logo
26/04
18/03
14/01
31/12
18/12
13/12
01/12
15/11
05/11
01/11
27/10
22/10
20/10
07/10
2 ...

Сергій Гальчинський: Постанова КМУ про запровадження ЄДКІ порушує Закон «Про вищу освіту»

01-11-2021 14:4811196

 Сергій Гальчинський: Постанова КМУ про запровадження ЄДКІ порушує Закон «Про вищу освіту»

Проведена на платформі Zoom 23 жовтня 2021 року Міністерством освіти і науки України презентація програми Єдиного державного кваліфікаційного іспиту за спеціальностями «Право» та «Міжнародне право» викликала бурхливе обговорення серед студентської спільноти у закладах вищої освіти України. Петиція до Президента України про скасування ЄДКІ за два дні зібрала понад 2200 підписів. 

 

26 жовтня профбюро факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка виступило з вимогами:

1. Скасувати Постанову Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 року № 497 «Про атестацію здобувачів ступеня фахової передвищої освіти та ступенів вищої освіти на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях у формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту» як таку, що суперечить пункту 2 статті 45 «Зовнішнє незалежне оцінювання» Закону України «Про вищу освіту».

2. Дотримуватися Закону України «Про вищу освіту», зокрема пункту 3 статті 2 «Законодавство України про вищу освіту», де передбачено, що: «3. Права закладу вищої освіти, що визначають його автономію, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені іншими законами чи нормативно-правовими актами».

3. Залучати до формування порядків та формату тестувань студентів та професорсько-викладацький склад закладів вищої освіти.

Про те, чому ініціатива Кабміну викликала таку реакцію, ми запитали у заступника голови профбюро студентів факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка, студента І курсу магістерської програми «Міжнародне право» та академічного стипендіата Президента України Сергія Гальчинського, який під час серії питань-відповідей на онлайн-презентації програми ЄДКІ за спеціальностями «Право» та «Міжнародне право» від МОН зазначив, що впровадження ЄДКІ в запропоновані строки та формі суперечить українському законодавству.

Сергію, розкажіть, будь ласка, що таке Єдиний державний кваліфікаційний іспит, і хто його складатиме? Я так розумію, не лише правники.

Насамперед, дуже дякую вам та редакції Leopolis.news за інтерес до цієї актуальної проблеми студентства.

Якщо дуже просто і коротко: ЄДКІ – це іспит у формі зовнішнього незалежного оцінювання (із ЗНО кожен абітурієнт мав нагоду познайомитись та знає, що це таке) для отримання диплому бакалавра, магістра чи фахового молодшого бакалавра.

Той, хто не складе цей випускний іспит, залишиться без диплома. Зараз у планах Кабміну та Міносвіти запровадження ЄДКІ для моєї спеціальності 293 «Міжнародне право», для спеціальності 081 «Право», для медиків всіх напрямків, для військових. Зрештою, повний список спеціальностей є в Постанові КМУ.

І, будьте певні, це лише початок.

Єдиний вступний іспит з іноземної мови, більше відомий як ЄВІ, спочатку був запроваджений лише для окремих спеціальностей, але вже у 2021 році став обов’язковим для всіх.

Та сама історія з ЄФВВ. Єдине фахове вступне випробування, або ЄФВВ, яке проводиться у форматі ЗНО, спочатку вимагалося тільки для вступу до правничих магістратур, але вже наступного року, ЄФВВ стане реальністю не лише не для спеціальностей 081 «Право» та 293 «Міжнародне право».

В 2022 році ЄФВВ чекатиме і тих ваших колег, хто обере магістерську програму з журналістики. Не залишаться  осторонь фінансисти, міжнародники, політологи, економісти, психологи, соціологи. Повний список спеціальностей є в «Умовах прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2022 році».

Але ж такі тести запроваджуються як запозичення найкращих стандартів західної освіти, покращують ситуацію в освіті та нівелюють можливість корупції при вступі…

Ви самі сказали «при вступі», ЄДКІ ж запроваджують при випуску, ставлячи під сумнів спроможність закладів вищої освіти оцінити своїх студентів, ставлячи під сумнів акредитації закладів вищої освіти загалом і кожної акредитованої програми спеціальності зокрема.

Будь-який іспит має впроваджуватися із дотриманням чинних законів, бути складений фахово, відображати індивідуальність освітніх програм та відповідати засадам і принципам, встановленим у законах. Арістотель вивів постулат «Закон повинен правити». І ієрархія законодавства передбачає, що будь-яка постанова має відповідати чинному закону.

У своєму виступі на презентації Програми ЄДКІ для правників ви говорили про порушення, які відбулися при впровадженні ЄДКІ та складенні його програми. Поясніть, будь ласка, у чому саме полягають ці порушення?

Кожен юрист знає про важливість строків. Для кожного юриста строки – це альфа і омега, особливо при застосуванні норм права. Постанова, якою Кабінет Міністрів запроваджує ЄДКІ, втричі зменшує строк на ознайомлення з програмою, чим порушує Закон «Про вищу освіту» у частині строків на оприлюднення програм іспиту. Закон надає 18 місяців на ознайомлення з програмою, постанова – лише шість.

Відповідно, якщо програма Єдиного державного кваліфікаційного іспиту за спеціальностями «Право» та «Міжнародне право» була опублікована 11 жовтня 2021 року, то законне проведення ЄДКІ можливе не раніше 12 квітня 2023 року.

Між тим, в порядку апробації (пілотне/пробне) ЄДКІ з «Права» та «Міжнародного права» планується провести у грудні 2021 року для вступників до магістратури 2020 року.

В Постанові КМУ є важливі пункти 3 і 4:

«3. Міністерству освіти і науки, іншим державним органам, відповідальним за організацію єдиного державного кваліфікаційного іспиту, починаючи з 2022 року передбачати в межах загального обсягу видатків кошти для проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту.

4. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2022 р., крім пункту 3 постанови, який набирає чинності з дня її опублікування».

І тут питання: за які кошти в 2021 році відбувалось проведення підготовки Програм ЄДКІ?

У самій Програмі змішали докупи спеціальності 081 «Право» та 293 «Міжнародне право», з демонстративним ігноруванням магістерської спеціалізації.

Тобто ви маєте на увазі, що для різних спеціальностей буде один екзамен?

Саме так. У форматі ЗНО запланований один спільний іспит для двох спеціальностей 081 «Право» та 293 «Міжнародне право», які дуже істотно відрізняються за програмами – такого не передбачає навіть постанова КМУ.  

При цьому спеціалізації до уваги не беруться. Хоча, скажімо, в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка у 2021 році є п’ять освітніх програм зі спеціальності 293 «Міжнародне право»: власне «Міжнародне право», «Міжнародне приватне право», «Міжнародне публічне право», «Міжнародний судовий процес (мова навчання українська / англійська) / International litigation», «Правове регулювання міжнародної торгівлі (мова навчання українська / англійська) / International Trade Regulation».

На факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка – дві магістерські програми зі спеціальності 293 «Міжнародне право»: «Міжнародне право» і англомовна програма спільно з Вільнюським університетом «Міжнародне та європейське право».

Тобто кожен заклад вищої освіти має низку магістерських та бакалаврських програм. Кожна програма проходить акредитацію незалежного органу – Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти на відповідність вимогам до професії, які висуває держава.

І що ми маємо в результаті? Студентам кажуть, що незалежно від спеціалізацій, їх чекає «Прокрустове ложе» ЄДКІ. А за законом зміст програм ЗНО (а ЄДКІ має всі ознаки ЗНО) має відповідати стандартам освіти відповідного рівня та/або професійним стандартам (це пункт 2 статті 45 «Зовнішнє незалежне оцінювання» ЗУ «Про вищу освіту»).

А ЄДКІ у 8 дисциплінах дублює ЄФВВ. Зрештою, подивіться порівняльну таблицю.

 

А що з цього приводу кажуть ваші викладачі, яких залучали до створення ЄДКІ?

О, це ще одна цікава історія. Ні професори, ні доценти кафедри міжнародного права і кафедри європейського права факультету міжнародних відносин ЛНУ до укладання програми ЄДКІ залучені не були, хоча, за даними веб-сайту Academic influence, «Міжнародне право» Львівського університету займає 70-е місце у світовому рейтингу, а це найвище місце у Центрально-Східній Європі. На 69 місці рейтингу – Вільний університет Берліна (ФРН), а на 71 місці – Університет               м. Осло, Норвегія.

ЛНУ мав і має багато відомих професорів, фахівців своєї справи світового рівня. В жовтні минулого року на факультеті міжнародних відносин відкрили меморіальну дошку на честь випускників Дипломатичних студій – унікальної магістерської програми, що на момент створення у жовтні 1930 року не мала аналогів у Центрально-Східній Європі.

На таблиці відзначені правники-міжнародники зі світовим визнанням: Людвік Ерліх (засновник Дипломатичних студій), Михайло Лозинський (автор першого українського підручника з міжнародного права, заступник Державного секретаря закордонних справ ЗУНР), Герш Лаутерпахт (суддя Міжнародного Суду ООН, автор концепції прав людини та терміну «злочини проти людяності»), Рафал Лемкін (автор терміну «геноцид» і Конвенції про запобігання злочину геноциду), Ян Карський (номінант на Нобелівську премію миру за викриття злочину Голокосту), Луї Б. Сон (співавтор Статуту ООН).

Чекайте, унікальна магістерська програма в 1930-ті роки?

Саме так. І тоді нікому не спадало на думку запроваджувати іспит, який уніфікує знання випускників магістратури. Зараз же відбувається наступ на автономію закладів вищої освіти, попри гарантовану в тому ж Законі України «Про вищу освіту» автономію.

Один для всіх має бути закон, а магістерські програми мають бути різні, і університетські професори цілком можуть оцінити знання студентів без турботливого централізованого втручання з боку адептів ЄДКІ. 

Тобто де-факто відбувається наступ на автономію українських закладів вищої освіти, а в окремих випадках – на цілі спеціальності. Порушені права студентів багатьох спеціальностей по всій Україні.

І що ви робите?

Звичайно, що об’єднуємось. Рух за права студентів зараз активно підтримують студенти різних спеціальностей по всій Україні.  

Нещодавно зареєстрована петиція до Президента України з вимогою скасувати ЄДКІ лише за один день набрала понад 1700 голосів підтримки. При нагоді закликаю всіх студентів підписати цю петицію. 

Також готові захищати свої права в суді.

Адже все має бути #Ad_legem, тобто за законом.  

Сергій Гальчинський – студент I курсу магістерської програми «Міжнародне право», спеціальність 293, факультет міжнародних відносин ЛНУ ім. І. Франка. Бакалавр з міжнародного права. Фахівець з Міжнародної адвокатури. Заступник Голови Профбюро студентів факультету, член Студентської ради факультету. Автор низки публікацій та організатор навчального юридичного курсу. Стипендіат академічної стипендії президента України, має досвід практичної юридичної діяльності.  

Розмовляв Маркіян ВОЙТОВИЧ, Leopolis.news