20-10-2020 11:105493
Президент Володимир Зеленський ініціював проведення загальнонаціонального опитування в день місцевих виборів 25 жовтня. Що це означає?
Українцям поставлять 5 запитань:
Усі ці питання не один рік дискутуються в суспільстві й мають багато як прихильників, так і опонентів. Однак, одна справа, коли без жодних наслідків це обговорюють під час ток-шоу на телебаченні чи в громадському транспорті. Інша – коли твоя думка дійсно стає важливою. Наприклад, ствердна відповідь більшості учасників опитування на питання про довічне ув’язнення корупціонерів стане чітким сигналом потенційним злочинцям – що ризики надвисокі, а політичним силам, які готові відстоювати принцип невідворотності покарання, що вони мають потужну підтримку громадян.
Ідея проведення опитування разом з виборами не виникла тільки зараз. Це частина програми, з якою Президент ішов на вибори у 2019 році. Юридично також немає жодних порушень. Стаття 69 Конституції України визначає, що «народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії». Водночас не розшифровується, що таке «інші форми безпосередньої демократії». Тобто Президент як гарант Конституції має право ініціювати подібне опитування. Це зручно для учасників опитування, адже немає потреби окремо витрачати на це час. І дозволяє охопити більше респондентів.
Опитування проводитимуть волонтери на виході з виборчих дільниць. Громадянам пропонуватимуть заповнити бюлетень із запитаннями від Президента. Навпроти кожного потрібно поставити «так» чи «ні». Участь — добровільна. І якщо ви побачите партійну символіку, наприклад на наметі, одязі волонтера чи самому бюлетені — можете сміливо викликати поліцію, бо це провокація.
Василь Савчин, кандидат до Львівської обласної ради від політичної партії «Слуга Народу»
«Сьогодні майже два мільйони українських пацієнтів страждають від болю, якого можна уникнути завдяки лікам на основі медичного канабісу. Наприклад, тільки на Львівщині зареєстровано 75 тисяч онкохворих, лише за останній місяць — 4700. Усі вони щодня страждають від невимовного болю. Але є шанс покращити й значно здешевити медичну допомогу їм та іншим пацієнтам. Пацієнти й лікарі вже давно вимагають від законодавців врегулювати використання канабісу для потреб науки та медицини. Медичний канабіс може стати рослинною альтернативою лікарським засобам, який полегшує біль, зменшує нудоту, покращує сон і може допомогти людям з епілепсією, онкохворим, пацієнтам з невиліковними хворобами й ветеранам війни зі стресовим посттравматичним розладом. Відсутність у пацієнтів доступу до необхідних ліків — це порушення прав людини на безпечне лікування. Саме тому запитання, яке поставив Президент Володимир Зеленський на загальнонаціональному опитуванні щодо легалізації медичного канабісу, допоможе парламенту ухвалити рішення на користь людей», — вважає кандидат до Львівської обласної ради від політичної партії «Слуга Народу» Василь Савчин.
Дуже важливо. Опитування не має прямих юридичних наслідків. Воно не є референдумом. Це різні інструменти, наслідки застосування яких не будуть однаковими. Опитування потрібно, щоб зафіксувати волю народу й уже з цим політичним мандатом вибудовувати державні позиції. І це дуже важливо, зважаючи на масштабність і незалежність, тому в середовищі політиків не зможуть ігнорувати вибір народу.
Яким буде цей вибір — залежить від тебе.