14-04-2022 13:477817
У Франківському районному суді Львова головуюча суддя Світлана Мартьянова, розглянувши адміністративну справу за позовом Ігоря Пріцака до Управління патрульної поліції у Львівській області щодо визнання незаконними дії патрульної поліції, задоволила позов. Хоча цю судову справу можна вважати незначною, проте справедливе рішення за спрощеним судовим провадженням (справа №465/8789/21) інформаційно стане у пригоді для багатьох автовласників.
У жовтні 2021 року, орієнтовно о 16:30, позивач у Франківському суді Ігор Пріцак повертався до Львова власним автомобілем по трасі М06 у напрямку Київ-Чоп. Орієнтовно на відмітці 558 км 300 метрів із засідки спритно вистрибнули двоє патрульних і зупинили автомобіль. Поліцейські повідомили водієві, що в населеному пункті Ков’ярі він перевищив дозволених 50 км за годину. Лазерний вимірювач швидкості транспортних засобів «LTI 20/20 TruCAM» зафіксував швидкість руху автомобіля 82 км за годину. Водночас і поліцейські скоїли правопорушення, розраховуючи на неуважність або некомпетентність водіїв: вони тримали прилад у руках, що заборонено законодавством.
Суддя Світлана Мартьянова встановила, що прилад «LTI 20/20 TruCAM» пройшов належну повірку і був придатний для застосування до 24 листопада 2021 року. Однак, як відзначила суддя, для належного вимірювання швидкості прилад необхідно було закріпити на штативі. Якщо прилад не закріплено, тоді може виникнути похибка вимірювання швидкості руху автомобіля внаслідок тремтіння рук схвильованих патрульних, внутрішньо вмотивованих на безапеляційне виписування штрафів. Що, власне, і трапилось із Максимом Чеховським, інспектором взводу №1 роти №3 батальйону №1 Управління патрульної поліції у Львівській області. А іще львівські патрульні, вийшовши на патрулювання (більше схоже на полювання на водіїв), не мали сертифікату на згаданий прилад, що взагалі є нонсенсом.
Отож суддя Світлана Мартьянова ухвалила рішення:
Це одна сторона медалі. Однак є ще і зворотна сторона, яка виявила зухвалий і ймовірно злочинний цинізм львівських патрульних на трасі М06 в районі населеного пункту Ков’ярі, де поліцейські облаштували собі засідку на автомобілістів.
На території населеного пункту Ков’ярі поліцейські Управління патрульної поліції вірогідно замовили встановлення дорожніх знаків із метою незаконного здирства штрафів.
Перед Ков’ярами встановлено знак, який обмежує швидкість автомобілів до 50 км за годину.
Відповідно до «Правил дорожнього руху України» напис населеного пункту на білому фоні означає початок населеного пункту, в якому діють вимоги цих Правил, які й визначають порядок руху транспорту в населених пунктах. Знак встановлюється на фактичній межі забудови, яка прилягає до дороги. Хоча, як бачимо на фото, з обох боків траси є лише чисте поле, забудова відсутня.
Далі по трасі з правого боку знаходяться чотири будинки на відстані 30 метрів від траси і дорожній знак на синьому фоні, який інформує, що до населеного пункту потрібно повернути на право, а швидкість автомобіля можна збільшувати.
А ще далі по трасі, орієнтовно через кілометр, встановлено два знаки на межі адміністративних кордонів двох населених пунктів – Солонки і Ков’ярів. І хоча по обидва боки траси нема жодної забудови, водії несподівано дізнаються від патрульних, які сидять у засідці, що весь відрізок траси (від дорожнього знаку на синьому фоні та до двох дорожніх знаків «Солонка» і «Ков’ярі») вони з перевищенням швидкості їхали територією населеного пункту, якого візуально нема.
Аналогічні дорожні знаки не встановлено на лівому боці траси, що є грубим порушенням Правил. Адже, якщо перед водієм автівки будуть їхати дві-три фури або інші великі транспортні засоби, які своїми габаритами перекриють візуальний огляд дорожніх знаків, тоді водій вчасно і не помітить, що порушив правила руху в населеному пункті.
Правило, що дорожній знак на фото №2 належить до класифікатора 5.51, а це означає, що на даному відрізку дороги не діють вимоги Правил дорожнього руху в населених пунктах, патрульні до уваги не беруть. Вони налаштовані брати лише штрафи. Або самі так налаштовані, виходячи зі своєї поліцейської природи, або керівництво їх так налаштовує з метою нарощування показників оштрафованих автомобілістів та ймовірного отримання премій за цими показниками Або й інший варіант, щоби похвалитись київському начальству, як львівські патрульні ретельно поповнюють бюджет, нехай навіть і в сумнівний спосіб.
Достовірну відповідь на ці припущення може дати лише керівництво Управління патрульної служби Львівської області. Якщо, звісна річ, це керівництво виконує присягу поліцейського, служить територіальній громаді, яка платить їм заробітну платню через податки, а не запобігає перед вищими київськими чинами.
Сам же населений пункт Ков’ярі та його забудови знаходяться ліворуч від головної траси М06, де облаштована поліцейська засідка – обабіч відгалуження цієї траси, яке провадить до Липників.
А скандально відомий інспектор Максим Чеховський був фігурантом й інших судових розглядів стосовно неправомірно накладених штрафів. Зокрема, у судовій справі №466/521/21 (Шевченківський районний суд) теж було визнано, що патрульний Чеховський протиправно оштрафував водія.
Оскільки під час війни судові реєстри не працюють, то ж нема можливості навести й проаналізувати більше судових справ, де зафіксована непрофесійність (або й імовірна зловмисність) інспектора Максима Чеховського, якому з невідомого дива навіть присвоїли чергове офіцерське звання.
Не одним лише Максимом Чеховським «славляться» львівські патрульні. Головною «зіркою» Управління патрульної поліції найближчим часом стане ще один лейтенант – Юрій Садига. У майбутньому нарисі разом із Садигою «потягом» підуть ще троє фігурантів: Роман Пилипенко, головний патрульний у Львівській області, Петро Каранько, черговий патрульний у так званій «будці» на території Управління, і Катерина Рибій, пресслужбистка патрульної поліції. А головним стрижнем майбутньої розповіді стане (sic!) дітородний орган лейтенанта Юрія Садиги.
Але спочатку вшануємо Христове Воскресіння, умиротворимось, розговіємось, а вже тоді й розкажемо «Úrbi et órbi» – «Львову і світові» – про дивовижні взаємини в середовищі львівських патрульних.
Ярослав Левків,
приватний журналіст