logo
22/12
18/01
25/11
23/10
22/10
20/10
04/10
29/09
22/08
07/08
21/07
10/07
04/04
23/03

Опитування Зеленського як недолуге ноу-хау адмінресурсу | Блог Михайла Цимбалюка

20-10-2020 21:197209

Опитування Зеленського як недолуге ноу-хау адмінресурсу | Блог Михайла Цимбалюка
Фото: varianty.lviv.ua

За 11 днів до місцевих виборів 25 жовтня президент Зеленський анонсував не передбачене жодним законом всенародне опитування під час них. Українцям начебто поставлять «5 важливих питань: про те, що ми обговорюємо на вулиці, на кухні та в інтернеті». Насправді ж тим, хто їх вигадував і формулював, не настільки важливий сам сенс запитань, скільки можливість отримати чим більше «так» для найголовнішого «слуги». Й одразу ж конвертувати їх у додаткові голоси за представників його партії на місцях. Не просто так нинішній Президент України ініціював сьогодні у парламенті звернення до українського народу – збіг обставин за лічені дні до місцевих виборів, сумніваюся… Але все ж таки нині хотів би закцентувати увагу на іншому…

Президент пообіцяв, що «буде так, як вирішиш ти». Не уточнивши, втім, до кого саме звертається. Аби кожен – принаймні із тих, хто дозволяє «просто Вові» звертатись до себе на «ти», вважав, що звертаються саме до нього. І в цьому – перша маніпуляція, покликана знову згуртувати тих 73%, які проголосували на президентських виборах, і від яких до місцевих виборів-2020 залишилася заледве третина. Або принаймні в останній момент, у сам день виборів, коли будь-яка агітація заборонена законом, перетягнути на свій бік тих майже 20% українців, що вагаються із вибором, змусивши їх мимоволі кілька разів сказати «так» Зеленському як лідеру «слуг». 

Бо президентська партія все гостріше потребує конвертації рейтингу глави держави у власний, що тане майже так само швидко, як і гроші у гаманцях українців та їх сподівання на обіцяне неповних два роки тому. Власне тому особиста участь Президента у місцевих виборах стала для «СН» ледь не головною умовою, аби «зробити їх» утретє. 

У першому ролику Зеленський обіцяв опитування безпосередньо на дільницях. Але виборче законодавство дає вичерпний перелік учасників виборчого процесу, які мають право бути присутніми в приміщенні для голосування. Тож інтерв’ювання на виборчій дільниці було б незаконним. Відтак Офісу президента та монобільшості довелось спішно пояснювати, що опитування проходитиме на вулиці, не за бюджетні кошти та без залучення членів комісій. 

Втім, це не вичерпало головної проблеми: Президент є гарантом Конституції і має виключно визначені нею повноваження, серед яких право ініціювання всеукраїнського опитування не передбачене. Своєю чергою, міжнародні стандарти вимагають від посадових осіб рівновіддаленості від будь-яких політичних сил на виборах. Саме це забезпечує базовий принцип чесних та вільних виборів – рівні умови для всіх кандидатів і партій. 

І, врешті, заходи передвиборчої агітації мають фінансуватись виключно за ресурси виборчих фондів, а не третьої сторони. Тож запевнення, що опитування проводять коштом «мецената», ім’я якого от-от назвуть – теж за «червоною лінією» правової держави. 

Коли ж дійшло до сенсу опитування, в Офісі Президента остаточно заплуталися. З одного боку, визнають, що на відміну від референдуму, опитування не матиме прямих юридичних наслідків. З іншого, запевняють, що «застосування такої форми безпосередньої демократії потрібне для того, щоб зафіксувати волю народу і вже з цим політичним мандатом вибудовувати державні позиції». Ба більше, збираються використати «мандат від народу», щоб звертатися до держав-підписантів Будапештського меморандуму щодо виконання їхніх зобов’язань…

Та й тих, хто очікував справді важливих і болючих питань, які дійсно у всіх на вустах, зокрема, про війну, чекало велике розчарування. Натомість перше питання пропонувало запровадити довічне ув’язнення за корупцію в особливо великих масштабах – і це на тлі провалу діяльності усіх антикорупційних структур! Розрахунок чіткий: вигукнувши «Звісно ж!», народ нетерпляче чекатиме наступного. Жодної проблеми не вирішує й друге питання Зеленського, що – попри первісну обіцянку – таки стосується Донбасу: вільна економічна зона там фактично запроваджена ще законом про особливий статус. Натомість питання про легалізацію марихуани «заховали» між двома іншими, які мусуються у політикумі десятиліттями… Словом, незаконний піар на користь владної партії при невирішеності більшості проблем: від соціальних й провалу більшості реформ – до шляхів завершення війни та захисту громадян від пандемії – приховали за пустопорожніми гаслами. 

Недарма кажуть, що диявол ховається у деталях. Перша із них: мало хто зауважив, що на офіційному сайті Президента України немає ані самого відеозвернення щодо опитування, ані жодної письмової згадки про нього. Їх справно постачав телеканалам Офіс Президента – не передбачений Конституцією, але створений одним із перших указів Зеленського в якості «постійно діючого допоміжного органу». Бо, вочевидь, і сам Зеленський, і численні «діячі» його Офісу чудово розуміють, що не пристало номінальному Гаранту Конституції так грубо порушувати її ж вимоги та цілу низку законів. 

… За підсумками нинішнього звернення Зеленського до українців – залишається питання він звертався як Президент України чи лідер партії «Слуга народу»? 

Leopolis.news