24.04.2025

Не пропустіть важливе!

Отримуйте ексклюзивні новини та аналітику на email.

    Як святкують Великдень у різних країнах: традиції, що дивують

    Цьогоріч Великдень у християн східного та західного обрядів припадає на один день — 20 квітня. І хоча у всьому світі — це свято символізує оновлення, передвіщення доброї звістки та духовного сенсу,  відзначають його дуже по-різному. У деяких країнах у цей день обливатися водою — норма, в інших — звично ховати цибулю в подарункові коробки. Leopolis.news зібрав 10 найбільш нестандартних великодніх традицій із різних куточків планети.

    Фінляндія: великодні «відьми»

    У Фінляндії на Великдень діти переодягаються у… відьом. Вони носять хустки, розмальовують обличчя, тримають у руках пучки вербових гілочок і ходять по домівках, бажаючи здоров’я в обмін на солодощі. Це поєднання християнських і дохристиянських вірувань: колись вірили, що відьми злітаються перед Великоднем, і їх треба було «заспокоїти». Також, готуючись до свята, люди прикрашають будинки жовтими нарцисами й зеленими гілочками. Виходять на святкові ходи.

    Греція: великодня «битва глеків»

    Особливість грецького Великодня, яке є державним святом, − гучні всенародні гуляння. На острові Корфу у Греції на Велику суботу влаштовують обряд — скидають із вікон керамічні горщики. Вони розбиваються на вулицях з гучним гуркотом. Це символізує оновлення, вигнання злих духів і «очищення» перед воскресінням. А в неділю у дворах і на галявинах за традицією смажать ягнят.

    Швеція: великодній Гелловін

    Подібно до фінів, шведські діти теж вбираються у «пасхальних відьом» і роздають малюнки чи листівки в надії отримати цукерки. Солодощі на Великдень у Швеції — must have: популярні картонні яйця, всередині яких кладуть цукерки.

    Іспанія: хода в каптурах

    В Іспанії проходять знамениті Semana Santa — Страсні процесії. Учасники ходять містами в довгих мантіях і високих загострених каптурах, що закривають обличчя. Це одні з найбільш вражаючих і масштабних великодніх дійств у Європі. Високі ковпаки одягають як пам’ять про часи Великої інквізиції. Тоді церква наказувала грішникам носити довгі плащі й ці головні убори. Так людину, що грішила, бачили здалеку. З 15 століття таке вбрання стало невіддільною частиною іспанських великодніх традицій.

    Мексика: ляльки з Юди і феєрверки

    У Мексиці, особливо на Страсний тиждень, роблять опудала Юди, які потім спалюють або підривають феєрверками. Ці ляльки часто мають вигляд політичних персонажів або антипатичних публічних фігур. Головне — гучно й видовищно.

    Австралія: великодній біллі

    Тут Великдень заведено святкувати на природі. Люди вірять, що вода набуває цілющих властивостей, а повітря стає чистим. Головним символом свята є рідкісна тварина, схожа на мишу з довгими вухами, – біблі. Саме у її формі роблять святкові гостинці із шоколаду. Також щороку в Австралії проводять фестиваль повітряних куль, зроблених у вигляді пасхальних яєць.

    Угорщина: облити жінку — значить побажати здоров’я

    В Угорщині в понеділок після Великодня чоловіки обливають жінок водою або навіть парфумами. За старовинним повір’ям, це приносить молодість і красу. Така традиція зберігається і в деяких українських міста й селах. На знак вдячності поливальника потрібно пригостити крашанкою, паскою чи дати грошей. У деяких регіонах це ціле обрядове дійство з піснями й танцями.

    Олена Чепіль, для Leopolis.news

    Читайте нас на Телеграм каналі https://t.me/leopolisnews

    Не пропустіть важливе!

    Отримуйте ексклюзивні новини та аналітику на email.

      Слідкуй за нами:

      Попередня публікація
      У Львові пішохід-порушник намагався заховатися від патрульних у озері
      Наступна публікація
      Україна отримала високоточне озброєння, закуплене Литвою