27-12-2023 16:32988
Патріотичні, молодіжні та ветеранські громадські об'єднання Львівщини звернулись до мешканців Лопатинської громади та села Берездівці Новороздільської громади, де досі стоять монументи пам'яті воїнам радянської армії та символи колективізації українського селянства.
Про це йдеться у відкритому листі десятків ГО.
Відкритий лист до мешканців села Берездівці
Відкритий лист до мешканців Лопатинської громади
«Ми, патріотичні, молодіжні та ветеранські громадські об'єднання Львівщини, закликаємо мешканців Лопатинської громади не бути носіями російського колоніального наративу, захисниками колонізаційної ідеології ворога та демонтувати маркери окупації, що були встановлені з нагоди відзначення роковин перемоги у, так званій, великій вітчизняній війні, а також як символи колективізації українського селянства», – йдеться у листі.
«Сьогодні, коли російський окупант знов прийшов «визволяти» українську землю від її народу, на другому році повномасштабної війни, ми наголошуємо на тому, що усунення імперських стереотипів, міфів і символів зі свідомості українців та нашого публічного простору є питанням національної безпеки.
Особи, які виступають на захист таких монументів, або дійсно не розуміють того, чим насправді був радянський тоталітарний режим, або відверто маніпулюють фактами та підбурюють мешканців громади в своїх інтересах», – зазначають автори звернення.
Як наголошують лідери громадських організацій, практично всі герої радянського союзу не мали українського походження, а були росіянами.
«Тому пантеон радянських героїв, як і все решта, що приніс на нашу землю радянський окупаційний режим, - не має нічого спільного з українською ідентичністю, а є частиною експансивної політики, що впроваджувалася на окупованих територіях. Не варто забувати і той факт, що паралельно із створенням міфу про велику перемогу, викорінювалися традиції підкорених народів, мова, культура та звичаї, ліквідовувалася церква, інтелігенція та верства заможних селян і підприємців», – йдеться у листі.
«Також у листі підкреслюється, що українці були насильно мобілізовані до лав «червоної армії» після радянської окупації території України та стали жертвами тоталітарної системи.
Наголошуємо на тому, що меморіали із скульптурами на кшталт «скорботна мати» чи «мати-батьківщина», які відображають біль втрати за тисячами синів України та часто зображені у національному одязі, є відвертою наругою над гідністю підкореного українського народу. Меморіали такого типу встановлювалися окупаційною радянською владою в містах і селах України до ювілеїв завершення так званої великої вітчизняної війни, як доказ перемоги та підкорення», – зазначають автори звернення.
Тому вони просять з розумінням поставитися до необхідності демонтажу об'єктів монументальної пропаганди ворога та закликають не піддаватися на провокації та чітко усвідомити важливість процесу декомунізації та деколонізації нашого громадського простору.
Підготував Олександр Чамара, Leopolis.news