logo
14/11
09/11
07/11
31/10
28/10
27/10
19/10
17/10
13/10
12/10
09/10
05/10
28/09
2 ...

У 2023 році з бюджету Львівщини планують додатково забрати 1 млрд грн: місцева влада мовчить

07-09-2022 10:551164

У 2023 році з бюджету Львівщини планують додатково забрати 1 млрд грн: місцева влада мовчить
Фото: loda.gov.ua

Про місцеву владу на Львівщині стає все сумніше і сумніше розповідати. Це стосується як обласної ради, так і обласної державної/військової адміністрації. Нижче по вертикалі опускатися не будемо, бо там взагалі сум і сором. /POLITI.KO/

Влада області реально не розуміє, що і як їй потрібно робити, щоб мешканці Львівщини спокійно увійшли в осінньо-зимовий період і якомога менше відчули вплив війни на їхнє економічне становище. Чомусь наші владоможці вирішили, що їх обирають і призначають для того, щоб вони ходили покладати квіти, виголошувати промови, тусуватись на "благодійних" вечірках чи звітуватись про речі, до яких вони не мають відношення. Чомусь вони вирішили, що питання кадрових призначень своїх родичів або друзів, це те, що повинно цікавити нас в умовах воєнного стану. І таких "чомусь" багато...

А насправді влада повинна займатись зовсім іншими завданнями. І це зокрема стосується обласної влади, яка зобов'язана представляти інтереси усіх громад області, в тому числі і у відносинах з Кабміном, Парламентом чи Президентом. Представлення інтересів включає у себе поміж іншого і вирішення проблем, які можуть виникнути в найближчій перспективі.

Найближча наша перспектива - це належна організація бюджетного процесу, який уже стартував. Але ми про це не чуємо ані від обласних обранців, ані від начальника ОВА чи його заступників. Хоча там, як виявилось, дуже багато проблем проглядається.

Почнемо з позитиву. За інформацією департаменту фінансів Львівської ОВА, за 8 місяців 2022 року до загального фонду бюджету області надійшло 18 млрд грн податків. Це на 4,9 млрд грн або 38% більше від надходжень за відповідний період минулого року і на 11% більше від запланованих надходжень. Тобто, як ми можемо побачити, війна не вплинула на кількість сплачених податків в області. Ба більше, податкова збирає на десяту частину більше податків, ніж влада області запланувала наприкінці минулого року.

До відома. До обласного бюджету мобілізовано податків на 3 млрд грн, що на 43% більше від надходжень за відповідний період 2021 року та на 15% більше від плану на 8 місяців. До державного бюджету надійшло по області 46,6 млрд грн податків, що на 13 млрд грн або 38% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Але на цьому позитиви закінчуються.

Як зазначено в інформації від того ж департаменту фінансів Львівської ОВА, в область уже надійшли з Міністерства фінансів України перші розрахунки окремих міжбюджетних трансфертів на 2023 рік. І тут з'являються загрози, про які чомусь усе керівництво області вирішило промовчати.

Так от, обсяг базової дотації для Львівщини наразі визначений в обсязі 870 млн грн (для порівняння цьогорічна сума – 1130 млн грн). Тобто ми бачимо зменшення на 260 млн грн. В державі війна і ми це можемо зрозуміти і пережити. Але цей "сюрприз" не найголовніший.

Найголовніший "сюрприз", який заклав для нас Кабмін у проекті Держбюджету на 2023 рік, це збільшення реверсної дотації. В наступному році, згідно з розрахунками наших урядовців, місцеві бюджети Львівщини віддадуть в Державний бюджет 1598 млн грн реверсної дотації. Для порівняння цьогорічна реверсна дотація становить лише 873 млн грн, тобто на 725 млн грн менше.

До відома. Реверсна дотація – це кошти, які місцеві бюджети передають до державного бюджету для горизонтального вирівнювання податкоспроможності територій. Базова дотація перераховується з державного бюджету місцевим і служить основним інструментом підвищення фіскальної спроможності місцевих бюджетів.

Тобто, мало того, що обласний бюджет отримає на 260 млн грн менше з Державного бюджету, але й наші громади будуть змушені віддати до Державного бюджету на 725 млн грн більше, ніж до війни. Область втрачає мільярд гривень!

І ніхто про це не говорить, хоча всі про це знають. Ані керівники громад, в яких гроші і будуть забирати. Ані керівництво обласної військової адміністрації, яке буде змушене знову оптимізовувати структуру видатків. Ані обласні обранці разом зі своєю головою, які мали б відстоювати спільні інтереси усіх громад області.

Ми не прочитали цього у щоденних статистичних дописах начальника ОВА. Ми не почули про термінове скликання сесії обласної ради. Ми не побачили гнівних дописів мерів міст, у яких і заберуть найбільше. Навіть Андрій Садовий, який буде змушений найбільше заплатити реверсної дотації, нічого не сказав про це.

Так, ми всі відчули і ще більше відчуватимемо вплив війни на наше сьогодення і майбутнє. Але нас дуже дивують підходи урядовців, які намагаються врізати там, де і так тонко.

Адже, якщо вірити дописам Максима Козицького, то основний податок, з якого складаються місцеві бюджети - це податок з доходів фізичних осіб (податок із нашої з вами зарплати). 64% цього податку залишається в місцевих бюджетах, 15% - в обласному, а 21% - віддаємо у Державний бюджет. Тобто чим більші наші зарплати, тим більші податки і, відповідно, місцеві бюджети. Виходячи з цього, всі органи влади області, а найбільше - керівники громад, мали б піклуватись про постійне і серйозне зростання заробітних плат. Мали б. Але для чого це їм, якщо Уряд в ручному режимі потім прийме рішення збільшити реверсну дотацію і забрати всі збільшені надходження місцевого бюджету до Державного бюджету? А потім невідомо куди і невідомо на що ці кошти скерує.

Тому, після таких рішень Уряду, у громад відпадає бажання збільшувати свої бюджети. І начальник ОВА може до безкінечності звинувачувати в цьому податкову. Безперспективно звинувачувати. Бо вина, що не зростають зарплати, лежить в першу чергу на Урядові, який створює умови, в яких нікому не хочеться думати про розвиток.