17-07-2024 16:282097
П’ять запитань від Leopolis.news до в. о. начальника Головного управління ДПС у Львівській області Миколи НИКИТЮКА.
Минуло перше півріччя 2024 року. Понад два роки економіка України працює в умовах повномасштабної війни. Як наповнюється бюджет, з якими проблеми зіштовхуються підприємці, як налагоджений зв'язок податкової Львівщини із платниками податків – в інтерв’ю з головним податківцем Львівської області.
Миколо Вікторовичу, хочемо розпочати наше інтерв’ю із запитання про те, як у першому півріччі цього року йде наповнення державного та місцевих бюджетів Львівської області. Розкажіть, будь ласка, про виконання чи невиконання основних показників.
У першому півріччі 2024 року Головним управлінням ДПС у Львівській області до загального фонду державного бюджету зібрано понад 15 мільярдів гривень податків, зборів, інших обов’язкових платежів. Порівняно з аналогічним періодом минулого року надходження збільшилися на 25 % або на 3 мільярди гривень.
Упродовж січня – червня цього року майже 40 відс. або понад 6 мільярдів гривень у загальному зборі платежів до загального фонду до державного бюджету впродовж січня – червня 2024 року становили надходження від сплати податку на додану вартість. Друге місце посідають надходження від сплати податку на прибуток – 19 відс. або 3 мільярди гривень. Податок на доходи фізичних осіб складає 22,5 відс. або 3,5 мільярда гривень, рентні платежі (газ, нафта та конденсат) – 10 відс. або 1,5 мільярда гривень. Упродовж першого півріччя 2024 року платники податків Львівщини спрямували до державного бюджету понад 1,1 мільярда гривень військового збору.
Місцеві скарбниці Львівщини отримали від початку 2024 року майже 13,8 мільярдів податків, зборів та інших обов’язкових платежів. Найбільше коштів надійшло від сплати податку на доходи фізичних осіб. Так, громади Львівської області за січень – червень 2024 року отримали понад 8, 5 мільярда гривень цього податку.
У порівнянні з відповідним періодом минулого року на 32 відс. збільшилися надходження зі сплати єдиного податку і склали 2,8 мільярда гривень; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - на 27 відс. і склали 514 мільйонів та надходження з плати за землю - на 22 відс. і становили понад 1 мільярд гривень. Над вирішенням проблемних питань з наповнення місцевих бюджетів працюємо спільно з територіальними громадами.
Позитивна динаміка надходжень до бюджетів свідчить про те, що бізнес на території Львівської області ефективно працює, сплачує податки. Хочу подякувати cумлінним платникам податків за виконання конституційного обов’язку, активну громадянську позицію та вагомий внесок у наближення нашої Перемоги.
Однак на противагу сумлінним платникам маємо в області і таких підприємців, які надалі виплачують зарплату у конвертах, мінімальну заробітну плату. Доводиться працювати з такими платниками.
Яка зараз кількість платників податків у Львівській області? Чи збільшилася вона у порівнянні з першим півріччям минулого року?
Станом на 01.07.2024 на обліку в податковій службі нашої області перебували 246 279 платників податків за основним місцем обліку. Кількість їх збільшилася у порівнянні з 01 січнем 2024 року на 12,5 тисяч суб’єктів господарювання, або 2,6 % і на 13 482 СГ, або на 5,8 % у порівнянні з 01.07.2023 року.
Щодо структури зареєстрованих суб’єктів господарювання, то з усіх СГ, які перебували на обліку на 01.07.2024: 93 889 – юридичні особи (з часткою в загальній кількості СГ ‒ 38 %), 151 062 ‒ фізичні особи-підприємці (61 %) та 1 328 – фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність та не є ФОП (0,5 % відповідно).
З початку 2024 року на облік поставлено 12 499 новостворених платників податків, з яких 1 589 юридичних осіб та 10 910 фізичних осіб-підприємців. Їхня кількість зросла у порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 806 новостворених платників податків (протягом І півріччя 2023 року зареєструвалися 11 693 СГ).
Водночас припинили свою діяльність 6448 платників податків, серед яких 532 юридичні особи та 5 916 ФОП. Це в 2,1 раза менше від кількості новостворених платників податків у січні-червні 2024 року.
Хотілося б дізнатися, скільки зараз людей працює у податковій Львівщини? Чи є вакантні місця? Якщо є охочі, то як вони можуть потрапити на роботу до податкової?
Штатна чисельність Головного управління ДПС у Львівській області на сьогодні становить 1333 одиниці, з них 68 вакантних посад. Від початку 2024 року прийнято 17 фахових працівників. Загалом колектив податкової Львівщини складають як досвідчені професіонали, так і молоді спеціалісти.
Зауважу, що в умовах дії воєнного стану внесено зміни до законодавства України щодо прийняття на державну службу, за якими у період дії воєнного стану особи призначаються на посади державної служби без конкурсного відбору, обов’язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад.
Відзначу, що призначення на посади у період дії воєнного стану здійснюється з врахуванням доцільності термінового заповнення вакансій у державному органі.
Для тих, хто зацікавлений у працевлаштуванні в Головному управлінні ДПС у Львівській області або кандидат на посаду, можуть надіслати резюме та контактний номер телефону на електронну скриньку ГУ lv.official@tax.gov.ua або поштову адресу: 79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35.
Наскільки тісно налагоджена співпраця Головного управління ДПС у Львівській області з громадськими організаціями?
Головне управління Державної податкової служби у Львівській області активно співпрацює з інституціями громадянського суспільства, представниками бізнесу з питань реалізації державної політики у сфері оподаткування. Переконані, що ефективна комунікація – це запорука плідної співпраці.
Будучи відкритими до діалогу, наші фахівці є активними організаторами та учасниками спільних заходів за участю громадськості, бізнес-спільноти, органів державної влади, місцевого самоврядування, студентства та молоді, оперативно реагуємо на критичні зауваження, вирішуємо нагальні проблеми.
Зокрема, комунікуємо з територіальним відділенням Всеукраїнської громадської організації «Асоціація платників податків України» Львівській області, Західноукраїнським офісом Європейської Бізнес Асоціації, Данською Бізнес Асоціацією. За ефективну комунікацію задля вирішення проблемних питань бізнесу податкова Львівщини неодноразово була відзначена Західноукраїнським офісом Європейської Бізнес Асоціації.
Крім цього, активно співпрацюємо з Комітетом підприємців Львівщини, громадськими організаціями роботодавців. У рамках співпраці між ДПС та Радою Бізнес-омбусмена проводимо зустрічі з підприємцями із залученням фахівців відповідних підрозділів для обговорення та вирішення проблемних питань.
Одним з основних механізмів цієї співпраці є проведення консультацій з громадськістю через Громадську раду, що налічує 35 представників бізнес-середовища та займається питаннями реалізації державної податкової політики.
Основною формою діяльності громадської ради є засідання. З початку року проведено 16 засідань, на яких обговорено актуальні питання, підготовлено звернення до законодавчих та виконавчих органів влади. Розглядали такі актуальні питання – щодо блокування податкових накладних, про відповідальність за помилки у роботі з РРО, про створення рівних конкурентних умов роботи на ринку пасажирських перевезень, про сплату місцевих податків, зокрема, земельного податку, про оподаткування грантової підтримки фермерів тощо.
Відзначу, що податкова служба Львівщини завжди готова до прямого діалогу з представниками громадськості та бізнес середовища регіону для обговорення питань, які потребують нагального вирішення. Таке спілкування завжди є взаємно корисним та дає змогу безпосередньої участі у вирішенні проблем платників податків та зборів.
Як податкова налагоджує зв'язок з платниками. Наскільки відкрита до комунікування та діалогу?
Відкритість та прозорість були і залишаються пріоритетними у нашій роботі. Зараз податкова Львівщини пропонує платникам достатньо ресурсів для отримання інформації. Відтак, якщо платник хоче отримати консультацію, він може обрати будь-який зручний для себе спосіб.
Зокрема, у Львівській області працює 24 Центрів обслуговування платників, які упродовж першого півріччя цього року надали близько 66 тисяч адміністративних послуг. Також фахівці ЦОПів надають консультаційні та інформаційні послуги, приймають звітність та вхідну кореспонденцію. Хочу наголосити, що з початку дії воєнного стану податкова Львівщини обслуговує платників податків, незалежно від місця обліку, а ЦОПи Головного управління ДПС у Львівській області здійснюють сервісне обслуговування платників податків, які перебувають на обліку у ГУ ДПС інших областей.
Активно розвиваємо податкові електронні сервіси. Одним із таких дієвих та ефективних інструментів є Електронний кабінет платника податків, який пропонує зручне та ефективне рішення для листування з податковими органами.
Переваги такого сервісу очевидні. Обираючи його, ви економите власний час та ресурси, отримаєте доступність та зручність, прозорість та контроль. Це дозволить зосередитися на веденні бізнесу та інших важливих справах. На сьогодні понад 9 тисяч платників податків Львівщини обрали електронний спосіб листування з податковими органами.
Ми рекомендуємо платникам податків переходити на електронне листування з податковою, тобто дистанційно комунікувати з органами податкової служби, використовуючи електронні сервіси для отримання інформації та сплати податків. Для цього необхідно надати Заяву про бажання отримувати документ через Електронний кабінет.
Постійно вдосконалюється та розвивається мобільний застосунок «Моя Податкова».
Також працюють «гарячі телефонні лінії», де можна отримати відповіді на конкретні запитання безпосередньо від фахівців.
Ще один дієвий сучасний засіб зв’язку – Комунікаційна податкова платформа, за допомогою якого платники, представники бізнесу можуть отримати інформаційно-консультаційну допомогу упродовж стислих термінів
Отож, такими є основні напрямки роботи, над якими зараз працює податкова Львівщини. Розуміємо надзвичайну важливість завдання, яке зараз виконує податкова, - забезпечення виконання державних та місцевих бюджетів, сприяння у розвитку та збереженні бізнесу, який є основним його наповнювачем. Відкриті до діалогу та комунікування з платниками, працюємо над спільним завданням – наближенням перемоги над ворогом.
Leopolis.news