logo
30/05
28/05
01/05
25/04
21/04
17/04
19/03
24/02
19/02
26/01
31/12
09/12
01/12
06/11
2 ...

Роман Фафула: Знання з біології, хімії та фізики – найважливіші для майбутнього медика

30-06-2021 10:5515958

Роман Фафула: Знання з біології, хімії та фізики – найважливіші для майбутнього медика

На порі вступна кампанія, яка цьогоріч має пройти у заплановані терміни. Майбутні вступники в очікуванні результатів зовнішнього незалежного оцінювання. Традиційно одними з найбільш популярних є медичні спеціальності. Про особливості вступної кампанії 2021 – у розмові з відповідальним секретарем приймальної комісії Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, доктором біологічних наук, професором Романом Фафулою.

Ми вже звикли, що умови вступу у заклади вищої освіти щороку змінюються. Які нововведення чекатимуть вступників на медичні спеціальності?

Перш за все, змінився перелік конкурсних предметів. Першим предметом є українська мова (замість мови і літератури), другим предметом визначено математику, третій предмет – на вибір вступника – або біологія, або хімія, або фізика. Залишилась минулорічна норма Умов прийому щодо мінімального значення кількості балів з другого та третього конкурсного предметів – не менше 150 балів. Водночас, цьогоріч передбачено можливість взяти участь у конкурсному відборі, якщо вступник набрав менше 150 балів. Для цього потрібно, щоб його конкурсний бал становив не менше як 175 балів (наприклад, вступник отримав 145 балів з математики, однак з української мови та хімії/фізики/біології – більше 190, тож його конкурсний бал буде вищим за 175, що дозволить йому брати участь у конкурсному відборі). Однак, аналізуючи результати ЗНО попередніх років, поданих до університету, число вступників, які зможуть скористатись цією можливістю, буде незначним. Ще одне нововведення –  кількість заяв на контракт – не більше 30 (раніше на контракт можна було подавати  необмежену кількість заяв).

Важливість предметів, з яких подаватимуть сертифікати вступники. Як вона визначатиметься?

Коефіцієнти, які застосовуватимуться до результатів зовнішнього незалежного оцінювання, визначає кожен заклад вищої освіти самостійно. У Правилах прийому до ЛНМУ ім. Данила Галицького цього року встановлено  наступні значення коефіцієнтів: з української мови та математики – 0,2 та з біології/хімії/ фізики – 0,6. Таким чином, вступники, які мають високі бали ЗНО з профільних предметів, матимуть найвищі конкурсні бали. Ми вважаємо, що знання з біології, хімії та фізики є найважливішими для майбутньої професійної підготовки медика, адже усі процеси, що відбуваються у живому організмі, тісно пов’язані як з хімічними реакціями, так із фізичними явищами.

Чи є шанс для вступу до ЛНМУ у абітурієнтів, які на ЗНО з математики не набрали 150 балів?

Шанс є, але за певних умов. Як я вже зазначав, Правилами прийому визначено, що мінімальне значення кількості балів з другого та третього конкурсного предметів – не менше 150 балів (за винятком, коли конкурсний бал буде вищим за 175). Причому ця норма поширюється як на вступників, що претендують на місця державного замовлення, так і на місця за кошти фізичних (юридичних) осіб. Якщо ж у вступника менша кількість балів, то він не буде допущений до участі у конкурсному відборі.

У такому разі вступник зможе навчатись у нашому університеті лише за освітньою програмою «Фармація, промислова фармація», де обмеження є лише щодо мінімального конкурсного балу – 130 балів. Одразу відповім на найбільш часте запитання – чи можна перевестись після першого чи другого курсу на «Медицину». Ні, переведення неможливе, оскільки вже після першого року навчання академічна різниця в навчальних планах є суттєвою. 

Попри наявну професійну дискусію про необхідність математики при конкурсному відборі на медичні спеціальності зауважу, що Міністерство освіти і науки в Україні оголосило 2021-й – роком математики. Однак, підвищення заохочення до вивчення цього предмета має відбуватись не через встановлення його як обов’язкового на медичні спеціальності зокрема, а шляхом мотивації ще на рівні середньої школи, чого, на жаль, немає. В результаті маємо парадоксальну ситуацію, коли для того, щоб стати медиком, потрібно 150 балів з математики, а щоб стати вчителем математики – достатньо 125 балів на бюджет або 100 балів на контракт.

Сертифікати яких років можна подавати цьогоріч вступникам?

У вступній кампанії 2021 року чинними є сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання поточного року та попередніх трьох років (приймаються сертифікати 2018 – 2021 років).

Нещодавно Кабінет Міністрів України продовжив адаптивний карантин до кінця літа. Чи позначиться це якимось чином на термінах вступної кампанії?

Щодо термінів вступної кампанії, то її основний етап припаде на липень – початок серпня. З 1 липня триватиме реєстрація електронних кабінетів та завантаження до них документів. Подача заяв розпочнеться 14 липня та триватиме до 23 липня. Формування рейтингових списків вступників та оприлюднення списку рекомендованих до зарахування на місця державного замовлення відбудеться 28 липня. Виконання вимог до зарахування, тобто подача оригіналів документів триватиме до 2 серпня. Зарахування вступників на навчання за державним замовленням відбудеться 9 серпня, на місця за кошти фізичних осіб – 16 серпня. Маємо надію, що цього літа змін тут вже не буде, адже карантин адаптивний і, богу дякувати, в нашому регіоні епідеміологічна ситуація із числом захворювань на COVID-19 спокійна.

Яким буде державне замовлення та прохідний бал на бюджет? 

Університетом до Міністерства охорони здоров’я подані такі ж показники обсягів державного замовлення як у попередньому році. Загалом є 500 бюджетних місць. За спеціальністю «Медицина» кількість місць державного замовлення у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького – 440, за спеціальністю «Педіатрія» – 40 місць, за спеціальностями «Стоматологія», «Фармація» та «Промислова фармація» – по 10 місць. Прохідний бал на місця державного замовлення буде визначатись Єдиною державною електронною базою з питань освіти на етапі надання вступникам рекомендацій до зарахування (28 липня) і залежать від кількості місць державного замовлення, кількості поданих вступниками заяв на ту чи іншу спеціальність, їх конкурсних балів. Вступники можуть переглянути прохідні бали попередніх вступних кампаній, щоб оцінити свої шанси отримати рекомендацію на місця державного замовлення. 

Насамкінець, зазначу, що для допомоги вступникам у реєстрації електронних особистих кабінетів, та подання електронних заяв при приймальній комісії ЛНМУ створено консультаційний центр. Отож, бажаємо вам успішної вступної кампанії та запрошуємо на навчання – до Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького – закладу, де традиції поєднані з сучасністю. 

Розмовляла Людмила МАЙОР, для Leopolis.news