02-04-2024 20:002348
Україна проводить весняну посівну кампанію, до якої долучилися всі регіони, включаючи прифронтові.
Станом на сьогодні в Україні засіяно понад 500 тис. га. Труднощі війни впливають, але також загострилося питання кредитних лімітів. В цьому сезоні ціни на зернові склалися неринкові. Пшениця та кукурудза продавалися за позначками, що нижчі за світові, товаровиробники втрачали кошти. Тому галузь підтримувала програма “5-7-9”, яка пролонгована на 2025 рік. Єдине питання, яке ми уточнюємо – це кредитні ліміти, бо 90 млн грн є недостатнім обсягом в поточних умовах для покриття потреб середнього та малого товаровиробника. Кредитні ліміти вже збільшені до 150 млн грн для підприємств, які мають переробку. Але бачимо, щоб підтримувати агросектор, робочі місця, потрібно збільшити ліміти і для інших підгалузей. Зокрема тваринницькі комплекси та молочно-товарні ферми також генерують додану вартість, як це відбувається у переробці. Збільшення кредитних лімітів дуже б допомогло.
Проблеми бронювання також стали більш відчутними під час посівної, адже в сільських місцевостях населення активно мобілізували з перших днів війни.
Друге безпосереднє питання – масова мобілізація, внаслідок якої агросектор відчуває нестачу кадрів. Водночас, через складну та тривалу процедуру бронювання, підприємства просто не встигають зберегти потрібних працівників. Настали активні фази польових робіт, а бюрократична процедура бронювання займає 1-2 місяці. За цей час людина може бути мобілізована, а на її роботу розраховують на агропідприємстві. Проєкт електронного бронювання, який розробляє Кабмін, що дасть змогу здійснювати процедуру за 1-2 доби. Процедура бронювання має бути спрощена для ефективнішої роботи.
Розблокування кордону з Польщею та дозвіл на транзит також залишається слабким місцем агросектору. Втрати, які внаслідок блокади вже понесли товаровиробники, переробники, логістичні компанії, складають значні суми.