logo
12/02
02/02
28/01
26/01
15/01
14/01
13/01
12/01
09/01
08/01
06/01
05/01
02/01
2 ...

Великдень-2025 усі конфесії святкуватимуть в один день: коли відзначатимуть та як підготуватися

Сьогодні, 12-02-2025 19:2939

Великдень-2025 усі конфесії святкуватимуть в один день: коли відзначатимуть та як підготуватися
Фото: ілюстративне

У 2025 році православні, греко-католики та римо-католики святкують Великдень в один день. Хоча різні конфесії по-різному підраховують дату Пасхи, нині вона збіглася і припадає на 20 квітня.

Про це пише «Українська правда. Життя».

Воскресіння Ісуса Христа – одне з найбільших свят церковного календаря поруч із Різдвом. Попри це, історично склалося так, що його ніколи не святкували в одну дату.

Проте періодично він збігається у різних конфесій, однак цей збіг випадковий. Пояснюємо, чому так відбувається та нагадуємо, як традиційно відбувається підготовка до Пасхи.

Чому Великдень 2025 збігається у православних і католиків

Дату Великодня церква обраховує заздалегідь: на багато років вперед, залежно від того, яким календарем користується для літочислення – григоріанським (римо-католики) чи юліанським (православні, та греко-католики).

Святкування Пасхи у церквах різних конфесій іноді сходиться на одну дату, а часом, як торік у 2024 році, припадає навіть на різні місяці. Так відбувається тому, що для підрахунків використовують не лише сонячний (григоріанський чи юліанский) календар, а й одночасно місячний календар та неділю, яка є єдиною точно відомою часовою одиницею в цих обрахунках споконвіку.

Аби обчислити день Великодня потрібні дати весняного рівнодення, першої повні після рівнодення та першої неділі після повні.

Ось підрахунки для 2025 року: після 21 березня перший повний місяць випадає 12 квітня. Це субота, але оскільки повня наступає аж о 17.22, Великодньою неділею рахують вже наступну, 20 квітня. У християн східного обряду, які додали до 21 березня 13 днів, випала та ж повня 12 квітня. Навіть якщо додати до неї ще чотири дні (похибка за Метонієвим циклом) – Пасха випаде 20-го. Тому дати збіглися.

У світі періодично відбуваються перемовини, аби унормувати спільну дату Пасхи для представників різних церковних традицій.

Цьогоріч християни відзначають 1700-річчя з часу проведення першого Вселенського собору. Тоді вдалося упорядкувати питання спільної дати святкування для вірян на 15 століть. Цю екуменічну річницю згадав у своїй проповіді Папа Римський. Він також закликав встановити спільну дату Великодня для християн і додав, що католицька церква готова прийняти дату єдності.

Підготовка до Великодня

Готуватися до Великодня християни починають задовго до самого свята.

Після тижня Масниці, який цьогоріч припадає з 24 лютого по 2 березня, починається Великодній піст, який по-іншому ще називають Великим. Триває він 40 днів.

Після сорокаденного посту віряни відзначають Вхід Господа до Єрусалиму чи Вербну неділю. У 2025 році вона припадає на 13 квітня.

Останній тиждень перед Великоднем звуть Страсним тижнем. Кожен день цього періоду у храмах відправляють особливі служби та згадують поденно останні дні земного життя Ісуса Христа.

З суботи на неділю у Пасхальну ніч у християнських храмах відбувається всенічне бдіння, а вранці після служби – освячують пасхальні кошики.

Leopolis.news