logo
29/02
2 ...

У Дрогобичі під час вшанування пам’яті жертв Голодомору не дозволили виступити відомому письменнику

03-12-2023 14:41824

У Дрогобичі під час вшанування пам’яті жертв Голодомору не дозволили виступити відомому письменнику
Фото: ілюстративне

У Дрогобичі під час вшанування пам’яті жертв геноцидного Голодомору 1932-1933 років, а водночас спомини про трагічну історію 90-річної давнини, відмовили у виступі Роману Пастуху – члену Національної спілки письменників України, члену правління Львівської обласної організації НСПУ, члену Всеукраїнського об’єднання «Письменники Бойківщини», автору майже дев’яносто книг, з яких тридцять про Дрогобич, лауреату престижних літературних премій.

Про це повідомив кореспондент Leopolis.news.

На своїй сторінці у Фейсбуку відомий письменник написав: «Я знайшов свою збірку «Предвічне слово» від 2004 р., оскільки в ній надрукований вірш «Голодомор», написаний до 70-річчя трагедії українців планетарного мірила. У ньому лише 8 строф, а читання б зайняло не більше хвилини. Я звернувся до заступника міського голови з гуманітарних і соціальних питань Юрія Кушлика, щоб попросив організаторів заходу дозволити мені його продекламувати. Я почув: «Сценарій затверджений, а ви не записані. Якщо ми дамо слово вам, то можуть захотіти виступити інші».

За словами письменника Романа Пастуха, «інших» не знайшлось, а він не пішов до швидко вимкненого мікрофона, бо його могли заярликувати «нарваним», «скандалістом».

«І  взагалі, – продовжив він, – нині в Дрогобичі на менших чи більших зібраннях з різних приводів після священика виступає тільки перша особа – міський голова Тарас Кучма, котрий у амплуа оратора, як мовиться, «і швець, і жнець, і на дуді грець», а іншим зась».

Зазначимо, що Роман Пастух як колишній журналіст Дрогобицької газети, починаючи від перших демократичних мітингів, походів, демонстрацій, пікетів, поїздок, інших масових заходів, включно з Помаранчевою революцією і Революцією гідності, брав у них безпосередню участь. Десь у ролі «масовика», колись – промовця, колись – декламатора власних віршів на злободенні теми. Він організатор заснування і голова журі міської літературно-мистецької премії імені Юрія Дрогобича. Перед тим з його ініціативи встановлено понад 60 пам’ятників, меморіальних і пам’ятних таблиць та знаків видатним особистостям франкового краю. Відтак серед громади надбав авторитету, окрім, очевидно, нинішньої міської влади.

«Я не вважаюсь у Дрогобичі останньою людиною, – написав Роман Пастух. – Завжди маю що сказати людям до теми на масових заходах, а тут йшлося про сумну сторінку історії українців – Голодомор. Ми, письменники, надзвичайно чутливі до болючих тем, незагоєних ран народу. Тому неприйнятною і незрозумілою для мене є лукаво прихована цензура з боку організаторів публічних заходів. Що таке береться з міської ратуші, не важко здогадатися. Невідомо хіба що, чому?.. Попри сказане, місцева цензура у вигляді «затвердженого сценарію» не має права на життя, далі чинити за принципом: «Нє пущать!». А мені лягло на папір таке: «Як були перші демократи, То кожний міг критикувати, А другі з боязні аварій, Закули правду у сценарій».  

Підготував Микола СЕНЕЙКО, для Leopolis.news