logo
08/08
05/08
25/07
13/07
04/07
27/06
16/06
06/06
03/06
01/06
27/05
12/05
20/04
2 ...

США мають бути готові до застосування росією ядерної зброї – Foreign Affairs

25-07-2022 19:49525

США мають бути готові до застосування росією ядерної зброї – Foreign Affairs
Фото: pap.pl

Foreign Affairs: США повинні бути готові до можливості застосування Росією ядерної зброї в Україні /PAP.pl/

Поки Україна все ще перебуває у стані війни, російський президент Владімір Путін почав «розмахувати ядерною шаблею», пише Річард К. Беттс, професор Інституту вивчення війни та миру імені Арнольда А. Зальцмана при Колумбійському університеті, у журналі Foreign Affairs. Експерт зазначає, що США повинні бути готові до можливості застосування Росією ядерної зброї в Україні, і накреслює три сценарії можливої реакції США.

Від початку війни в Україні Путін погрожує можливістю застосування ядерної зброї. Західні оглядачі не звертають особливої уваги на ці заяви, вважаючи їх риторичними проявами, оцінює Беттс. Він зазначає, що ймовірність того, що розумні лідери дійсно почнуть обмінюватися ядерними ударами, які можуть закінчитися знищенням власних країн, дуже мала.

Але низька загроза застосування ядерної зброї не є достатнім виправданням для бездіяльності, і треба готуватися реагувати на такий випадок, – підкреслює професор.

Автор зазначає, що загроза була б найбільшою, якби ситуація на фронті суттєво змінилася на користь України. Тоді росіяни могли використати свою доктрину «деескалації через ескалацію», яка передбачала б застосування ядерної зброї у разі невдачі в звичайному бою.

Зробити це російські війська можуть одним або декількома ударами тактичною ядерною зброєю по українських військах або символічним вибухом на порожній території, пише професор.

Далі Беттс перераховує три загальні варіанти відповіді на ядерний напад Росії на Україну. Це словесне засудження, використання ядерної зброї чи звичайний напад.

Водночас він зазначає, що «всі ці альтернативи погані, тому що немає методів боротьби з кінцем ядерного табу, які були б пов’язані з низьким ризиком».

Цілком ймовірно, що у разі російського ядерного нападу американські політики виберуть найслабшу можливу відповідь – «сперечатися про неймовірне варварство дій Росії та запровадити будь-які невикористані економічні санкції без жодних військових дій», прогнозує Беттс. Він додав, що «це сигналізує Москві, що вона має повну свободу військових дій, включаючи продовження використання ядерної зброї для знищення українських сил, що, в принципі, призведе до перемоги Росії».

Автор зазначає, що Захід, щоб стримати Путіна, повинен достовірно вказати, що використання Росією ядерної зброї зустріне відповідь НАТО, а Альянс неможливо залякати.

У разі, якщо НАТО вирішить контратакувати з боку України, воно може застосувати звичайні або ядерні сили, пише Беттс. В останньому випадку ядерна зброя може бути використана подібно до Росії, або може бути обраний більш масштабний удар, що загрожує Москві непропорційними втратами в разі подальших ядерних атак.

Беттс перелічує дві проблеми з цією відповіддю. По-перше, при застосуванні проти російських військ в Україні ядерна зброя США може спричинити втрати серед захисників країни. Друга проблема полягає в тому, що Росія має більший арсенал тактичної ядерної зброї, ніж Сполучені Штати. Щоб зберегти перевагу, американським лідерам потрібно буде розглянути можливість використання стратегічних сил (МБР або бомбардувальників). Це, своєю чергою, створило б загрозу тотального, взаємного знищення, – попереджає аналітик.

Менш небезпечною відповіддю на напад був би «початок повітряної кампанії з використанням звичайних боєприпасів проти російських військових цілей і мобілізація наземних сил для потенційної участі у війні в Україні», стверджує автор.

У такому випадку політики НАТО могли б підкреслити, що сучасна, точна технологія робить тактичну ядерну зброю непотрібною для здійснення ефективних атак. «Це означало б звернення Росії до ядерних ударів як ще один доказ не лише її варварства, але й військової відсталості», — пояснює Беттс. Він заявляє, що в такому випадку НАТО також має повідомити Путіну, що «будь-яке подальше застосування росіянами ядерної зброї призведе до ядерної відплати США».

Автор зазначає, що в разі ядерного нападу Росії НАТО матиме дві протилежні цілі. З одного боку, таким кроком Альянс хотів би перешкодити Росії отримати будь-які геополітичні переваги. З іншого боку, запобігти подальшій ескалації. З цієї причини підкреслює автор «очевидна необхідність максимізувати перешкоди для Москви використовувати ядерну зброю».

Заявлена Вашингтоном стратегія щодо потенційного ядерного нападу завжди буде досить розпливчастою, щоб залишати місце для гнучкості в діях, підкреслює Беттс. Але у разі подальших погроз з боку Кремля Вашингтон повинен чітко й рішуче нагадати Путіну, що Росія повністю вразлива до ядерної відплати і що в ядерній війні немає переможця, підсумовує Беттс.

Авторка: Joanna Załęska (PAP)

Опрац. Iryna Hirnyk