logo
05/05
29/04
27/04
23/04
17/04
01/04
29/03
25/03
22/03
17/03
11/03
09/03
05/03
24/02
2 ...

«Відходи» чи «Побічні продукти тваринного походження»?

23-08-2020 11:112149

«Відходи» чи «Побічні продукти тваринного походження»?
Фото: соцмережі

Відповідь на це питання турбує всіх, оскільки значна кількість цих побічних продуктів тваринного походження, а саме так зараз їх називають знаходять в полях чи лісопосадках. На сьогодні в Україні існує серйозна проблема з утилізацією решток тваринного походження. Зокрема на території Львівської області активно використовується метод захоронення трупів тварин та їх решток.

Такі місця є майже у кожному населеному пункті області, а землі, на яких розташовані ці поховання, практично на декілька років викреслені з розряду придатних до використання. Така тенденція спостерігається переважно в місцях наближених до здійснення операцій по забою тварин, оскільки утилізації як такої нема, а якщо є то тільки на папері.

Утилізацією продуктів тваринного походження мають займатися спеціалізовані підприємства. Станом на сьогодні це ДП «Укрветсанзавод» філія якого знаходиться в Жовківському районі в одному з яких зосереджено значну кількість вирощування свиней та саме виявлених несанкціонованих і неконтрольованих звалищ побічних продуктів тваринного походження. Однак чи працює завод на повну потужність сказати важко дивлячись на те, що в ЗМІ постійно висвітлюють знахідки решток тих же тварин. Чи можливо самі люди не хочуть їх здавати на утилізацію?

Побічні продукти тваринного походження – туша або частини туш забитих, загиблих тварин, сировина та продукти тваринного походження, що не призначені або визнані непридатними для споживання людиною, а також підлягають обов’язковому знезараженню та знешкодженню з метою зниження ризику поширення інфекційних хвороб. 

Основними нормативними документами у цій сфері є:

- Закон України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначених для споживання людиною» від 07.04.2015 № 287-VIII.

- Закон України «Про ветеринарну медицину» від 25.06.1992 № 2498-XII.

- Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» від 18.05.2017 № 2042-VIII.

В статті 20 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» чітко вказано, що потрібно направляти утворені побічні продукти тваринного походження на оброблення, переробку з метою подальшої утилізації або для здійснення операцій з видалення. Та нехтуючи Законом несанкціонованих і неконтрольованих звалищ побічних продуктів тваринного походження із кожним роком стає все більше, а винних за ці порушення знайти вкрай важко.

Після виключення статті 35-2 Закону України «Про відходи», Держекоінспекція більше не здійснює контроль та не притягує винних осіб до відповідальності за порушення у сфері поводження з побічними продуктами тваринного походження, не призначені для споживання людиною. Та з прийняттям Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» відповідно до статті 7 цього ж Закону, здійснення державного контролю та нагляду у сфері поводження з побічними продуктами тваринного походження та вжиття заходів у межах своїх повноважень для усунення порушень цього Закону та притягнення винних осіб до відповідальності відповідно до вимог цього закону належить до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, у сфері поводження з побічними продуктами тваринного походження.

Відповідальність за порушення законодавства про побічні продукти тваринного походження досить таки велика і несуть її особи, винні в порушенні норм цього Закону – у вигляді накладення штрафу на юридичних осіб від двадцяти трьох до тридцяти мінімальних заробітних плат (95979 грн. - 125190 грн.), на фізичних осіб – підприємців – від восьми до п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат (33384 грн. - 62595 грн.).

Усі суб’єкти господарювання, а також фізичні особи діяльність яких призводить до утворення рештків тваринного походження, повинні дотримуватись вимог Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною», та забезпечувати вирішення питання подальшої утилізації цих побічних продуктів тваринного походження.

Підсумовуючи вищезазначене можна сказати, що все залежить від самої свідомості людей, в якому довкіллі нам жити та, що передати наступним поколінням. Неправильна утилізація тих самих продуктів тваринного походження чи утворення несанкціонованих звалищ відходів – це все негативно впливає на навколишнє природне середовище. Збережемо природу - і вона збереже нас!

Юрій ВЕРЕСКУН, Державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Львівської області