logo
17/04
2 ...

Фермер із Самбірщини впроваджуватиме державну програму вироблення біодизеля

31-08-2023 14:162876

Фермер із Самбірщини впроваджуватиме державну програму вироблення біодизеля
Фото: з відкритих джерел

Виробничо-технічну базу фермерського господарства «Агро Центр» Івана Кільгана, що в с. Луки Самбірського району, оглянули науковці з Києва, яку очолював Валерій Адамчук – доктор технічних наук, професор,  академік НААН, заслужений діяч науки і техніки України. Мета візиту – вивчення можливостей розроблення державної програми відновлювальних джерел енергії.

Про це повідомив кореспондент Leopolis.news

Візиту передувало те, що фермер Іван Кільган взяв участь і виступив на розширеному  засіданні президії Національної академії аграрних наук України, де розглядалося питання «Еенергетична стратегія розвитку агропромислового виробництва України».

На такому рівні Іван Кільган як авторитетний і досвідчений аграрій Самбірщини, якому присвоєно звання Заслужений працівник сільського господарства України, розкрив можливості і перспективи виробництва відновлювальних джерел енергії, яким є біодизель, в межах господарства та держави. Загострив увагу на тому, що реально зробив у цьому напрямку, а також на проблемах, які наразі стоять на заваді розвитку такої гілки економіки. Йшлося, зокрема, про створення незалежної лабораторії, яка б видавала сертифікати на якість біодизелю, що дозволило б його імпортувати, виходити на міжнародний ринок.

Відтак у постанові президії НААН затвердили пункт: «На основі досвіду ФГ «АгроЦентр» Самбірського району сформувати пропозиції щодо виробництва і використання  біодизеля в умовах вітчизняних фермерських господарств». А також вирішили створити науково-консультаційний центр з питань виробництва та ефективності використання енергії з відновлювальних джерел.  

Побачене в Луках приємно вразило науковців. Їх здивувало, що технічна база готова до запуску і масового виробництва біодизеля з насіння олійних культур. А над усе, що фермер Іван Кільган у модернізації технологічного процесу обходився без залучення коштів державного бюджету. До цього він ішов не один рік наполегливої праці, що в окремих скептиків викликало подив, мовляв, не тим займається.  

Значну допомогу фермеру в реалізації його задуму надали науковці Львова, а також Богдан Кочірко із столичного інституту палива і мастил Київського політехнічного університету. Їхні рекомендації Іван Кільган поетапно впроваджував. На удосконалення технологічного процесу вироблення якісного біодизелю лише цього року використав власних 30 млн. грн.

Делегація науковців-аграріїв визнала за доцільне, оскільки в Україні немає центру по видачі сертифікату на підтвердження якості виробленого біодизелю, який відповідає стандартам і нормам, що дозволить його широко використовувати та реалізувати за кордон, створити міжнародну лабораторію  у Луках на базі фермерського господарства Івана Кільгана.

Погодилися з тим, що наразі в Україні немає аналогу технологічному процесу з виробництва та ефективного використання енергії з відновлювальних джерел. Тож на основі  фермерського господарства планується розробити цільову державну програму. Ставиться завдання, щоб біодизель займав 5-10 відсотків у загальній масі палива.

Водночас, давши високу оцінку зробленому Іваном Кільганом за власні кошти, науковці запропонували йому готувати фермерське господарство до відзначення Державною премією.

Микола СЕНЕЙКО, для Leopolis.news