logo
01/06
31/05
30/05
29/05
28/05
26/05
24/05
2 ...

У зоологічному музеї ЛНУ ім. І. Франка модернізовують експозицію (ФОТО)

04-12-2020 17:351909

У зоологічному музеї ЛНУ ім. І. Франка модернізовують експозицію (ФОТО)

У Зоологічному музеї Львівського національного університету Івана Франка презентували відреставроване погруддя рідкісного чорного носорога.

Цінний експонат, якому вже понад 100 років, довгий час перебував на експозиції одного із залів музею, проте через вплив часу і фізичних чинників потребував значної реставрації, інформує пресцентр університету.

Завідувач Зоологічного музею Ігор Шидловський розповів про історію експонату та його наукову цінність. «Реставрація погруддя чорного носорога становить неабияку цінність не лише для нашого музею, але й для біологічного факультету та Львівського університету загалом. Адже ця тварина є надзвичайно рідкісною і в наш час перебуває під охороною. А один із його підвидів – Західноафриканський чорний носоріг – з 2011 року вважається повністю вимерлим. На майбутнє ми також плануємо відреставрувати опудало африканського (чорного) буйвола. Проте наразі першочерговим для нас є робота з іншими оновленнями експозиції музею», – зазначив Ігор Шидловський.

Декан біологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Ігор Хамар висловив щиру подяку усім, хто долучився до реставрації погруддя. «Важко переоцінити значення Зоологічного музею Університету для української науки. Адже саме тут багатьма людьми упродовж років зібрана унікальна колекція фауни із усіх материків. Мушу зазначити, що експозиція музею широко використовується в навчальному процесі студентів біологічного факультету. Надзвичайно цінно, коли наші учні можуть побачити тих чи інших тварин (навіть таких, яких вже немає у природі), не лише на картинці у підручнику», – акцентував Ігор Степанович.

Екскурсоводка Зоологічного музею Катерина Назарук розповіла про саму тварину, її популяцію та ареал. «Ще у 1900 році цих тварин в Африці було до 200 000 особин. Проте браконьєрство та постійне полювання на чорних носорогів суттєво зменшили їхню чисельність. За останніми відомостями, всього чорних носорогів у дикій природі залишилося 4 280-5 400 особин», – зазначила Катерина Назарук.

 

Реставрацію погруддя носорога виконували працівники Державного природознавчого музею НАН України – скульпторка Марина Гороховська та  таксидермісти Віктор Шельвінський і Павло Кручок. За словами майстрів, робота була надзвичайно цікавою, але й складною. «Відновлення експонату зайняло у нас майже місяць. Ми використали сучасні матеріали, які не реагують на вологість. Також значну увагу приділили реконструкції очей тварини, адже погляд зазвичай справляє чи не найбільше враження у глядачів», – зазначив Віктор Шельвінський. За передбаченнями фахівців, погруддя не потребуватиме ремонту ще десятки років.

Зоологічний музей ЛНУ ім. Івана Франка, заснований ще 1784 року, вважається одним із найстаріших університетських музеїв України. Загалом у наукових фондах є понад 180 тисяч експонатів, з них на експозиції – 10 тисяч. Сам музей складається з п’яти залів: традиційно хронологія огляду експонатів тісно переплітається із  складністю будови тіла тварин. Спершу екскурсоводи знайомлять відвідувачів із безхребетними організмами. Це, здебільшого, жителі морських глибин: гідри, медузи, коралові поліпи та губки, велике розмаїття молюсків.

А далі – перед глядачами відкривається трохи складніший світ членистоногих, риб та плазунів. Тут і різноманітні павуки (від дрібних хатніх сусідів до екзотичних птахоїдів), велика колекція метеликів, паличників, бджіл, тарганів, бабок тощо. Окрасою галереї є гігантський японський краб-павук  – найбільший представник членистоногих на планеті.

Третій зал різко контрастує з попередніми, передовсім своїми монохромними тонами – тут зберігаються лише скелети тварин. «До кінця цього року хочемо встановити тут спеціальні термінал і монітор. На них відвідувачі зможуть побачити, як один із скелетів на екрані обростає тканинами, м’язами, шкірою і хутром чи пір’ям. Це допоможе зрозуміти, як виглядала та чи інша істота. Поки що плануємо такі віртуальні експерименти із 15-ма експонатами, серед яких і морська корова. Тварина давно вимерла і зараз існує дуже мало її реконструйованих зображень. Тож, ми пишаємося тим, що в нашому музеї можна буде побачити, яким був цей морський житель», – пояснює Ігор Шидловський.

Найбільший виставковий зал Зоологічного музею присвячений птахам: тут зібрано понад 1600 представників фауни: від нелітаючих пінгвінів, страусів та ківі до екзотичних фламінго, тупиків та райських птахів. Просто під стелею «кружляють» стерв’ятники, а на високих полицях гордо розташувалися орли, яструби та інші хижаки, як з України так і з далеких материків. Поряд з ними в цілковитій безпеці опудала мартинів, чайок, сов, воронів та інших пернатих. Віднедавна більшість цих птахів знову отримали свій голос. Так, в цілях модернізації експозиції, частину стендів обладнали мультимедійними панелями, які дозволяють імітувати спів того чи іншого птаха.

«Достатньо натиснути на відповідну кнопку – і можна почути голос обраного представника фауни. Проте птахи на цих панелях не підписані, адже метою такого оновлення є не лише розвага відвідувачів, але й навчання наших студентів. Одним із їхніх завдань є вміння розпізнавати птаха за його голосом», – пояснює директор музею і додає, що у планах – обладнати таким чином усі стенди в залі орнітології.

В останньому залі на відвідувачів чекають найскладніші істоти тваринного світу – ссавці. Тут і кажани, які насправді, здебільшого, харчуються фруктами, і опудала зайців, ховрахів, білок та інших гризунів. Посеред підлоги «розляглися» тюлені, а під довгою стіною згуртувалися представники різних континентів: кенгуру, ведмідь, лев, жираф, маленьке слоненя та багато інших неживих екземплярів живих істот. В цьому ж залі тепер красується і відреставроване погруддя чорного носорога.

Leopolis.news