logo
25/06
24/06
23/06
20/06
19/06
18/06
17/06
2 ...

В Ірані визнали смерть президента: що буде далі з державою?

20-05-2024 19:29453

В Ірані визнали смерть президента: що буде далі з державою?

Іранський президент Ібрагім Раїсі таки загинув в авіатрощі, яку спершу називали «жорсткою посадкою». Про це сьогодні вранці повідомило місцеве медіа IRNA. Окрім президента, серед загиблих є й міністр закордонних справ країни Хусейн Амір-Абдуллахіан, губернатор іранської провінції Східний Азербайджан Малек Рахматі та представник Верховного лідера Аятоли в регіоні Мохаммад Алі Аль-е-Хашем..

Аварія сталася напередодні, 19 травня. Іранське видання Mehr писало, що через густий туман гвинтокрил, на борту якого перебували посадовці, розбився в гірській місцевості неподалік кордону з Азербайджаном. Власне, з його очільником Ільхамом Алієвим іранські президент та глава МЗС мали зустріч за лічені години до падіння гелікоптера.

Загиблий президент Ібрагім Раїсі був на своїй посаді з 2021 року. Він уважався досить сильною фігурою в іранському політикумі. Про це свідчить те, що, за інформацією Reuters, його вважали потенційним наступником Верховного лідера держави Аятоли Алі Хаменеї. У "великій політиці" Ібрагім Раїсі давно. Загиблий президент відомий тим, що у 1988 році був у складі комітету, який здійснював страти політв'язнів. Також певний час був прокурором столиці країни Тегерану. Про це писали Al Jazeera. За його каденції відносини між Іраном та Росією стали тісніші. У перший день повномасштабного вторгнення 2022 року Раїсі телефонував путіну. У ході розмови іранський президент погоджувався, що "розширення НАТО є серйозною загрозою для стабільності і безпеки". Така риторика притаманна російській владі, яка таким чином намагається виправдати війну проти України. Окрім цього, за часів президентства Раїсі Іран налагодив поставки дронів типу Shahed, якими Росія щодня обстрілює українську територію.

Проте президент Ірану не є достатньо сильною політичною фігурою. Хоча це єдина висока посада, яку іранці обирають. Згідно з Конституцією країни, президент очолює виконавчу владу. Його політичну вагу можна порівняти з, наприклад, прем'єр-міністром України. Останнє слово – за Верховним лідером, який є головою держави і якому президент підпорядковується. 

Як загибель Ібрагіма Раїсі змінить Іран? Інститут вивчення війни (ISW) вже проаналізував цю ситуацію. Експерти говорять, про важливість Раїсі як претендента на посаду лідера країна. Тож, на їхню думку, найближчі дні змінять "довгострокову динаміку режиму", хоча й не надто змінить консервативну політику держави.

Уже зараз, повідомляє Reuters, обов'язки президента виконуватиме перший заступник Раїсі Мохаммед Мохбер, як і передбачено конституцією. Політик теж був наближеною персоною до Верховного лідера Хомейні. За даними ISW, він очолював одну з напівдержавних організацій та банк, що фінансує народну міліцію Басідж. 

Усю ситуацію підігріває той факт, що в наступному 2025 році повноваження Ібрагім Раїсі мали б сплисти. Однак після його загибелі конституція зобов'язує Тегеран провести вибори через 50 днів. Як саме вони вплинуть на хід подій в Ірані та чи будуть якісь зрушення в зовнішній політиці держави, питання залишаються відкритими до наступних президентських виборів.

Роман ГАВРИЛІВ, для Leopolis.news