logo
21/10
20/10
18/10
15/10
14/10
13/10
11/10
10/10
2 ...

У Львові відбулася перша прем’єра фільму про українського дисидента Грицька Чубая

16-09-2021 12:05529

У Львові відбулася перша прем’єра фільму про українського дисидента Грицька Чубая

Документальну стрічку про культового поета, якого знищив тоталітаризм, показали в рамках 28-го BookForum.

«Чубай. Говорити знову» оповідає про час, коли закінчується відлига й постають темні брежнєвські роки правління. Молодь добре розуміла, де є чорне, а де – біле. Саме на такому тлі виринає постать Григорія Чубая – поета, художника, мистецтвознавця, якому судилося прожити всього 33 роки.

Дія розгортається в майстерні-підвалі, для декорації якої було використано 3 тис. книжок. Роль оповідача зіграв харківський письменник і музикант Сергій Жадан. Він то перебуває в майстерні як спостерігач, то ходить слідами Чубая вулицями Львова, то оживає постаттю Грицька, декламуючи його поеми. 

Немов через призму, фільм проливає світло на життя дисидента, його світогляд і конфлікт з режимом, який не давав поету спокою ще з 15-річного віку за антирадянські висловлювання. 

Проєкт створений з ініціативи доньки Грицька Чубая – Соломії Чубай. Режисером стрічки є Михайло Крупієвський. Саундтрек й музику до фільму написав лідер гурту «Плач Єремії» та син поета – Тарас Чубай.

Про Грицька у стрічці розповідають також і його друзі — тепер видатні поети, художники, філософи: Галина Чубай, Тарас Чубай, Соломія Чубай, Василь Герасим’юк, Юрій Брилинський, Микола Рябчук, Роман Кісь, Орест Яворський, Роман Готра, Юрій Винничук, Ігор Калинець, Богдан Стельмах, Влодко Кауфман, Йосип Іванкевич, Катерина Немиря, Святослав Максимчук, Мирослав Греділь.

«Рідко коли дивишся документальний фільм як повнометражний мистецький шедевр, – ділиться враженнями письменниця та героїня фільму Катерина Немиря. – Я згадую усіх тих молодих й гарних, яким життя понівечила система. Кожна людина має вибір. Але чи ми маємо право оцінювати цей вибір й осуджувати – це інше питання. Осмислити час, жити чесно й продовжити те, заради чого творили справжні митці!»

Після перегляду фільму глядачі аплодували стоячи. Замість питань від аудиторії – слова вдячності й глибинні рефлексії: «Те, що проживав Чубай – є його замкненим світом. І цей неймовірний злом змушує перевертати наші серця. Дякую, що змогли саме так показати».

Другий закритий прем‘єрний показ документального фільму «Чубай. Говорити знову» відбудеться 25 вересня в кінотеатрі «Жовтень» у Києві.

Павло ЯРЕМАК, для Leopolis.news