logo
28/11
27/11
26/11
25/11
2 ...

Експерти розповіли, які продукти подорожчають восени

15-09-2023 12:36608

Експерти розповіли, які продукти подорожчають восени
Фото: Ілюстративне

У серпні в Україні зафіксували дефляцію, тобто споживчі ціни не росли, — до чого ми вже звикли, — а знижувалися. Це пояснюється як збільшенням пропозиції продуктів харчування на внутрішньому ринку, так і зниженням витрат на їх виробництво.

Однак останній чинник до середини осені може змінити вектор, кажуть експерти. Зокрема, через курс валют, тарифи та вартість пального, повідомляє видання «Фокус».

Аналітик УКАБ (Українського клубу аграрного бізнесу) Максим Гопка зазначив, що цінники на рис можуть неприємно здивувати українців. Зокрема, через скорочення обсягів ввезення крупи з Китаю, Індії та Пакистану.

«В 2023 році очікується імпорт на рівні 73 тис. т, що на 17% менше показника 2022 року. Скорочення імпортних поставок зумовлене зростанням світових цін на рис та низькою платоспроможністю українців. Середня ціна на рис становить 60,70-79,00 грн/кг, вона буде змінюватися в залежності від змін цін на внутрішньому ринку експортера», – сказав він.

За словами завідувачки відділу ціноутворення та аграрного ринку ННЦ Інни Сало, у вересні очікується подешевшання овочів борщового набору на 5 — 20%. Так, вартість капусти білокачанної та буряка знизиться до 8 грн/кг, цибулі ріпчастої – до 9 грн/кг, моркви й картоплі – до 10 грн/кг.

Через стабільний попит та збільшення додаткових витрат до середини осені ціни на м’ясо можуть зрости на 4-5%.

Ціни на м'ясо можуть зрости до 5% через здорожчання кормів, пального та тарифів на електроенергію, кажуть фахівці

«При зростанні виробничих витрат – здорожчання кормів, пального та електроенергії – у жовтні-листопаді 2023 року можливе підвищення цін на м’ясо – до 5%», — прокоментувала  наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку Інституту аграрної економіки Наталія Копитець.

Разом з тим, варто готуватися до нових цінників на молочку. «Ціни на молочні продукти в першій половині осені можуть підвищитися через те, що останні півтора місяця була посуха, тому валовий надій молока на підприємствах зменшився. Це відчувають переробники, які підняли закупівельні ціни на сире молоко раніше сезонного тренду, акцентуючи увагу на зменшенні надою», — додали в УКАБ.

А от ціни на цукор будуть помірними, каже Гопка. Посівні площі під цукровий буряк українські аграрії збільшили на 35%. Однак на ціну можуть вплинути зміна вартості електроенергії на переробних заводах та витрати на логістику.

 

Підготувала Анастасія АндрійчукLeopolis.news