У вівторок, 15 квітня, у Львівському муніципальному мистецькому центрі провели кураторську екскурсію виставкою «Сейф Новаківського 1914-1918».
Про це повідомляє журналіст Leopolis.news.
На виставці були представлені малюнки художника Олекси Новаківського, створені ним під час Першої світової війни. Ці роботи понад сто років зберігалися в сімейному сейфі, а сьогодні стали частиною мистецького дискурсу. Ініціативу з організації виставки вдалося реалізувати завдяки зусиллям Фундації родини Новаківських та історика мистецтва Ігоря Жука. Виставковий проєкт реалізували на базі Муніципального мистецького центру із залученням експертів та співфінансування Фундації Змін, йдеться на сайті центру.
Екскурсію виставкою провела кураторка цієї експозиції та директорка Центру Ляна Мицько. Вона ознайомила присутніх із змістом картин Новаківського, а також розповіла цікаві факти із життя та професійної діяльності художника. За її словами, виставка дає змогу ознайомити відвідувача із українським мистецтвом часів Першої світової війни – теми, яка у Львові, на жаль, ще не має достатнього висвітлення.
«Ідея відкриття виставки спочатку ніби висіла у нас у невиконаних завданнях, висіла у повітрі. Пан Ігор Жук хотів робити виставку загалом про цей феномен сейфу і його відкриття. Я почула, що там є роботи про Першу світову війну і вчепились саме за це. Бо Перша світова є не дуже добре промальованою темою в нашому дискурсі», – розповіла про ідею відкриття виставки Ляна Мицько.
У центрі першої зали поряд із картинами Новаківського була розташована також картина художниці та військовослужбовиці Маргарити Половінко, що в 2025 році героїчно загинула, боронячи нашу державу від російського агресора.
У 2023 році Маргарита Половінко брала участь у виставці під кураторством Микити Кадана «Щодо втрачання», де представила значну частину власних картин. За словами директорки Центру, тут художниця відкрилася для ширшої аудиторії, однак не встигла скористуватися цим розголосом, оскільки поїхала на фронт. Що цікаво, на передовій художниця також продовжила малювати, використовуючи для створення робіт власну кров. Так мисткиня передавала всю сутність нестерпного болю нової реальності. Для вшанування пам’яті Маргарити на експозиції й була представлена одна із її робіт.
Щодо робіт Олекси Новаківського, то його доробок налічує понад 2000 картин. Команда Центру відібрала частину цих просканованих екземплярів та представила їх на виставці. Малюнки Новаківського направду вражають своєю неординарністю. Всі вони просякнуті певним містицизмом та часто зображають різноманітних монстрів і міфологічних істот, що асоціюються в художника з жахом воєнних дій.
Кожен охочий може ознайомитися з картинами художника та відкрити для себе незвіданий в українському мистецтві світ Першої світової війни. Виставка картин Новаківського буде відкрита протягом двох місяців – до 19 червня 2025 року.
Максим ЩЕРБАК, Leopolis.news