logo
19/12
18/12
12/12
11/12
10/12
07/12
06/12
04/12
26/11
25/11
21/11
18/11
2 ...

Скандальна реконструкція на Чорновола, 59 всупереч волі більшості власників – загроза обвалу і загибелі людей

31-10-2024 12:208589

Скандальна реконструкція на Чорновола, 59 всупереч волі більшості власників – загроза обвалу і загибелі людей

Маємо вельми невтішні новини з фронту, до того ж зима на носі. Здавалося б, львівській громаді треба згуртуватись, щоб мати змогу допомагати ЗСУ і самим собі давати раду в тилу. Але ні, бажання наживи будь-якою ціною непогамовне: у Львові з`явилося ще одне гучне скандальне будівництво – на проспекті Чорновола, 59. І стосується воно будівлі, де сьогодні працюють здебільшого малі підприємці. З огляду на суспільну значимість даної ситуації редакція Leopolis.news вирішила детальніше розповісти про цю справу.

Так ось за цією адресою розміщена п'ятиповерхова будівля колишнього будинку побуту «Ювілейний», що був зведений ще у 1980-их роках. І от, кілька років тому на цю будівлю поклало око ПП «Вест-Грант». 

Забудовник планує провести реконструкцію  та надбудувати нові 3-4 поверхи під офісні приміщення. Проти цього категорично виступили співвласники будівлі та орендарі, права та інтереси яких грубо та цинічно порушені. Насамперед є застереження, чи радянська будівля взагалі витримає додаткові поверхи. Водночас ймовірна надбудова зменшує термін експлуатації основної будівлі.    

Але не тільки це. Власне, перетворення будинку на будмайданчик завдасть удару бізнесу, передовсім  аптеці, медлабораторії, закладам громадського харчування, магазинам.  Більше того, така масштабна перебудова без погодженого відселення усіх офісів, малих і середніх бізнесів, які працюють у цій будівлі і щодня обслуговують сотні львів`ян (в будівлі постійно перебуває приблизно 1000 осіб, зокрема відвідувачі закладів харчування та магазинів), вочевидь, не тільки створить  суттєві незручності іншим власникам та орендарям, а й несе загрозу життю і здоров`ю людей.  

Зрештою, ви тільки уявіть на хвилинку той шум від роботи кранів, дизель-генератора, компресорної установки,  зварювального апарата та від іншої будівельної техніки та  інструментів! Скидається на те, що замість того, щоб домовитись із співвласниками і орендарями, було вирішено  їх викурити за допомогою будівельної техніки.  

У проєкті сумнівався головний архітектор  

У радянські час тут був ресторан, працювали різні ательє, майстерні. У ході приватизації більшість приміщень була викуплена. За Львівською обласною радою, яка раніше була власником приміщень, на сьогодні лишилося лише кілька об'єктів.  

Щодо названого проєкту відомо таке. 2019 року в міськраді відбувся розгляд містобудівного розрахунку «Реконструкція нежитлових приміщень з надбудовою офісних приміщень в будинку №59  на пр. Чорновола у Львова». Його замовником було  ТОВ Компанія «Альянс». Мова про фірму, яка через два роки продасть вже згаданому ПП «Вест-Грант» нежитлові приміщення на пр. Чорновола, 59  (загальною площею 1118, 7 кв. м). 

Цікаво те, що тоді сумнів щодо цього проєкту  (щодо можливості фундаментів витримати таку надбудову) висловив  Юліан Чаплінський – тодішній головний архітектор Львова. Однак за проєкт члени архітектурно-містобудівної ради все таки проголосували: «за»  9 членів,  «проти» – 3, «утримались» – 6.   

2021 року містобудівні умови на реконструкцію будинку побуту  та надбудову офісних приміщень отримує ПП «Вест-грант» – з граничною висотою будівель 33,9 м (планувалось, що будинок матиме 8 поверхів). Втім, вже наступного року за заявою забудовника в рішення виконкому вносяться зміни і гранична висота «виростає» до 38,5 м. 

Безправні власники  і орендарі 

Скандал довкола перебудови будинку побуту під офіси почав розгоратися у вересні цього року. Після того,  як власники приміщень, які роками мають тут різні бізнеси,  отримали від забудовника повідомлення про отримання дозвільних документів  та про підготовку будівельних робіт. І коли такі роботи вже стартували – з облаштування будмайданчика, дерев’яних пішохідних проходів.  

Беручи до уваги масштаби запланованої добудови і те, що такі роботи попри всі заходи забудовника створять перешкоди для налагодженого бізнесу і становитимуть   небезпеку для багатьох  людей, про що ми вже писали вище, власникам та орендарям можна було, як кажуть, почати «сушити весла». Себто, забути про нормальну господарську діяльність на тривалий час. І все це в ситуації, коли  жодної згоди на проведення реконструкції ПП «Вест-грант» більшість власників приміщень не надавали, а саме це підприємство щодо отримання такої згоди до них навіть не зверталося.    

Тобто в тому, що люди збурились і почали захищати свої права та інтереси, дивного нема нічого. Тим більше, що реконструкцію забудовник погодив лишень з власниками трьох «суміжних приміщень» та в балансоутримувача (ЛРГСППОН «Львівоблсервіс»), який не має жодних повноважень на надання згоди на реконструкцію чи будь-яке інше використання спільного майна будинку та який з забудовником пов'язаний (керівник «Львівоблсервісу» Ольга Никончук одночасно є, зокрема,  керівником ТОВ «Рімарко», яке є засновником ПП «Вест-грант»). Власне, довідку, що ЛРГСППОН «Львівоблсервіс» не заперечує проти реконструкції, у травні 2021-го підписав колишній керівник цього підприємства І. Савчикевич. Після цього він за  короткий час продав «Львівоблсервіс» забудовнику.

 

І це справді дивно.  В сенсі «перебору» щодо порушень будівельних норм і правил. Як от, наприклад, ситуація з нормою про бомбосховище. Проектна документація не містить відомостей, де розміщується чи передбачається (проектується) укриття (бомбосховище) для людей. При тому, що дозвіл на виконання будівельних робіт було видано цього року. Тобто норма про «бомбосховища в кожному будинку» була проігнорована? Можливо, хтось розраховує прикритись чинним бомбосховищем, але ж воно в занедбаному стані і до того ж після умовної реконструкції чи буде воно відповідати нормам?     

Відомо, що сьогодні власники приміщень подали позов до Шевченківського районного суду м. Львова до трьох відповідачів – ПП «Вест-грант», Виконавчого комітету Львівської міської ради, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю. З проханням визнати протиправним та скасувати рішення виконкому щодо затвердження ПП «Вест-грант» містобудівних умов, скасувати дозвіл на виконання будівельних робіт, усунути перешкоди у користуванні власниками своєю власністю. Зокрема, у такий спосіб: зобов’язати ПП «Вест-грант» припинити будь-які дії щодо влаштування будівельного майданчика та проведення реконструкції нежитлових приміщень з надбудовою офісних приміщень на пр. Чорновола, 59 у м. Львові. 

Окрім позову в суд, було підготовлено заяви та скарги на адресу правоохоронних органів, у тому числі на Генпрокуратуру (з проханням перевірити, зокрема,  законність передачі  під будівництво ПП «Вест-грант» технічного верхнього поверху (горища). Скеровано скаргу на адресу Філії ДП «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області, яку підписало 14 скаржників (фізичні та юридичні особи) – з проханням  скасувати експертний звіт (позитивний) щодо розгляду проектної документації на будівництво (йдеться про «ту саму» реконструкцію на пр. Чорновола, 59). 

За даними аналітичної системи YouControl, власником ПП «Вест-грант» (м. Львів, вул. Щирецька, буд. 36) є Зоряна Була (адреса бенефіціара: м. Львів, вул. Любінська, буд. 152, кв. 61). Засновником – ТОВ «Рімарко», власником якого теж є Зоряна Була, а поміж співзасновників вказаний Петро Федишин.   

Водночас низка фактів свідчить про те, що Зоряна Була пов'язана з забудовницею Любомирою Булою (яка також своєю адресою вказує: м. Львів, вул. Любінська, буд. 152, кв. 61), та є власником ТОВ «Західні будівельні інвестиції), що у свою чергу є співвласником ТОВ «Науково-виробнича фірма «Нью-Трейдінг Львів». 

«Нью-Трейдінг Львів», як відомо, у цей час фігурує у гучному скандалі, пов'язаному зі  скасуванням в Київському окружному адміністративному суді наказу Міністерства культури про затвердження історико-архітектурного опорного плану, що регулює нове будівництво в межах історичного ареалу Львова, а також більш віддалених районів міста, в яких розміщена цінна архітектура. 

Відповідальність має конкретні імена 

Насамкінець, ще раз наголосимо, більшість власників приміщення на пр. Чорновола, 59 не давали згоду і виступають проти будівництва надбудови, що, як сказано у позові,  є грубим порушенням  будівельних норм, а також прав та інтересів власників та орендарів і завдає шкоду їхньому бізнесу.

По-друге, питання безпеки. Відповідно до Державних будівельних норм будинок, на пр. Чорновола, 59 протягом усього часу реконструкції (а це, 20 місяців щонайменше), по суті,  мав би бути заборонений до експлуатації, бо не можна зводити нові  поверхи, коли на четвертому, третьому і першому в офісах і магазинах  працюють люди. Тобто вже у цей час, коли будинок обростає риштуваннями, приблизно 1000 людей, котрі щодень перебувають на пр. Чорновола, 59, наражаються на значну небезпеку.

Ви спитаєте, чому ці очевидні порушення не побачили відповідні органи? Як виконком Львівської міської ради міг затвердити відповідні містобудівні умови та обмеження? Як філія ДП «Укрдержбудекспертиза» могла надати експертний звіт? І  нарешті, як Інспекції державного архітектурно – будівельного контролю могла дати дозвіл на виконання таких будівельних робіт? Що ж, у відповідальності є конкретне ім`я, як полюбляють нагадувати прокурори. 

Маркіян ВОЙТОВИЧ, для Leopolis.news