logo
15/04
14/04
13/04
12/04
2 ...

В Україні може з’явитись державна база даних ДНК

28-02-2021 13:59268

В Україні може з’явитись державна база даних ДНК

На пленарних засіданнях Верховної ради України 2-5 березня розглядатимуть законопроект про державну реєстрацію геномної інформації людини (№4265 від 26.10.2020).

Проєкт передбачає створення спеціальної бази даних із знеособленими даними про генетичні ознаки людини та відомостями про них із метою встановлення осіб, які вчинили злочин, ідентифікації загиблих, розшуку зниклих безвісти тощо.

Держателем цієї бази даних визначено МВС, яке матиме повний доступ до інформації. До бази даних підлягають внесенню зазначена в реєстраційних картках закодована інформація про генетичні ознаки людини та знеособлені відомості про них. Порядок унесення інформації до бази визначатиме Кабінет Міністрів України .

Проєкт передбачає обов'язкову та добровільну реєстрацію геномної інформації. Обов'язковою процедура буде:

1) для осіб, притягнутих до кримінальної відповідальності за вчинення умисних злочинів проти життя, здоров’я, статевої свободи, статевої недоторканості особи, щодо яких обрано запобіжний захід;

2) для осіб, які вчинили суспільно-небезпечні діяння проти життя, здоров’я, статевої свободи, статевої недоторканості особи, до яких за рішенням суду застосовані примусові заходи медичного характеру;

3) для осіб, засуджених за вчинення умисних злочинів проти життя, здоров’я, статевої свободи, статевої недоторканості особи;

4) установлена в біологічному матеріалі, вилученому під час проведення слідчих дій з місць вчинення кримінальних правопорушень, скоєних в умовах неочевидності, або отримана під час досудового розслідування, та неідентифікована;

5) невпізнаних трупів людей та їх останків, відомості про виявлення яких унесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато розслідування;

6) осіб, зниклих безвісти, яка за рішенням суду може бути встановлена шляхом проведення молекулярно-генетичної експертизи (дослідження) раніше відібраних біологічних зразків або біологічного матеріалу, відібраного з особистих речей особи, зниклої безвісти.

Обов’язкова державна реєстрація геномної інформації здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Добровільна реєстрація геномної інформації буде проводитися на підставі письмової заяви особи (на платній основі).

Окремо передбачена процедура відбору біологічного матеріалу для внесення до бази даних і щодо військовослужбовців, які вступають або призиваються на військову службу (причому дані оновлюються кожних 8 років).

Порядок зберігання біологічного матеріалу, відібраного для проведення державної реєстрації геномної інформації в осіб, які добровільно вступають або призиваються на військову службу, та чинних військовослужбовців установлюється Кабінетом Міністрів України.

При умові схвалення законопроекту, Закон набере чинності через один рік із дня його опублікування. В експертному висновку Міністерства фінансів України зазначено, що реалізація положень законопроекту буде потребувати на 2021 –2023 роки додаткових витрат з державного бюджету у сумі 276962,0 тис. грн. для МВС та інших державних органів.

Leopolis.news