logo
25/06
24/06
2 ...

Посилення мобілізації з 18 травня: хто з жінок має стати на військовий облік

17-05-2024 15:301850

Посилення мобілізації з 18 травня: хто з жінок має стати на військовий облік

Під час воєнного стану загальній мобілізації в Україні підлягають усі громадяни віком від 18 до 60 років, які можуть виконувати військовий обов'язок. Саме так: мобілізації підлягають і чоловіки, і жінки. У статті 24 Конституції України сказано: «Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань; за ознаками статі, етнічного і соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Отже, від  18 травня 2024 року обов'язковому взяттю на військовий облік підлягають жінки, які придатні для проходження військової служби за станом здоров’я і віком,  зокрема ті жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність. У першу чергу на військовий облік повинні стати жінки, які здобули таку спеціальність:

• медицина;

• медсестринство;

• епідеміології;

• токсикології;

• громадське здоров'я;

• фізіології;

• фізична терапія;

• професіонали патології;

• медична та психологічна реабілітація;

• фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія та експертиза;

• стоматологія;

• фармакології;

• фармація;

• технології медичної діагностики та лікування;

• біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія.

Жінки із вище зазначеними медичними спеціальностями зобов'язані прибути самостійно до ТЦК після 18 травня з метою взяття їх на військовий облік як військовозобов’язаних. Чи готові ТЦК до жіночих черг, окрім вже усталених чоловічих, наразі невідомо.

Водночас на військовий облік беруться такі жінки, які мають спеціальність або професію, споріднену з військово-обліковою спеціальністю, і придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком.

Із повним переліком жіночих спеціальностей і професій, який уже затверджений у Міністерстві оборони, можна ознайомитись за таким посиланням.

На роботодавців покладено обов'язок забезпечення військового обліку жінок, які в них працюють за основним місцем роботи, а також за сумісництвом.

Не підлягають призову жінки-медики, які мають бронь, здобувають вищу освіту на денній формі навчання, є докторантами або інтернами, а також ті жінки, які визнані тимчасово непридатними до служби за станом здоров'я (на строк до 6 місяців).

Юристка Тетяна Мойсеєнко зазначила, що наразі діючою постановою передбачено, що жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) ТЦК та СП (не отримали військово-обліковий документ) до затвердження цього Порядку (тобто до 05.01.2023), можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.

Однак юристка припустила, що після набрання чинності мобілізаційного закону від 18 травня 2024 року до порядку провадження військового обліку будуть внесені зміни і доповнення, зокрема і в цьому питанні.

Тетяна Мойсеєнко також наголосила, що керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій зобов’язані повідомити відповідним районним (міським) ТЦК іСП про жінок, які працюють у вище зазначених органах, на підприємствах, в установах та організаціях та які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувають на військовому обліку.

В який спосіб повідомити, в які саме ТЦК (за місцем роботодавця чи інші) та в які строки – у законодавстві чітко не прописано. Отож необхідно дочекатись додаткових роз’яснень від Міністерства оборони та Генерального штабу. Заразом необхідно пам'ятати, що, згідно зі статтею 24 Конституції України, захищати країну від агресора мають обов'язок всі жінки, нарівні з чоловіками, а не тільки жінки, спеціальності яких перелічені в Наказі №313 Міністерства оборони від 11 жовтня 2021 року.

Підготував Ярослав Левків, Leopolis.news