logo
09/07
04/07
30/06
28/06
24/06
21/06
14/06
13/06
07/06
01/06
30/05
10/03
08/03
03/03
2 ...

Рубильник як засіб тиску на народ | Блог Ростислава Новоженця

30-06-2024 12:29577

Рубильник як засіб тиску на народ | Блог Ростислава Новоженця

Усі ми внутрішньо обурюємось, коли нам вимикають електроенергію. Водночас мовчки терпимо, бо розуміємо, що це – наслідок російських обстрілів. Але чи завжди тотальні багатогодинні вимкнення електроенергії виправдані російською агресією, чи бува, не перегинає тут влада палицю?

Аби провести ґрунтовний аналіз стану в електроенергетиці потрібно володіти чималим обсягом даних. Але у час повномасштабного вторгнення інформація щодо виробництва і споживання електроенергії в Україні є здебільш закритою. І її доводиться збирати по крихтах з окремих інтервю чиновників чи скупих офіційних повідомлень.

Візьмемо, для прикладу, останній, але дуже характерний випадок. Так 28 червня 2024 року очільниця Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук, відразу після чергового ворожого обстрілу Бурштинської ТЕС, заявила, що росіяни вже атакували станцію понад 12 разів й тепер вона надзвичайно сильно зруйнована та відновленню не підлягає. Але звідси постає резонне запитання – як влада протягом двох років допустила цілу дюжину ракетних ударів вглиб української території по Бурштинській ТЕС і чому за цей час не було забезпечено надійного захисту важливого енергетичного обєкта?

Бурштинська ТЕС є найбільшою електростанцією на заході України. Основне її призначення – надійне і безперебійне постачання електроенергії споживачам Західного регіону України та країнам  Східної Європи. Крім цього – забезпечення тепловою енергією житлового і побутового секторів міста енергетиків Бурштина (другого в Україні після Кривого Рога за забрудненістю промисловими викидами підприємств, тут – від ТЕС). Ця теплова електростанція перебуває у власності ДТЕК Ріната Ахметова. Директором станції є Вадим Сімаков. Його попередниками були - Валерій Хомяков і (увага!) Денис Шмигаль (2018-2019) – нинішній Премєр-Міністр України.

Ахметов Рінат Леонідович – позашлюбний син колишнього Президента України Л.Кучми,                мати - татарка. Багато років поспіль вважається найбагатшою людиною України, однак, походження його статків, на думку деяких журналістів, вважається кримінальним. Він власник декількох компаній. Був покровителем Віктора Януковича і народним депутатом України від проросійської Партії Регіонів (2006-2007, 2007-2012). Журналісти стверджували, що на початках російського вторгнення в Україну у 2014 році люди Ахметова підтримували сепаратистів на Донбасі. І ось такій особі надано право приватизувати частину стратегічної галузі українського енергоринку – у його власності знаходиться близько 20% всіх обленерго, саме стільки скільки у власності держави.

Денис Шмигаль на посаді голови уряду запамятався тим, що 6-го березня 2020 року з трибуни Верховної Ради України заявив: Питання подавання води в окупований Крим - це не питання торгівлі з окупантом, це не питання якогось бізнесу, це питання гуманітарної відповідальності перед людьми, які живуть в Криму. Неподання туди води призведе до гуманітарної катастрофи... Там живуть українці, ми не перекриємо воду для українців”. За цією логікою можна припустити, що Д. Шмигаль робить усе аби й нині на окуповані території йшла українська електроенергія, адже там також живуть українці. А те, що уряд Д.Шмигаля деякий час, на тлі внутрішнього дефіциту електроенергії, тишком нишком допускав експорт електроенергії в Словаччину, Румунію та Угорщину, мовляв, контракти потрібно виконувати – свідчення визнання другосортними інтересів українських громадян.

У травні 2020 року, не без втручання згаданого Д.Шмигаля, за рішенням Міненерго до історично низького рівня впало виробництво електроенергії на АЕС. Зрозуміло, що цю прогалину тут же було компенсовано дорожчою електроенергією з ТЕС та ТЕЦ, значною частиною яких володіє Р.Ахметов. З приводу обмеження виробництва електроенергії атомними електростанціями ДБР навіть розпочинало досудове розслідування.

І в підсумку - те, що, зокрема, припинила свою діяльність Бурштинська ТЕС часом не є наслідком змови у трикутнику окупант – влада – бізнес? Адже наші міжнародні союзники дуже швидко нададуть Україні фінансову і технічну допомогу для відбудови станції. Ця допомога трансфером опиниться в руках Р.Ахметова. Він з часом у Бурштині побудує нову сучасну екологічно чисту і конкурентоспроможну теплостанцію й ще додатково збагатиться на грантах чи інвестиціях. Але на шляху до зміцнення позицій Р.Ахметова страждатиме український народ.

P.S. 16 березня 2022 року на тлі російського повномасштабного військового вторгнення  енергосистема України була остаточно від’єднана від російсько-білоруської енергомережі й повністю синхронізована з енергомережею континентальної Європи.

Див. також: Окуповані обленерго