці: нові виклики» – під таким гаслом 23 травня 2023 року відбулася Міжнародна наукова конференція, організована кафедрою соціології Львівського національного університету імені Івана Франка та Інститутом міжнародних відносин Державної вищої техніко-економічної школи  ім. Кс. Броніслава Маркевича в Ярославі (Польща).

Онлайн-формат та виклики російсько-української війни не завадили науковцям України і Польщі обговорити цілу низку невідкладних теоретичних і прикладних аспектів, пов’язаних із міждисциплінарним підходом до організації публічного адміністрування та урядування з урахуванням як найкращого національного, так і міжнародного досвіду, інформує пресцентр університету.

Відкриваючи конференцію, Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник висловив особливу вдячність польським колегам – не лише за співпрацю у науковій сфері, а й за підтримку України у війні з російським агресором.

«Особливі слова вдячності хочу адресувати польським колегам – не тому, що так прийнято говорити, а тому, що війна відкрила нові сторони й можливості нашої співпраці. Львівський університет співпрацює практично з усіма провідними польськими університетами, але війна відкрила той людський потенціал, людське лице польських колег, польського народу, який надалі надає неймовірно велику матеріальну та військову допомогу, а також людську підтримку тим нашим переміщеним особам, які не з доброї волі, а з волі агресора були змушені покинути українську землю. Тож після перемоги ми чекаємо Вас у Львівському університеті і будемо раді Вас бачити не просто як колег, але й як дуже близьких друзів», – зауважив Володимир Петрович.

Звертаючись до присутніх, Ректор також акцентував увагу на багатій географії учасників конференції та надзвичайній актуальності її тематики. «Актуальність тематики конференції пов’язана з тим, що проблеми публічного управління у нових умовах – в умовах діджиталізації, в умовах тих глобальних цивілізаційних викликів, інтеграції у європейське суспільство і таке інше – вимагає особливих методів і методик. Вражає також географія учасників конференції. Дуже позитивно, що у ній беруть участь не тільки вчені, але й практики, які пліч-о-пліч з науковцями впроваджують новий інструментарій публічного управління. Приємно, що такі поважні гості, як міністри, директори департаментів, керівники територіальних громад, теж беруть участь у конференції. Це велика школа і для нас, і ми з вдячністю приймемо ці уроки, щоб у майбутньому впроваджувати їх на практиці в наших українських реаліях», – відзначив Володимир Мельник.

Зі сторони польських співорганізаторів з вітальним словом до учасників конференції звернувся проректор зі справ студентських Державної вищої техніко-економічної школи  ім. Кс. Броніслава Маркевича в Ярославі, професор Ришард Пукала (R. Pukała), який  від імені Ректора Школи професора Кшиштофа Реймана (K. Rejman), й від себе привітав учасників міжнародної наукового форуму. «Ми тішимося, що в цей тяжкий час, час випробувань для українського народу, маємо можливість активно співпрацювати у науковій площині. Але найважливішими тут є люди. Завдяки організаторам конференції, творяться наукові зв’язки, системи взаємопідтримки у цей складний час. Зважаючи на учасників та задекларовану тематику виступів, слід відзначити високий ранг конференції, що в подальшому сприятиме подальшим міжнародним науково-прикладним дослідженням в контексті нових викликів, що стоять перед публічним адмініструванням».

Ваги конференції надала також участь у ній міністра, члена Ради Міністрів Республіки Польща Лукаша Шрайбера (Łukasz Schreiber), який виголосив доповідь на тему «Законодавчий процес у Польщі – сучасний стан законодавства та оцінка його функціонування».

З української сторони свої доповіді виголосили завідувач кафедри соціології Львівського університету Юрій Пачковський, який разом із першим проректором Львівського університету Андрієм Гукалюком, торкнулися новітніх викликів, які стоять перед українськими військовими біженцями у Польщі.

Проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського університету, професор  Володимир Качмар у виступі розкрив багатоаспектну діяльність Університету в умовах російсько-української війни, пов’язану не лише з організацією навчального процесу, але й з прийняттям та розміщенням внутрішньо переміщених осіб, значною волонтерською роботою та допомогою військовослужбовцям, зокрема з числа викладачів та студентів.

Завідувач кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського Олексій Сухий у спільній доповіді з Ректором Державної вищої техніко-економічної школи  ім. Кс. Броніслава Маркевича в Ярославі проф. К. Рейманом розглянули новітні виклики, що стоять перед реформуванням державного управління в Україні, зважуючи на польський досвід у цій царині. Професорка кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби факультету міжнародних відносин Університету Ірина Киянка наголосила на суперечливості взаємостусунків між політичними елітами та проявами популізму  у європейському  дискурсі, беручи до уваги реалії російсько-української війни. Професорка кафедри соціології Наталія Коваліско спільно із доценткою Христиною Ілик на основі власного досвіду із проведення навчань та тренінгів оцінили й узагальнили потреби внутрішньо переміщених осіб і біженців. Професор кафедри обліку та аудиту Університету Володимир Швець всебічно розкрив діяльність органів державного фінансового контролю України в умовах російської агресії. Зі свого боку, завідувач кафедри психології Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Ігор Корнієнко проаналізував системні виклики та перспективи перебудови психологічної служби системи освіти України. Доцентки кафедри соціології Університету Ольга Козаченко та Орислава Калиняк навели результати власного прикладного дослідження, пов’язаного з комунікативними стратегіями сучасних університетів у віртуальному просторі: на прикладі соціальних мереж.

Польські колеги виголосили реферати доповідей, що стосувалися таких актуальних проблем публічного адміністрування, як «Фінанси місцевого самоврядування» (мер Пшеворська, д-р Leszek Kisiel), «Демократична легітимізація місцевих адміністративних структур через фінансові інвестиції зі структурних фондів Європейського Союзу» (д-р, Krzysztof Czubocha, Державна вища техніко-економічної школа  ім. Кс. Броніслава Маркевича в Ярославі), «Працевлаштування осіб з інвалідністю в  публічному адмініструванні» (д-р Michał Skóra, Жешувський університет), «Розвиток місцевого самоврядування в Польщі» (д-р. M. Wiśniewski, Державна вища техніко-економічної школа  ім. Кс. Броніслава Маркевича в Ярославі), «Автоматизація процесів прийняття рішень в судових установах з використанням інструментів штучного інтелекту» ( D. Bar, суддя Окружного суду міста Ярослав) та ін.

Міжнародна конференція викликала значне зацікавлення серед її учасників та гостей, що знайшло своє продовження у її дискусійній частині. Співмодератори конференції директорка Інститут міжнародних відносин Державної вищої техніко-економічної школи  ім. Кс. Броніслава Маркевича в Ярославі д-р Б. Петрецка (B. Petrecka) та проф. Ю. Пачковський підвели підсумки, зазначивши, що конференція стала доброю традицією, адже продовжує тематику спільної конференції 2021 року та висловили надію на продовження наукових діалогів під час наступної, третьої, зустрічі, яка запланована на 2025 рік.

Leopolis.news