06-10-2023 13:233140
Педагогічний та учнівський колективи Ваньовицької гімназії, в якій колись навчався видатний діяч української національної фізичної культури Іван Боберський, прийняли рішення: звернутися до Самбірського міського голови та начальника Самбірської РВА з проханням надати гімназії його ім’я.
Про це повідомив кореспондент Leopolis.news.
Нагадаємо, що народився Іван Боберський 14 серпня 1873 року в с. Доброгостів на Львівщині. Навчався у школі с. Ваньовичі, в церкві якого тридцять років служив його батько і на Самбірщині став засновником «Просвіти».
Згодом Іван Боберський навчався в Самбірській гімназії та Львівському університеті. Працював викладачем німецької мови та фізкультури в Академічній гімназії. Блискучий знавець своїх предметів, він водночас активно прищеплював учням любов до України, впроваджував засади «тіловиховання», а серед педагогів – підготовку вчителів «руханки».
Саме під керівництвом Івана Боберського львівський «Сокіл» стає центральним Товариством «Сокіл-Батько», довкола якого гуртуються сотні осередків у містах та селах Галичини. Щоб популяризувати спорт, він регулярно проводить показові заняття, бере участь у міжнародних конгресах, Всесокільських злетах тощо. Активними членами Товариства «Сокіл-Батько», зокрема, були сини Івана Франка – Петро і Тарас.
Відтак професор Іван Боберський став теоретиком фізкультурної справи: перекладав з іноземних мов посібники для занять, видавав власні, редагував львівські спортивні видання. У термінології намагався зберегти рідні вислови й український дух, впровадивши такі новотвори: «сітківка» або «відбиванка» (волейбол), «копаний м’яч» (футбол), «наколесництво» (велоспорт), «кошиківка» (баскетбол), «гаківка» (хокей), «лещетарство» (лижний спорт), «стусан» (бокс) тощо.
Водночас активно впроваджував ці види спорту в українське життя. Підтримував розвиток «Пласту».
Нагадаємо, що згідно з рішенням Львівської обласної ради від 30-го березня 2023 рік проголошено роком засновника розвитку спорту в Україні Івана Боберського та гідного відзначення 150-річчя від дня його народження.
В рамках цього ювілею на Самбірщині відбулося ряд заходів. Делегація науковців, спортивних діячів Львова, представників Самбірської міської та районної влади відвідали с. Ваньовичі, в якому виростав і формувався майбутній теоретик і основоположник розвитку фізичної культури. Тут вони побували у греко-католицькій церкві Святого Миколая, на фасаді якої відкрито пам’ятну дошку пароху Миколі Боберському – батькові Івана Боберському. Зустрічалися також з колективом сільської гімназії.
У свою чергу з нагоди 150-річчя Івана Боберському в Самбірському ліцеї імені Андрія Чайковського відбулась пам’ятна академія, на якій з головною доповіддю виступив Михайло Кріль – професор, доктор історичних наук. Він у надзвичайно цікавій формі та на основі документів і фактів висвітлив насамперед життя сім’ї Боберських, в якій формувалася і зростала майбутня знакова особистість України. Вповні виокремив новаторські методи Івана Боберського, застосування і значення їх для подальшого розвитку фізичної культури і спорту, якими успішно послуговуються і сьогодні.
Немає сумніву, що ініціативу колективу Ваньовицької гімназії про надання їй ім’я Івана Боберського підтримає місцева влада.
Микола СЕНЕЙКО, для Leopolis.news