logo
05/04
04/04
03/04
02/04
30/03
29/03
28/03
2 ...

Норми законопроєкту про мережу ліцеїв є нереальними – профспілка

Вчора, 04-04-2025 10:1187

Норми законопроєкту про мережу ліцеїв є нереальними – профспілка
Фото: ілюстративне

Норми законопроєкту щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв є нереальними та віддаленими від життя та потреб громадян на здобуття повної загальної середньої освіти за місцем проживання. 

Про це йдеться у зверненні Профспілки працівників освіти і науки, в якому міститься вимога щодо зняття з розгляду відповідного законопроєкту, пише Оsvita.ua.

Законопроєкт розроблено членами профільного парламентського комітету Сергієм Бабаком, Сергієм Колебошиним, Романом Грищуком, Наталією Піпою та іншими.

Законопроєктом пропонується з 1 вересня 2027 року підвищити мінімальну кількість учнів у класах ліцеїв до 24 учнів з 5 учнів.

Також пропонується запровадити поділ класів на групи при вивченні окремих навчальних предметів у 10-12 класах, забезпечивши як обов'язкову умову, функціонування ліцею, створення в ньому не менше 12 груп учнів одного року навчання під час вивчення окремих предметів за трьома профілями на рівні профільної середньої освіти.

Водночас депутати планують припинити фінансування з державного бюджету комунальних закладах освіти, що не відповідатимуть визначеним законом вимогам.

Окрім того, іншою нормою законопроєкту пропонується відмежувати початкову школу від ліцеїв.

Передбачено, що поділ класу може відбуватися не більш як на три групи з кількістю учнів не менше 8 осіб, а наповнюваність класу не може перевищувати 30 учнів, які здобувають базову чи профільну середню освіту в очній або вечірній формі.

У разі ухвалення законопроєкту місцевій владі буде доручено затвердити та подати до 1 вересня 2025 року МОН плани формування мережі комунальних ліцеїв, виходячи з цих нормативів, а в разі незатвердження чи неподання планів це буде доручено Кабінету Міністрів.

«Такі вимоги щодо створення ліцею з урахуванням поділу на групи не менше 8 учнів означають, що в класах одного року навчання має бути не менше 96 учнів, а це – 4 класи з мінімальною наповнюваністю не менше 24 учнів. 

Тому ліцей матиме право на існування та державне фінансування, якщо в 10-12 класах буде чотири паралелі одного року навчання, в яких будуть навчатися не менше 288 учнів», – йдеться у зверненні профспілки.. 

Ці нормативи унеможливлять утворення класу, тобто й ліцею, якщо учнів, які здобувають профільну середню освіту в очній (денній) або вечірній формі, буде менше навіть на 1 особу, тобто їх буде 95. 

У Профспілці наголошують, що такі нововведення призведуть до реалій, що в жодній сільській та селищній громадах навіть при їхніх рішеннях об’єднатися для створення ліцею для учнів, які проживають у навколишніх населених пунктах, не буде його створено.

«Це унеможливить отримання дітьми повної загальної середньої освіти за місцем їхнього проживання. З такими нереальними, відірваними від життя, цифрами, стане неможливим створення ліцею з державним фінансування оплати праці педагогів навіть у невеликих містах», – йдеться у зверненні до авторів законопроєкту.

Окремо у Профспілці підкреслюють, що підвезення дітей з сіл та селищ до ліцеїв у міста непристосованим транспортом дорогами, стан яких відомий всім, їх проживання у гуртожитках, так званих пансіонах, без батьків та сімей, не лише не поліпшить умов здобуття учнями освіти, а навпаки призведе до їх погіршення, як і якості освіти в цілому, а також спричинить загрозу здоров’ю дітей та небезпеку їхньому життю.

Також профспілка не підтримує ідею про конкурсний відбір на посади педагогічних працівників, зокрема вчителів, окрім керівників ліцеїв. 

«Профспілка вимагає зняття з розгляду законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв» (№ 13120), норми якого є нереальними для їх виконання, віддаленими від життя та потреб громадян України на здобуття повної загальної середньої освіти в закладах загальної середньої освіти за місцем проживання», – зауважили у Профспілки працівників освіти і науки.

Leopolis.news