Голова ЛОДА Максим Козицький: Ті, хто працює за податки людей, мають поводитися скромніше

https://leopolis.news/post/15694/golova-loda-maksym-kozyckyy-ti-hto-pracyue-za-podatky-lyudey-mayut-povodytysya-skromnishe?fbclid=IwAR06EHh_eOmCuYezY3I3Rn4qE6abnw-o6H8A_LAKB6lhtDKSsHWussGzoOU

07/02/2020

Учора, 6 лютого, Володимир Зеленський відвідав Львівщину та представив Максима Козицького як нового очільника області. У перші години після призначення журналістка Leopolis.news поспілкувалася з новим головою ЛОДА. Про перші кроки на посаді, кадрові призначення, співпрацю з обласною радою та особисте життя Максима Козицького читайте в першому ексклюзивному інтерв’ю.

На Ваше призначення Львівщина чекала з 27 грудня. Чому процес так затягнувся?

Розумію, що всім мешканцям області цікаво, коли ж нарешті в нас буде голова ЛОДА. Але процес призначення керівника облдержадміністрації доволі тривалий, тому іноді може затягнутися на кілька тижнів. На швидкість цього процесу також можуть впливати важливі події в країні, великі свята, суспільно-політичні зміни, трагедії. У моєму випадку саме це і спричинило таку затримку. До того ж усіх кандидатів на посаду перевіряють спеціальні служби, аналізують декларацію. Зі свого боку я повинен був завершити всі бізнес-процеси у своїй компанії, вийти з управління підприємствами та докладніше ознайомитися з основними засадами роботи ЛОДА.

Чому саме Вас обрав президент?

Я місцевий, народився і все життя живу на Львівщині. У багатьох районах області фірми нашої корпорації реалізовують важливі проекти. Тому я добре обізнаний з проблемами нашого регіону. Особливо активним у політиці я не був, тому рівновіддалений від різних сфер впливу. До того ж, як ми всі знаємо, президент обирав з рекомендацій мешканців Львівщини у Фейсбуці, саме вони дали мені позитивну оцінку.

Окрім того, я добре зарекомендував себе як підприємець. Мої компанії залучають мільярди інвестицій та сплачують солідні податки. Наприклад, 2018 року в різні бюджети ми переказали понад 550 мільйонів гривень. Маємо інвестиційний проєкт на геологорозвідку в області, а це сума близько 1,7 млрд гривень. До речі, наша фірма була першою в Україні, якій ЄБРР надав кредит на відновлювальну енергетику й видобуток вуглеводнів в області. І це, підкреслю, без державних гарантій, що свідчить про серйозну довіру до нас. Зазначу, що ми ніколи не працювали з бюджетними коштами.

Усе-таки маю неабиякий досвід у формуванні потужної та ефективної команди: у різних підрозділах моєї компанії працюють понад 600 осіб. Це свідчить про вміння залучити фахівців та продуктивно керувати такою великою командою задля спільного результату.

(Довідка: Максим Козицький керував групою енергетичних компаній «Еко-Оптіма», що працює в галузі зеленої енергетики, зокрема відкрила дві вітрові електростанції у Старосамбірському районі Львівщини. Також фірми М. Козицького будують сонячні електростанції: ідеться про роботу компанії «Енергопарк «Яворів», електростанцію в Богородчанах Івано-Франківської області, самбірські, радехівську та бориславську сонячні електростанції тощо. Окрім того, підприємства, які він очолює, реалізовують проєкт з побудови вітростанцій у Сколівському та Сокальському районах).

Яка мотивація Вашого рішення проміняти успішний бізнес в енергетичній сфері на посаду держслужбовця?

Це ще один цікавий життєвий виклик. Це можливість поглянути на регіон під іншим кутом зору, з іншого боку – не ззовні, а зсередини. Зрозуміти, як працює вся ця державна «махіна». Нагода займатися не лише інвестиціями в одній галузі, а й впливати на розвиток області загалом. Ну і це, звичайно, престижно очолювати виконавчу владу в такій важливій для України області, як Львівська. Треба відроджувати славу галицького П’ємонту.

Якими будуть Ваші перші кроки на цій посаді?

Спершу потрібно ознайомитися з наявним станом справ у Львівській ОДА, дати оцінку людям, процесам та системі загалом. Лише після цього буде прийнято рішення, як рухатися далі. У житті та в бізнесі сповідую одну просту істину: людина має відповідати посаді. Тобто рівень компетенції, знань та досвіду тієї чи іншої особи має точно корелюватися з посадою, яку вона обіймає. Це важливо не лише для ефективної роботи працівника, а й для кінцевого результату.

Я високо ціную людський ресурс і насамперед придивлятимуся до наявних кадрів, перш ніж призначати нових. У принципі, після роботи у великій корпорації не бачу проблем керувати облдержадміністрацією. Чиновники повинні усвідомити, що вони працюють для людей і за податки, та поводитися трохи скромніше. Етики державного службовця треба дотримуватися.

Зазначу, що процес докладного ознайомлення та вивчення внутрішніх процесів у ЛОДА триватиме до двох тижнів.

У країні триває процес децентралізації. У перспективі облдержадміністрації мають ліквідувати. Ви ж фактично виконуєте функцію ліквідатора ОДА, не боїтеся такої ролі?

Такої ролі не боюсь, адже свідомий того, що мені довірили очолити виконавчу владу області в непростий період. Переконаний, що Львівська обласна державна адміністрація має стати надійним гарантом дотримання Конституції та законодавства на території Львівщини. Якщо ми говоримо про майбутню реорганізацію структури ОДА, то насамперед я зобов’язаний запровадити правильні управлінські процеси, забезпечити злагоджену роботу різних структур однієї великої системи. Після реформи більшість структурних підрозділів облдержадміністрації перейде в підпорядкування виконкому, а на базі апарату буде створено адміністрацію префекта. У такий час постійних змін цікаво жити, працювати і творити щось нове та краще.

Представити Вас громаді приїхав особисто Володимир Зеленський. Знаю, що в особистій розмові з ним Ви вже мали нагоду як голова порушити кілька болючих для Львівщини тем. Про що говорили?

У розмові з президентом обговорили чотири блоки питань. Перший – вирішення проблеми із заборгованостями із зарплати, реорганізація ДП «Львіввугілля», проблеми збагачувальної фабрики та інші негаразди Червонограда. Другий – перетин кордону, зменшення черг та реорганізація потоку людей, будівництво й ремонт доріг, забезпечення мешканців прикордонних сіл та містечок робочими місцями. Третій – поліпшення інвестиційного клімату, залучення інвесторів та створення позитивного іміджу регіону. І четвертий блок – проблема видобування та використання природних ресурсів.

Вважають, що голова ОДА – це «руки й очі» президента. Яка Ваша думка щодо цього?

За Володимира Зеленського віддали свої голоси 73% українських виборців. На Львівщині нового президента підтримало майже 35% громадян. Володимир Зеленський здійснює чіткі кроки з реформування країни. Хоча після стількох років популізму зміни робити непросто. Він має чітку державницьку позицію і розуміння того, що Росія – агресор. Гарант дає чіткі сигнали: нетерпимість до корупції, спрощення ведення бізнесу, перед законом усі рівні, використання державної мови у всіх державних структурах, сильна армія.

Ви ж самі бачили, що нещодавно під час візиту до Ізраїлю та Польщі він твердо стояв на важливих для українців питаннях. Йдеться про визнання Андрея Шептицького праведником народів світу та відновлення знищеної плити на могилі українських повстанців на горі Монастир. І таких справ десятки. Тому для мене за честь працювати в команді президента України й поліпшувати економічну ситуацію Львівщини.

Які політично-партійні завдання ставили перед Вами під час призначення на посаду?

Повноваження голови облдержадміністрації чітко виписано в законі. Він відповідальний фактично за все на території. Я мушу координувати діяльність усіх органів виконавчої влади на Львівщині. І вони повинні будуть працювати ефективніше й активніше.

Це нормально, що на виборах люди підтримують ту силу, яка не боїться взяти на себе політичну відповідальність за свої рішення. На минулих парламентських виборах фаворитами виборчих симпатій мешканців області стали нові політичні сили.

Нині, за даними соціологічної агенції «Рейтинг», підтримка владної партії становить понад 42%. На Заході країни – 24%. Люди оцінюють діяльність влади не за словами, а за реальними кроками. І якщо влада все робить правильно, то чого її не підтримувати?

Тому мені ставили єдине завдання: ефективна робота на благо країни й людей. І це не просто пафосні слова. В усіх наших діях має бути здоровий прагматизм. Важливим є не процес, а його результат.

Обласна державна адміністрація має стати надійним гарантом дотримання Конституції та законодавства на території Львівщини. Я чітко переконаний, що влада має захищати інтереси громади. Перед законом усі рівні. Досить будувати декоративну державу. Державні інституції повинні ставати сильними, здатними адекватно та швидко реагувати на виклики та загрози. Безпека громадян – на першому місці.

Хочу ще раз подякувати за довіру президентові України і тим сотням людей, які проголосували за мою кандидатуру під час громадського обговорення в соціальних мережах у червні минулого року й підтримали тепер. Моя посада передбачає передусім турботу про жителів Львівщини, а для цього, звісно, треба заручитися підтримкою президента та Кабміну. Уся громада Львівщини повинна працювати на те, щоб наша область ставала багатшою, привабливішою, комфортнішою, безпечнішою для мешканців краю, гостей. А також ставати успішним прикладом для інших областей і надійним партнером для іноземних інвесторів.

Очевидно, що для здійснення ефективної комунікації з мешканцями Львівщини Вам потрібно заручитися підтримкою ЗМІ. Як співпрацюватимете?

Для ефективної взаємодії ланцюга ОДА – ЗМІ – мешканці Львівщини планую ввести низку змін. Наприклад, з’явиться посада прессекретаря голови. Це допоможе оперативніше реагувати на запити журналістів і всебічно висвітлювати не лише діяльність облдержадміністрації, а й самого керівника виконавчої влади. 

Також я не уникатиму ефірів та інтерв’ю, звичайно, якщо вони не перетинатимуться у графіку з важливими для області подіями чи зустрічами. Звісно, перші інтерв’ю мені даватимуться непросто, адже раніше такого досвіду я не мав, але сподіватимуся на підтримку та допомогу журналістів. Зі свого боку обіцяю бути відкритим та комунікабельним. Переконаний, що органи державної влади повинні сприяти ефективній та інформативній роботі журналістів. Не ховатися у владних кабінетах, а йти на відверту розмову зі своїми співгромадянами.

Звичайно, побудова демократичної та правової держави й суспільства не можлива без вільної, незалежної і відповідальної преси. Засоби масової інформації та журналісти повинні бути вартовими демократії. Іншого варіанта, якщо ми хочемо увійти до кола цивілізованих держав, не існує. І це моє чітке переконання.

Якою бачите майбутню співпрацю з Львівською обласною радою?

Місцеве самоврядування та виконавча влада не можуть бути конкурентами в побудові багатої, самостійної, вільної, правової, демократичної держави. Навпаки, ми – партнери. Своїм завданням бачу налагодження ефективної співпраці та комунікації з радами всіх рівнів. Саме депутати обласної ради мають мандат від своїх виборців представляти та захищати їхні інтереси. І ми максимально в цьому сприятимемо.

Також найближчим часом планую особисто познайомитися з усіма народними депутатами від Львівщини. Цікавить їхнє бачення розвитку та вирішення проблем, можливість спільної роботи та гідного представлення Львівщини на карті України.

Які основні Ваші світоглядні меседжі, з якими хотіли б поділитися з мешканцями Львівщини?

Лише багаті та щасливі родини можуть творити багату і щасливу країну. І тут рецепт загального щастя нібито простий: достатньо перестати красти, дурити одне одного.

Мусимо не на словах, а на ділі творити українську християнську спільноту вільних і вірних людей. Вірних своїй державі, своєму місту, своїй родині, своїй Церкві. Мусимо виховувати нову національну еліту. І тут повинна бути злагоджена праця всіх інституцій: школи, Церкви, громадських організацій, вищої школи.

Бо лише сформована на твердих світоглядних і моральних принципах молода людина, з доброю національною пам’яттю, знанням історії може стати гідним громадянином своєї держави.

Я твердо переконаний, що мораль у політиці є можлива. І влада повинна ставати моральною та відповідальною. Чесність – не ознака слабкості й не негативна риса. Лише сильні люди можуть дозволити собі бути чесними й говорити правду. Закликаю всіх бути такими. Державу творимо ми всі разом. Бог дав нам чудову землю, щоб ми на ній творили добро, вирощували пшеницю, ростили дітей, кохали, будували нові міста, малювали картини, писали вірші. І це не банальні істини, а суть нашого існування тут.

Тому менше слів – більше діла.

Очевидно, що нова посада – це нові обов’язки та суттєві зміни у звичному ритмі життя. Чи є традиції або звички, які залишаться з Вами й під час головування?

Маю звичку ходити на роботу пішки, зазвичай «намотую» близько 20 км щодня. Не знаю, чи тепер буде на це час, але шукатиму будь-яку нагоду. Також щовечора ми з сином вигулюємо нашого сімейного улюбленця – песика породи вест-хайленд-вайт-тер’єр. Звісно, залишиться і традиція ходити з молодшою донькою на мультфільми в кінотеатр.

Знаю, що Ви багато читаєте. Топ-5 книжок від Максима Козицького?

1.       «Старий і море» (Ернест Гемінґвей)

2.       «Моє каяття» (Жауме Кабре)

3.       «Три товариші» (Еріх Марія Ремарк)

4.       «100 років самотності» (Ґабрієль Ґарсія Маркес)

5.       «Шопенгауер як ліки» (Ірвін Ялом)

Як Ваша родина відреагувала на такі зміни, що їхній тато від сьогодні – голова області?

Старший син, якому 15 років, одразу сказав, що такий шанс у житті буває рідко, тому, якщо довірили таку відповідальність, треба братися. А 9-річна донька зі сльозами на очах каже: «Тату, а хто тепер водитиме мене до школи?».

Дружина, зізнаюся чесно, сприйняла цю новину дещо складніше. Знає, що посада передбачає напружений графік та постійні відрядження. Проте обіцяла підтримувати та допомагати.

Розмовляла Дар’я БАВЗАЛУК, для Leopolis.news