logo
12/06
11/06
10/06
09/06
08/06
07/06
06/06
05/06
2 ...

Шнобелівська премія: вчені досліджували, чому люди лижуть каміння

17-09-2023 14:571324

Шнобелівська премія: вчені досліджували, чому люди лижуть каміння
Фото: volyn.com.ua

33-церемонія вручення Шнобелівської премії (Ig Nobel Prize) відбулася в онлайн-форматі 14 вересня. Нагороду в галузі хімії та біології отримав британський палеобіолог Ян Заласевич – він пояснив, «чому багато вчених люблять лизати каміння».

Про це пишуть «Економічні новини».

Премію в галузі літератури вручили групі психологів із Франції, Великої Британії, Малайзії, Фінляндії. Вони вивчили, «що відчувають люди, коли повторюють одне слово багато разів». Нагорода у сфері комунікацій дісталася нейропсихологам і біологам з Аргентини, Іспанії, Колумбії, Чилі, Китаю та США за дослідження «розумової діяльності людей, які є експертами в читанні задом наперед».

У галузі машинобудування премію за «пожвавлення павуків для використання в якості механічних захоплюючих пристроїв» отримали дослідники з Індії, Китаю, Малайзії та США. У сфері громадської охорони здоров’я відзначилися винахідники з Південної Кореї та США. Вони створили «Стенфордський туалет», який за допомогою різних технологій «швидко аналізує речовини, що виділяються людиною».

Нагороду в галузі медицини «за використання трупів для порівняння кількості волосся в ніздрях людини» вручили вченим зі США, Канади, Македонії, Ірану та В’єтнаму. Найкращою у сфері фізики визнали роботу з дослідження «впливу статевого життя анчоусів на перемішування вод в океані» вчених з Іспанії, Швейцарії, Франції, Великої Британії. Премію у сфері дієтології отримали японські фахівці за експеримент із вивчення «впливу електричних паличок і соломинок на смак їжі».

Приз у галузі освіти «за методичне вивчення нудьги вчителів і студентів» дістався вченим із Китаю, Канади, Великої Британії, Нідерландів, Ірландії, США та Японії. Премію отримали й американські психологи, які провели експеримент на міській вулиці з метою визначити, «скільки перехожих зупиняються і дивляться вгору, коли бачать незнайомців, які дивляться вгору». Випробовуваними були 1424 пішоходи.

Шнобелівську премію заснував 1991 року редактор і співзасновник журналу «Аннали неймовірних досліджень» Марк Абрахамс. Вона є пародією на престижну міжнародну нагороду – Нобелівську премію. Цю нагороду вручають за незвичні та дотепні дослідження, щоб привернути увагу людей до науки, медицини та технологій. Сума премії за 2020 рік становила близько 10 доларів США.

Підготував Володимир Піняжко, Leopolis.news