logo
18/07
02/07
29/06
25/06
21/06
19/06
15/06
10/06
09/06
05/06
02/06
01/06
2 ...

Forbes дізнався ім'я претендента на Сенс Банк Фрідмана. Це велика бізнес-група з Польщі

25-03-2023 19:242868

Forbes дізнався ім'я претендента на Сенс Банк Фрідмана.  Це велика бізнес-група з Польщі
Фото: focus.ua

Польська Grupa Polsat Plus цікавиться українським Сенс Банком, що належить росіянам Михайлу Фрідману, Петру Авену та партнерам. Потенційна угода ускладнюється санкціями проти власників колишньої «Альфи» та бажанням держави націоналізувати банк. 

Чим займається можливий інвестор у Польщі та чи є в нього шанси придбати банк в Україні, проаналізувало видання Forbes.

Корпорація одного з найбагатших бізнесменів Польщі Зигмунта Соложа Grupa Polsat Plus розглядає купівлю українського Сенс Банку (колишній Альфа-Банк). Про це Forbes незалежно один від одного розповіли два співрозмовники, знайомі з обставинами перемовин, – на банківському ринку України та представник міжнародної фінансової компанії.

Напередодні про предметні контакти з неназваним польським інвестором повідомила довірена особа російських акціонерів Сенс Банку Сімеон Дянков. Сторони готують due diligence банку та планують можливу угоду через купівлю польською стороною часток Михайла Фрідмана та партнерів у материнській компанії «Сенсу» – люксембурзькій ABH Holdings.

На момент публікації Grupa Polsat Plus не відповіла на прохання Forbes прокоментувати цю інформацію. 

Чи є у Сенс Банку шанс змінити власника попри санкції проти Фрідмана та його партнерів по російській «Альфа-Груп»?

Хто такі Зигмунт Солож та його Grupa Polsat Plus

Голова наглядової ради Сенс Банку Роман Шпек у коментарі Forbes не став розкривати імʼя потенційного інвестора, однак уточнив, що це «польська компанія з активами у фінансовому секторі, телекомі та енергетиці». 

Цей опис відповідає бізнес-профілю Grupa Polsat Plus. Її основні активи:

  • платформа супутникового телебачення Cyfrowy Polsat. Це третя за розміром приватна компанія Польщі, згідно з рейтингом топ-100 Forbes Polska, з оцінкою $3,65 млрд;
  • телеком-оператор Polkomtel (бренд Plus). Частка ринку у 2022-му, за даними компанії, – 26%;
  • низка телеканалів включно з одним із найрейтинговіших у країні Telewizja Polsat;
  • інтернет-провайдер Netia;
  • медіакомпанія Interia;
  • найбільший приватний енергетичний холдинг Польщі Zepak (інвестує у відновлювальні джерела енергії);
  • великий девелоперський проєкт із житловою та комерційною нерухомістю у центрі Варшави Port Praski (50%).

Зигмунту Соложу, 66, належить 61% акцій Grupa Polsat Plus. У рейтингу найбагатших польського Forbes, що був опублікований наприкінці лютого, він посідав четверте місце зі статками $2,4 млрд. У рейтингу глобального Forbes Billionaires 2022 Солож був 1053-м з оцінкою капіталу у $2,9 млрд. Роком раніше у нього було місце у першій тисячі та $3,2 млрд.

У Польщі Солож також має міноритарну частку у місцевому Plus Bank.

Чи реально Фрідману та партнерам продати Сенс Банк

Компанія вже відправила лист про наміри до Національного банку України, уточнив один зі співрозмовників Forbes, близько знайомий із ситуацією. Він попросив не вказувати його імені та посади у цій статті. Напередодні НБУ підтвердив, що отримав листа від зацікавленого інвестора щодо Сенс Банку, однак пакета документів стосовно придбання банку регулятор поки що не бачив.

Потенційний покупець кілька днів тому лише розпочав due diligence, зазначив представник наглядової ради Сенс Банку Шпек. Він не уточнив, скільки часу може тривати ця процедура.

У разі погодження продажу російські акціонери «Сенсу» не отримають жодних грошей за банк, стверджує Шпек. «Кошти підуть у капітал», – зазначає банкір. Наприкінці минулого року він говорив про потребу у докапіталізації банку на $400–600 млн.

Можлива угода складатиметься з двох етапів: на першому планується тільки «істотно знизити частку підсанкційних акціонерів» у «Сенсі», їхній повний вихід з капіталу відбудеться вже на другому етапі, розповідав Сімеон Дянков у інтервʼю Finclub.

Оскільки під міжнародними санкціями перебуває більшість російських акціонерів установи, це питання буде ключовим для можливої угоди з польським інвестором. З травня 2022-го Фрідман безуспішно намагається отримати дозвіл європейських регуляторів на те, щоб вивести з-під санкцій $1 млрд для докапіталізації українського банку.

Реагуючи на заяву Дянкова, пресслужба НБУ опублікувала категоричний коментар регулятора. «Українське законодавство не передбачає механізмів для того, щоб підсанкційні особи скористалися правом на відчуження акцій банку до моменту зняття санкцій», – йдеться у повідомленні.

Варіант зміни власника, який обговорювався минулоріч, – зробити це через етап націоналізації. Така «схема» фігурувала у консультаціях про можливу купівлю тоді ще «Альфи» азербайджанським інвестхолдингом NEQSOL, про що Forbes розповідали три співрозмовники – в одній зі сторін перемовин, а також у НБУ та серед політичного керівництва країни. Регіональний директор NEQSOL в Україні Володимир Лавренчук заперечував предметний інтерес холдингу до банку.

Так чи інакше ця угода зрештою не відбулася, однак імовірність націоналізації Сенс Банку залишається високою. Наприкінці 2022-го Верховна Рада ухвалила закон про виведення з ринку системних банків під час війни у разі проблем з ліквідністю.

Втім, банк поки що не дає подібного приводу. 13 березня очільник парламентського комітету з фінансів Данило Гетманцев повідомив про подання іншого законопроєкту, який дозволяє виводити з ринку через націоналізацію системного банку, але вже на підставі санкцій проти його акціонера.

Наразі документ перебуває на розгляді комітету. Ухвалити його в цілому Рада може вже у травні, прогнозує один зі співрозмовників Forbes серед ініціаторів законопроєкту.

Leopolis.news