logo
25/05
24/05
23/05
22/05
21/05
20/05
18/05
17/05
2 ...

Львівський хор «Гомін» запрошує на закриття сезону

05-07-2023 21:132720

Львівський хор «Гомін» запрошує на закриття сезону
Фото: Євгена Червоного, Вікторії Атошевської, Анастасії Сисенко.

6 липня Львівський муніципальний хор «Гомін» завершує особливий сезон 2022-2023. Чому особливий? Адже саме цьогоріч на хор з 30-річною історією чекала серйозна трансформація – він став частиною команди Львівського органного залу, отримавши поштовх до розвитку, нові творчі можливості та основний концертний майданчик. За 8 місяців хор «Гомін» провів 26 концерти в Органному, де звучало 18 різних програм. Було створено і опубліковано на YouTube 14 записів хору. «Гомін» працював з шістьма дириґентами, в тому числі закордонними, а виступи колективу відвідало понад 2600 людей. Як змінилося життя колективу за цей рік і що чекає на нього в майбутньому – читайте у цій статті.

Що таке хор «Гомін»?

Львівський хор «Гомін» заснований 1988 року при обласному відділенні Музичного товариства України. Згодом він представляв обласне Товариство української мови імені Тараса Шевченка, а з 2003 року перейшов під юрисдикцію Управління культури Львівської міської ради, отримавши статус муніципального. Хор «Гомін» – один з небагатьох великих чоловічих хорів на наших теренах. За свою понад 30-річну історію провів безліч виступів в Україні та за кордоном, популяризуючи українську хорову музику.

До чого тут Органний зал?

29 вересня 2022 року депутати Львівської міської ради проголосували за об’єднання Львівського будинку органної і камерної музики та муніципального хору «Гомін» з метою синергії зусиль, досвіду і практик обох організацій.

«Тоді був запущений процес інтеграції хору в команду Органного залу, котрий тривав кілька місяців – говорить директор Львівського органного залу, дириґент Іван Остапович. – Наприкінці 2022 року хор вперше виступив на сцені Органного не як запрошений колектив, а як частина нашої мистецької команди».

Попереду було багато роботи, як організаційної, так і мистецької. Уже в перші місяці «Гомін» представив кілька програм в Органному, зокрема, провів мегауспішні концерти «Колядки з органом» – двічі з цією програмою збирав аншлаги.

Проте це був лише початок.

Що спільного між хористами і спортсменами?

Новий рік приніс нові проєкти, програми та колаборації. Ось, що розповів тенор Роман Грабовенський, який доєднався до хору в січні 2023 року: «Хор провів дуже продуктивний сезон, виконав багато українських та іноземних творів. Часом було нелегко. Наприклад, цей рік почали з дуже непростої для виконавців музики – «Реквієму» Ференца Ліста. Але після цієї програми, всі інші почали вчити швидше, тому що як раз на важких програмах хор вчиться і загартовується. Велика кількість програм, мені здається, позитивно вплинула на продуктивність кожного з учасників хору. Це як у спортсменів: ти даєш більше навантаження, і ти швидше прогресуєш, стаєш більш витривалим і професійним».

«Хор брав участь як у сольних програмах, так і в спільних проєктах з органом, симфонічним оркестром, оркестром та солістами. Це дуже різностороння цікава робота», – говорить співдиректор Органного Тарас Демко.

Хор «Гомін» з симфонічним оркестром Луганської обласної філармонії 

Особливу увагу цього сезону менеджмент хору приділяв українській музиці, відкриваючи публіці маловідомі твори наших композиторів. Хор «Гомін» презентував 14 відеозаписів. Зокрема, на каналі Ukrainian Live Classic відбулася премʼєра нового оркестрування легендарної співогри «Підгіряни» Михайла Вербицького, «Hymnum Ambrosianum» Йозефа Ельснера, кілька творів Станіслава Людкевича, записаних під час «Людкевич-Фесту 2023».

Не залишились без уваги і суто технічні завдання, як, наприклад, акустика в залі. Менеджмент органного провів детальні роботи з дослідження акустики залу та запровадив кілька технічних рішень для її поліпшення. Результат одразу відчули виконавці та слухачі: «Раніше було тяжко співати: не було достатньої польотності звуку, це постійно вимагало надмірної уваги до дикції, часто текст не було чути з останніх рядів, – пояснює Роман Грабовенський. – А зараз після проведення робіт з покращення акустики, стало набагато легше співати, ти себе чуєш, звук іде в зал і глядачі чують слова».

Роман Грабовенський (крайній справа) під час репетицій хору «Гомін»

Для чого хору стільки дириґентів?

Упродовж сезону хор працював з різними запрошеними дириґентами: Деніелом Ганссоном (Швеція), Назарієм Тарасенком (Київ), Вадимом Яценком (Київ-Львів), Вікторією Антошевською (Львів), Іваном Остаповичем (Львів). Нові програми також презентували художній керівник хору Руслан Ляшенко та хормейстер «Гомону» Максим Шпинда.

Назарій Тарсенко під час репетиції з хором «Гомін»

«Скандинавська хорова музика світова класика, премʼєри сучасних композиторів, першовиконання творів, віднайдених в архівах, оригінальні обробки, створені спеціально для колективу – який ще хор може похизуватися таким репертуарним різноманіттям протягом сезону?» – говорить Вікторія Антошевська, яка працювала з «Гомоном» як запрошена дириґентка.

Співаки запевняють, що така різностороння робота допомогла їм здобути більше досвіду. «Працюючи з запрошеними дириґентами, ти набираєшся знань та досвіду, – зізнається Роман Грабовенський. – Зокрема сподобалось працювати з київськими дириґентами Назарієм Тарасенком і Вадимом Яценко – це професіонали своєї справи: стримані, фахові, завжди допоможуть і дадуть пораду. З ними вчиш програму і отриуєш задоволення одночасно. Було також дуже цікаво працювати зі шведським дириґентом Деніелом Ганссоном. Загалом, у цьому велика заслуга керівників Органного залу, бо вони докладають багато зусиль, щоб «Гомін» розвивався і налагоджував творчі звʼязки».

Також співак поділився враженнями зсередини, яку музику любить виконувати саме він: «Мені близькі програми, які робить Вікторія Антошевська – це сучасна і відома кожному музика. Дуже подобається співати те, що люди знають: вони радіють, почувши знайомі мелодії, а коли ти це ще оригінально і якісно подаєш – то всі отримують справжнє задоволення».

Дириґент Деніел Ганссон і хор «Гомін»

Як звучить сучасна хорова музика?

Концерт 6 липня «Пісні про кохання» буде саме таким: у виконанні чоловічого хору звучатимуть зізнання в коханні англійською, німецькою, іспанською, італійською та, звичайно ж, українською.

Ексклюзивні аранжування культових пісень – "Мовчати" Кузьми Скрябіна, «Besame mucho», ретро-хітів Богдана Весоловського – здійснив талановитий учасник хору, аранжувальник Матвій Мельник. «Наш хорист Матвій Мельник створює для «Гомону» круті хорові обробки, перекладає твори з мішаного складу на чоловічий і цим допомагає «Гомону» звучати неповторно», – говорить Грабовенський.

Вікторія Антошевська розповіла, що ще чекає на слухачів концерту 6 липня: «Мені пощастило стати першою запрошеною дириґенткою, з якою працював колектив цього сезону. До того ж символічно, що саме наша програма «Пісні про кохання» завершує цей сезон. На мою думку, концерти, у яких поєднується хорова класика та відомі композиції — це найкращий спосіб розвіяти сталі міфи про хоровий спів і довести його універсальність, цікавість та доступність для широкої публіки. Бо хор – це не нудно, це потужно і навіть модно. Можу стверджувати, що за останні пів року у Львові зросла не лише кількість прихильників «Гомону», а й кількість прихильників хорового мистецтва загалом. Це дуже позитивна тенденція, яку заклав колектив».

Вікторія Антошевська та хор «Гомін» під час репетицій

Як хор стає брендом

«Ми можемо сказати, що хор вийшов на інший рівень у Львові, він став упізнаваним», – підтверджує ці слова співдиректор Органного залу Тарас Демко. Про це свідчать зокрема і фінансові показники.

Учасники хору теж відчули нову хвилю популярності. Роман Грабовенський розповідає:  «Якось я стояв перед входом в Органний, де одна пані мене спитала: «Чи ви не знаєте, коли буде «Гомін» співати?». Приємно, що люди так чекають виступів. Я вже впізнаю в залі обличчя глядачів, які постійно ходять на наші концерти. Після цього вони часто підходять, діляться враженнями, емоціями. Ми, хористи, вмотивовані, коли бачимо таку реакцію людей. Крім цього, в залі побільшало дівчат, які приходять слухати чоловічий хор».

«Наша співпраця взаємна: «Гомін» має менеджмент і окремий майданчик, а Органний зал – нове хорове звучання та можливість робити ще більше масштабних мистецьких подій. І сьогодні можна з упевненістю сказати, що хор «Гомін» отримав нове дихання і новий поштовх для розвитку», – резюмує Іван Остапович.

За підрахунками Органного залу, загалом за сезон концерти хору відвідали понад 2600 людей. «Гомін» відіграв 26 концерти з 18 різними програмами. Зараз артисти йдуть у відпустку, але в планах уже дві нові програми на серпень. Одна з них має назву «Музика незламності» і присвячена Дню Незалежності України. Тож з нетерпінням чекаємо вас на концертах хору «Гомін» у новому сезоні!

Діана Коломоєць