logo
06/01
2 ...

Скандальне будівництво на Київській: між львівським забудовником і мешканцями будинку виник конфлікт щодо спорудження нового ЖК

05-01-2025 13:27482

Скандальне будівництво на Київській: між львівським забудовником і мешканцями будинку виник конфлікт щодо спорудження нового ЖК

Львівський підприємець Олександр Сокотун за допомогою брехні та тиску на членів об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) «Київська 21» намагається реалізувати свій проєкт будівництва багатоквартирного житлового комплексу (ЖК). Це спровокувало конфлікт між сторонами. Журналіст Leopolis.news вирішив відвідати засідання згаданого ОСББ, щоб зрозуміти суть конфлікту навколо нового будівництва.

Згідно з даними YouControl, Сокотун Олександр Миколайович є засновником та керівником низки підприємств у Львові, зокрема й ТзОВ «Львівське торгово-виробниче підприємство «Товари для сантехніка» на вулиці Київська,21,  власником якого підприємець став нещодавно. Раніше його ім’я вже неодноразово фігурувало в різних регіональних виданнях у справах будівництва ЖК.  

На початку жовтня в матеріалі видання «Твоє місто» вийшла стаття про заплановане будівництво елітного житлового комплексу в історичній частині міста Львова, замовником якого є це саме ТзОВ «Товари для сантехніка». Новину підхопили також і телеграм-канали. Звідси, як стверджує Тарас Пахолюк, тепер вже колишній голова ОСББ «Київська 21», мешканці будинку й дізналися про проєкт будівнитва.  

У статті видання йшлося про те, що проєкт передбачає будівництво двох окремих житлових корпусів з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на вул. Київська, 21 – Єфремова, 22. Перший корпус планують звести на місці магазину «Товари для сантехніка» (позначений стрілкою у верхній правій частині рисунку), а другий – на місці старого закинутого гаража, що на вул. Єфремова, 22, та частині території подвір’я ОСББ «Київська 21» (позначений стрілкою у нижній частині рисунку). Підземний гараж мав би будуватись впритул до будинку на вул. Єфремова, 22, вздовж огорожі між будинками на вул. Київська, 21 і вул. Єфремова, 22 та під більшою частиною двору будинку на  вул. Київська, 21 (позначений на рисунку пунктирною лінією червоного кольору).

 

У протоколі до засідання № 9 архітектурно-містобудівної ради (АМБР) від 2 жовтня 2024 року йдеться про те, що головний архітектор проєкту пан О. Трофименко запевнив членів ради, буцімто «інтеграція у внутрішній простір даного двору можлива завдяки тісному контакту з ОСББ «Київська 21» і, відповідно, всі наміри є попередньо узгоджені». Як стверджує, натомість, пан Пахолюк, ці слова є відвертою брехнею: ні потенційний забудовник пан О. Сокотун, ні доповідач на засіданні АМБР О. Трофименко не звертались зі своїм проектом до ОСББ і, відповідно, жодного узгодження не було. Не зрозуміло, чому жоден з 21 присутніх на засіданні членів АМБР не поцікавився в доповідача, які документи (листи, протоколи, тощо) підтверджують попередні контакти і узгодження з ОСББ. 

На переконання ексголови ОСББ, така дезінформація членів ради паном Трофименком стала можливою через службову халатність працівників департаменту архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради, які формували вихідні дані з цього питання на засідання АМБР. Щодо цього факту від імені ОСББ 2 грудня через ЦНАП було надіслано листа на керівника вищезгаданого департаменту, головного архітектора Львова пана Коломєйцева, однак на час публікації статті відповіді ще не було.  

Проєкт будівництва спочатку не викликав заперечень у більшості членів ОСББ, попри те, що був погоджений без їхньої участі. Проте згодом голова ОСББ дізнався про серйозні пошкодження стін будинків № 22, 24 на вул. Академіка Єфремова при спорудженні підземного паркінгу будинку № 26 на тій же вулиці. Окрім того, пан Сокотун почав уникати прямої зустрічі з, на той час, головою правління ОСББ паном Пахолюком; безпідставно звинувачувати його у змові з ОСББ «Нікос-Львів», що в будинку № 22 на вулиці Академіка Єфремова; і вести закулісні переговори з окремими співвласниками квартир об’єднання, зокрема із заступником голови правління (тепер вже головою) паном Пилипчуком. На пряме запитання членів ОСББ, як поставились до проекту в ОСББ «Нікос-Львів», пан Сокотун знову збрехав, що з ними все погоджено. У проєкті договору про добросусідство, запропонованому ТзОВ «Товари для сантехніка», передбачались гарантії мешканцям будинку щодо  користування двором тільки після завершення будівництва підземного паркінгу, в той час, як згода ОСББ на передачу майже всього подвіря в оренду забудовнику передбачалась відразу після підписання договору.

У проєкті договору не було відповіді на питання, а чи не виросте високий паркан під вікнами будинку із закриттям доступу мешканців до нинішніх місць паркування їхніх авто, якщо будівництва підземного паркінгу взагалі не буде. І хто та яким капіталом відшкодовуватиме можливі збитки у разі пошкоджень стін будинку при будівництві підземного паркінгу, як це було на вул. Академіка Єфремова, 26: ТзОВ зі статутним капіталом менше 200 тис. грн?  

З’ясувалось, що забудовник прагне отримати в своє розпорядження подвір’я будинку задля відповідності проєкту Державним будівельним нормам (ДБН). Відповідно до ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій» щільність забудови для будинку, що має висоту 3-5 поверхів, повинна становити від 45 до 50%. У відповідь на намагання забудовника захопити двір голова об’єднання пан Пахолюк почав бити на сполох.  

Солідарність із ОСББ «Київська 21» висловили ОСББ «Нікос-Львів», що знаходиться на вулиці Академіка Єфремова, 22 та мешканці будинку № 24 на тій же вулиці. Люди виступили категорично проти будівництва багатоквартирного житлового будинку, а також підземного паркінгу в додаток до нього. Свою позицію громадяни обґрунтовують, по-перше, невідповідністю проєкта нормам ДБН; по-друге, тим, що будівництво комплексу планується в історичному ареалі міста Львова і не відповідає рішенню виконкому Львівської обласної ради народних депутатів № 280 від 21.05.1991 року; а по-третє, як заявляють мешканці будинку № 22, спорудження «напряму ставить під загрозу цілісність та конструктивну міцність» їхнього будинку. 

Як повідомив журналісту Тарас Пахолюк, забудовник Сокотун зустрівся з головою ОСББ тільки одного разу, 26 жовтня, натомість, іншу зустріч із членами ОСББ «Київська 21» він організував без відома голови об’єднання. Згодом деякі сусіди, які після публікації на початку жовтня виступали категорично проти будівництва будинку, різко почали змінювати свою позицію щодо цього питання. До кожного наполегливий підприємець-забудовник шукав свій підхід. Врешті, після чергової зустрічі Сокотуна, з частиною співвласників квартир, було створено ініціативну групу зі скликання загальних зборів ОСББ «Київська 21».

9 грудня 2024 року в шикарному малому конференц-залі спортивно-розважального комплексу LEOLAND відбулися збори об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Київська 21», членом якого є і Сокотун.  Під час зборів на голосування було винесено низку питань, основні з яких стосувались зміни складу правління ОСББ та дозволу на будівництво комплексу. 

Журналіст Leopolis.news звернувся з проханням про надання дозволу щодо своєї присутності на зустрічі, проте це прохання було безапеляційно відхилене адвокатом сторони забудовника Андрієм Потинським, навіть без винесення прохання на розгляд учасників зборів. Головний аргумент адвоката полягав у тому, що збори є закритими, і, як наслідок, він забороняє присутність на них представників ЗМІ. Між учасниками зборів ще до їх початку розпочалася дискусія стосовно доцільності участі преси в зборах і  зважаючи на вперту позицію пана Потинського кореспондент не був допущений до участі у зібранні. Хоча у даній ситуації журналіст виконував свої професійні обов’язки із здобуття законним шляхом суспільно важливої інформації. А недопуск журналіста до публічного зібрання можна трактувати, як перешкоджання його професійній діяльності. 

Згідно з даними YouControl, Потинський є одним із співзасновників адвокатського об’єднання «Потинський та партнери». Його ім’я неодноразово фігурувало у львівських медіа, де адвокат згадується, як захисник інтересів забудовників. До прикладу, у 2019 році адвокат представляв інтереси забудовника, який мав намір спорудити офіс на місці історичної Вілли Терлецьких, що була збудована в 1907 році. Тоді ця ситуація також викликала бурхливі дискусії в громаді. У підсумку пам’яткоохоронцям все ж вдалося вберегти від забудовників історичну будівлю.

Тарас Пахолюк пізніше повідомив журналістові Leopolis.news, що на зустрічі панувала атмосфера напруженості, тиску та підвищеної емоційності. Кожен мешканець будинку, який підтримував сторону Сокотуна, мав окремого адвоката для представлення своїх інтересів. У підсумку, непоступливого  голову ОСББ пана Пахолюка 5 голосами проти 2 було знято з посади навіть без заслуховування звіту про роботу правління, і тут же тими ж голосами обрано новий склад правління на чолі з паном Ігорем Пилипчуком, який до зборів був заступником голови правління і на початку жовтня різко виступав проти погодженого АМБР проєкту спорудження багатоквартирного ЖК. Особисто запропонував свою кандидатуру і ввійшов до складу правління і сам пан Сокотун. Третій член правління теж з табору його прихильників. Природно, що за таких умов без особливого обговорення, було погоджено будівництво обидвох корпусів ЖК. Пункт про підземний паркінг із договору прибрали та замінили його терміном «будівельно-монтажні роботи». Як стверджує Тарас Пахолюк, на запитання до забудовника, які ж роботи тут планують проводити, той зухвало відповів, що не зобов’язаний давати відповідь і будуватиме тут те, що йому дозволить місто. На зборах також швидко були затверджені умови Договору про добросусідство, який раніше був предметом тривалих дискусій між сторонами. 

Певного компромісу стосовно приналежності подвір’я на зборах все ж було досягнуто, очевидно, в результаті листа від ОСББ на імя начальника управління земельних ресурсів пана Коровайника, котрий напередодні зборів мав зустріч з потенційним забудовником і його адвокатом: Олександр Сокотун отримує в оренду двір, а ОСББ сервітут на користування двором на необмежений термін відразу після підписання договору про оренду подвіря з ТзОВ «Товари для сантехніка». Проте проблема досі залишається відкритою. Як повідомив Тарас Пахолюк, до 29 грудня членам ОСББ не надано на ознайомлення остаточний текст Договору про добросусідство, хоча від часу зборів минуло 3 тижні і є підстави вважати, що цей Договір був підписаний новим головою правління вже давно. Також колишній голова правління не отримав жодної  відповіді на надіслані через ЦНАП 2-5 грудня офіційні листи від ОСББ на ім’я міського голови пана Андрія Садового, начальника управління земельних ресурсів пана Сергія Коровайника, голів комісій Львівської міської ради  архітектури, містобудування та розвитку територій пана Олексія Різника і землекористування та агломерації пана Володимира Гаразда, а також на вже згаданий вище лист на ім’я головного архітектора міста пана Антона Коломєйцева. Можливо, відповіді львівських можновладців суттєво змінять ситуацію навколо конфліктного проєкту і спростують запевнення пана Сокотуна, що у нього є високі покровителі в міських владних кабінетах. Якщо ж ні, то остаточно конфліктна ситуація повинна бути вирішена на сесії міської ради, де обидві сторони запропонують свої проєкти землеустрою. А після цього, перед остаточним затвердженням проєкту, за встановленою процедурою, повинні відбутись громадські слухання за участі зацікавлених мешканців будинку № 21 на вул. Київській та прилеглих до нього будинків, які теж можуть вплинути на долю скандального проєкту забудови старого куточка Львова.

Маркіян ВОЙТОВИЧ, Leopolis.news