logo
19/01
14/01
05/01
31/12
17/12
02/12
26/11
25/11
24/11
23/11
2 ...

ВРУ змінила виборче законодавство

16-07-2020 15:311497

ВРУ змінила виборче законодавство

Верховна Рада внесла зміни до законів України щодо вдосконалення виборчого законодавства.

Відповідний законопроєкт підтримали 308 народних депутатів, повідомляє Укрінформ.

Як повідомляє Лівий берег, відповідно до запропонованих змін, місцеві вибори в жовтні 2020-го пройдуть за новими правилами та виборчою системою. Законопроєкт мав майже 4000 правок до виборчого законодавства, однак підтримані були не всі.

ВРУ встановила межу для самовисування у 10 тис. населення (партизація). У містах з більшим населенням буде пропорційна система з відкритими списками, можна буде висуватися тільки від партії чи її осередку. 

Рада вирішила не змінювати так званий кандидатський мінімум для просування кандидата в територіальному виборчому і лишила його на рівні 25%. Пропонували 5% та 50%. 

Також парламент змінив форму виборчого бюлетеня. Він має стати більш зрозумілим для виборця. Розмір застави кандидатів знизили у 9 разів.

Закон був ухвалений в цілому з необхідними техніко-юридичними правками 308 голосами.

Нагадаємо, що 2 липня профільний парламентський Комітет схвалив до другого читання законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення виборчого законодавства» (№3485) з поправками, які передбачають запровадження пропорційної виборчої системи депутатів місцевих рад в громадах, де кількість виборців складає 10 тисяч і більше. За таких умов, навіть у невеликих громадах право висувати кандидатів у місцеві ради матимуть виключно політичні партії чи їх осередки. У пакеті з «партизацією» схвалено й поправку, яка законодавчо закріплює «імперативний» представницький мандат.

Асоціація міст України вважає такі пропозиції неприпустимими, адже партійне будівництво на рівні невеликих громад практично відсутнє, а більшість голів та депутатів місцевих рад є поза політикою.

АМУ у зверненні акцентує, що зміна виборчої системи місцевих виборів відбувається безпосередньо (за 100 днів) перед самими виборами, які мають відбутися 25 жовтня, що є недемократичним і суперечить  європейським та світовим стандартам. До того ж, схвалені Комітетом зміни до виборчого кодексу на практиці позбавлять більшість громадян права обиратися та бути обраними депутатами місцевих рад, що є порушенням принципів Копенгагенського документу ОБСЄ 1990 року, за яким держави мають поважати право громадян змагатись за політичні і державні посади як самостійно, так і в якості представників певних політичних партій, без дискримінації.

АМУ підкреслює, що введення пропорційної (партійної) виборчої системи на рівні невеликих сіл, селищ, міст з кількістю виборців менше 90 тисяч позбавить 2/3 жителів громад можливості впливати на прийняття рішень через мажоритарних депутатів. Це знівелює здобутки децентралізації та зумовить недовіру людей як до політичних партій, так і до центральної влади.

Асоціація міст України звертається до Президента України, Голови Верховної Ради України, народних депутатів України не допустити введення пропорційної виборчої системи на місцевих виборах у громадах з кількістю виборців менше 90 тисяч та запровадження імперативного мандата.

Нагадаємо, що проти партизації органів місцевого самоврядування виступили і міські голови Львівщини. Минулого місяця вони провели відповідну акцію протесту під Верховною Радою.

Leopolis.news