logo
26/04
18/03
14/01
31/12
18/12
13/12
01/12
15/11
05/11
01/11
27/10
22/10
20/10
07/10
2 ...

Юрій Скурчанський: Ми будемо переконувати громадян у перевагах співпраці із КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради

04-08-2021 15:226387

Юрій Скурчанський: Ми будемо переконувати громадян у перевагах співпраці із КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради
Фото: Соцмережі

Наприкінці липня КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради» пройшов сертифікацію у Міністерстві здоров’я України та отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з надання первинної медичної допомоги населенню. Не секрет, що питання роботи медичної галузі у новоствореній Східницькій громаді набуло особливої гостроти, відтак отримання ліцензії стало тим першим кроком, який зняв напругу серед мешканців та визначив подальший напрямок розвитку медичної галузі новоствореної громади. Про це ми повели мову із директором КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради» Юрієм Скурчанським.

Пане Юрію, у рішенні Міністерства охорони здоров’я України про надання ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради», окрім Східниці, названо також Підбуж та Новий Кропивник. Чи не могли б ви деталізувати, як буде організовано надання первинної медико-санітарної допомоги у Східницькій громаді?

 Первинна медико-санітарна допомога в Східницькій ОТГ буде надаватись КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради» в складі якого будуть функціонувати 3 амбулаторії загальної практики – сімейної медицини: в смт Підбуж, в с. Новий Кропивник і в смт Східниця. Кожна амбулаторія буде обслуговувати тих мешканців, які виявлять бажання звернутись до неї. Цілком очевидно, що мешканці ОТГ будуть обирати в більшості амбулаторії, які територіально розташовані найближче, хоча, напевно, будуть і такі громадяни, які укладуть декларації з сімейними лікарями, які працюють поза межами громади, а лікувальні заклади знаходяться значно далі, ніж найближча амбулаторія нашого КНП. Просто люди в даному випадку повинні розуміти: чим більше громадян укладуть свої декларації із лікарями іншого Центру первинної медичної допомоги, тим менші можливості будуть у КНП Східницької громади. Ми будемо і словом, і ділом, а також конкретними і цікавими пропозиціями переконувати громадян у перевагах співпраці із КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради». Проте не слід забувати й про той факт, що остаточний вибір таки залишається за людьми, від вибору яких залежатиме робота Центру первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради.

До набуття статусу окремої територіальної громади Східниця входила до складу Бориславської міської ради, а мешканці отримували первинну медичну допомогу в амбулаторії, яка підпорядкована КНП «Центральна міська лікарня м. Борислава». Чи вдалося Вам після отримання дозволу на провадження медико-санітарної діяльності знайти порозуміння із адміністрацією Центральної міської лікарні Борислава щодо розмежування повноважень? Як буде надаватися первинна медична допомога мешканцям курорту,  якщо для прикладу, сімейні лікарі та пацієнти не захочуть змінювати підпорядкування із Борислава на Східницю.

 Жодних непорозумінь із адміністрацією Центральної міської лікарні Борислава щодо розмежування повноважень у нас немає. Пацієнт має право вибору лікаря і ніхто йому в цьому перешкоджати не буде. Можуть виникнути невеликі складнощі бюрократичного характеру через недосконалість сучасного медичного законодавства, але як медики бориславські, так і східницькі, а заразом і керівники медичних закладів обох громад не налаштовані ускладнювати життя нікому не потрібними непорозуміннями. Навпаки – ми спільно працюємо для зняття усіх незручностей та наближення медичної допомоги до мешканців як східницької, так і бориславської громад.

 Особливість новоствореної Східницької громади полягає у тому, що її мешканці отримували медичну допомогу із трьох центрів – Борислава, Дрогобицького та Турківського районів. Чи не могли б більш детальніше зупинитися, як буде надаватися первинна медична допомога мешканцям Головського та Ластівок. У який спосіб плануєте спростити доступ до медицини мешканцям сіл, що знаходяться на значній відстані від центрів надання первинної медико-санітарної допомоги у Східниці, Нового Кропивника та Підбужа?

 Мешканці будь-яких населених пунктів самі собі обирають сімейного лікаря і укладають з ним декларацію. В залежності від уподобань мешканці Головського та Ластівок будуть мати доступ до медицини або Східницької, або Турківської чи будь-якої іншої, якій вони нададуть перевагу. До моменту утворення Центру первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради мешканці віддалених сіл: Головського, Зубриці, Кринтяти, Коритища та Свидник, що увійшли в склад Східницької громади, – отримували первинну медичну допомогу в лікарській амбулаторії с. Ластівка, де лікар приїжджав 1 раз на тиждень, а третина сільської амбулаторії була передана під приватне житло. Умови не найкращі: санвузол медзакладу знаходиться на іншому боці вулиці біля церкви. З усіх вищезгаданих сіл тільки 300 мешканців уклали декларації з Турківським лікарем, інші мешканці декларації не уклали або уклали з іншими, нам не відомими лікарями. Ми плануємо найближчим часом розпочати  з ними діалог, щоб переконати їх укласти декларації з лікарем Центру первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради. Люди повинні зрозуміти, щоб радикально покращити ситуацію у цих віддалених населених пунктах, потрібно мати не менше 1 500 декларацій. Спрощення доступу до первинної медицини тепер уже КНП Східницької громади залежить більшою мірою від колективного рішення щодо вибору сімейного лікаря мешканцями кожного села.  Якщо буде мало декларацій з лікарями Східницького КНП, то це ускладнить доступ лікарів нашого центру до цих сіл. Тоді ситуація буде залежати від позиції депутатів Східницької селищної ради щодо виділення додаткових бюджетних коштів, які необхідні для розв'язання питання поліпшення надання первинної медичної допомоги мешканцям віддалених сіл Східницької громади.

Багатьох людей у селах турбує подальша доля ФАПів? Чи плануєте у якийсь спосіб використовувати фельдшерсько-акушерські пункти для надання первинної медичної допомоги населенню громади? 

 Подальша доля ФАПів залежить від 2 факторів. В першу чергу від вибору самих мешканців, з яким сімейним лікарем  укласти угоду. Для прикладу, наведу деякі цифри: із двох тисяч мешканців с. Сторона, тільки близько п'ятисот осіб станом на травень 2021 року уклали декларації з сімейними лікарями Підбузької лікарні. Решта, а це близько 1500 осіб, уклали декларації з лікарями за межами Східницької ОТГ. В такій ситуації утримувати ФАП у селі не має можливості. Тут залишається або сподіватися на тих 1500 осіб, які мали б виявити патріотичне ставлення до власних односельців та переукласти угоди із сімейними лікарями Східницького КНП, або знову ж таки розраховувати на милість депутатів Східницької ОТГ, щоб вони виділили з бюджету кошти на утримання ФАПу. Це близько 135 000 грн на заробітну плату в рік та ще додатково 20-25 тисяч на інші видатки: електроенергія, медикаменти тощо. І подібну ситуацію із цими закладами маємо у кожному селі.

 А яке майбутнє чекає Підбузьку лікарню? Чи розглядається вона як центр надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги?

 На мою думку, КНП Підбузька лікарня має непогану перспективу.  Треба тільки багатенько коло неї попрацювати, так би мовити, бюджетних грошей Східницької громади вкласти немало. У Підбужі центр надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, на мою думку, цілком реальний. Але це питання, яке потребує часу і значних вкладень бюджетних коштів. У такій якості, в якій лікарня у Підбужі функціонувала досі, говорити про співпрацю медичного закладу з НСЗУ нереально. Підбузька лікарня зараз відновлюється заново. Тому її майбутнє напряму залежить від результатів роботи головного лікаря Ярослава Грекула, а також від тої частини реально патріотичного і прогресивного колективу, який прагне реальних та корисних для громади змін, а не лише високої заробітної плати. Бо лише вони чомусь були першими, хто у  2021 році спробував поставити роботу лікарні на сучасну політико-фінансову колію. Це при тому, що це можна було розпочати ще у 2016 році і до цього часу Підбузька лікарня, як медичний заклад, могла б знаходитися на значно ліпшому фінансовому і самостійному рівні. Лікарня у Підбужі спеціалізовану медичну допомогу надавати не буде, це уже третинний рівень. А на вторинному рівні працювати має всі шанси. 

Питанням номер один для усієї української медицини сьогодні є імунізація населення проти COVID-19. До цього часу вакцинуватися проти цього небезпечного захворювання мешканці Східницької громади мали можливість у Підбужі та за домовленістю селищного голови у центрах вакцинації Борислава, Дрогобича та Трускавця. Разом із повідомленням про отримання ліцензії у засобах масової інформації «пройшла» інформація про створення окремого центру вакцинації у Східниці. Чи не могли б ви детальніше розповісти, як плануєте організувати роботу цього центру? Які вакцини будуть використовуватися для імунізації? Як плануєте проводити вакцинацію населення у віддалених гірських селах громади?

 Спочатку плануємо розпочати вакцинування в смт Підбуж, оскільки там найбільш готова дозвільна ситуація.  Потім в с. Новий Кропивник. В смт Східниця процес підготовки запуску вакцинування буде довшим, але мешканці курортного селища зможуть при бажанні вакцинуватися в с. Новий Кропивних або в інших пунктах вакцинування Дрогобицького району. Якщо буде організована значна кількість охочих вакцинуватися мешканців від 50 і більше на один день, – скористаємось послугами мобільних вакцинувальних бригад і провакцинуємо в місці збору бажаючих. Зараз використовуються вакцини «Coronavac», «Astra Zeneca», на підході «Moderna»  і «Pfizer». У віддалених гірських селах громади, якщо представники влади організують хоча б по 30 – 35 осіб на  день, – провакцинуємо силами спеціальних мобільних бригад.

Україна готується до четвертої хвилі наступу пандемії. Яких заходів Ви б порадили вжити мешканцям Східницької громади, щоб зміцнити імунітет та підготовити власний організм до наступу одного із найнебезпечніших різновидів вірусу COVID-19, який отримав умовну назву «Дельта»? Наскільки правдивими є чутки про те, що вакцинація не рятує від зараження цим найагресивнішим різновидом COVID-19?

 Щоб зміцнити власний  імунітет та підготовити свій організм до наступу одного із найнебезпечніших різновидів вірусу COVID-19, на мою думку, – треба вести здоровий спосіб життя, як кажуть в народі: «Добре їсти, файно спати – Бог здоров’я має дати!» Дуже рекомендую провакцинуватися. Важливість вакцинування не дуже зрозуміла людям, які не хворіли, або легко перенесли хворобу. Важкість цієї підступної недуги добре зрозуміла тим, хто важко хворів, хто відчув брак повітря перебуваючи без кисневої маски. Треба пам’ятати, що 1,5 – 2 % пацієнтів вже не подолали в минулому і така ж кількість не подолають цю хворобу в майбутньому.  Так давайте спільними зусиллями зробимо так, щоб в цих 1,5 – 2% не було мешканців Східницької громади: влада проведе ефективну роз’яснювальну і організаційну роботу,  мешканці зрозуміють важливість вакцинування і прийдуть до медиків,  а  медики провакцинують всіх бажаючих. Вакцинація не рятує від зараження цим найагресивнішим різновидом COVID-19, але значно полегшує протікання хвороби, навіть до безсимптомного перебігу. Тому переконливо раджу всім відкинути сумніви й провакцинуватися.

 Дякую!

Розмову записав Петро МАГУР Інтернет-видання «Східницька громада»

Leopolis.news