logo
14/04
05/04
30/03
25/03
12/03
10/03
07/03
04/03
13/01
23/12
07/12
31/10
17/10
27/09
2 ...

Юрій Журавчак: «Бути представником народу в місцевій раді – це не привілей, а, – як казав Франко, – «обов’язок віддати працю свого життя тому простому народові», який підтримав твою кандидатуру на виборах».

01-12-2021 18:4612282

Юрій Журавчак: «Бути представником народу в місцевій раді – це не привілей, а, – як казав Франко, – «обов’язок віддати працю свого життя тому простому народові», який підтримав твою кандидатуру на виборах».

Першого грудня минув рік від старту роботи новообраної Східницької селищної ради. Новообраний депутатський корпус суттєво різниться від інших скликань, адже курортна Східниця стала центром окремої територіальної громади, відтак вибори проходили на пропорційні основі з відкритими партійними списками, що стало серйозним стимулом для формування партійних осередків на місцях. Із завершенням виборів Східницька громада отримала нові межі, увібравши у свій склад дружню родину гірських сіл рекреаційної зони Карпат Дрогобицького та Турківського районів, а також селище Підбуж. Відповідно змінився склад ради, яка структуризувалася за партійним принципом і складається із депутатських фракцій ВО «Батьківщина» і «Свобода», «Голосу», «Слуг народу», «Європейської Солідарності» та «Самопомочі». 

Про роботу Східницької селищної ради ми повели мову із її секретарем – Юрієм Журавчаком, головою фракції Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» у Східницькій селищній раді, якому депутати довірили керівництво радою уже втретє:

Пане Юрію, три представники фракції ВО «Батьківщина» у селищній раді відіграють надзвичайно важливу роль. Ви обіймаєте посаду секретаря, Микола Ленюк – голова комісії з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, енергозбереження та транспорту, а Володимир Голяк є членом не менш важливої постійної депутатської комісії з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва. Чим ви поясните це факт?

Думаю, це обумовлено тим, що ВО «Батьківщина» на політичній карті України є тією політичною силою, яка упродовж свого існування завжди відстоювала інтереси громад і простих людей. Ми не новий проєкт. У нас є своя стала аудиторія, яка підтримала нас своїми голосами. Партія має парламентську фракцію, чітку структуру і володіє значним досвідом роботи та вирішення нагальних проблем наших людей. Цей результат – це довіра виборців, яку ми зобов’язані виправдати своєю практичною роботою в раді.

Посада «секретар селищної ради» не зовсім зрозуміла для широкого загалу. Що входить в обов’язки секретаря селищної ради? Які ваші функції? 

Головне завдання секретаря – налагодити роботу ради з виконавчим комітетом. Це взаємодія з депутатами, комунікація, щоб їм було зручно працювати, оперативно подавалась інформація щодо часу нарад, комісій, сесій Східницької селищної ради. В обов’язки секретаря входить також підготовка документації на сесійні засідання та їх оприлюднення. На жаль, не всі мешканці громади, та навіть дехто з депутатів, розуміють, що робота депутата місцевої ради – це великий труд, який забирає багато часу і не передбачає жодної заробітної плати. Доводиться враховувати усі ці моменти. Знаходити важелі впливу, вивчати можливості, зацікавлювати та працювати разом на кінцевий результат. Нещодавно на розгляд селищної ради було винесено проєкт рішення «Про надання грошової допомоги учасникам АТО, ООС Східницької територіальної громади» з нагоди Дня захисників і захисниць України, який був підтриманий одноголосно депутатським корпусом Східницької селищної ради. До числа важливих для життя усієї громади слід віднести також проєкт рішення «Про порядок ведення лісового господарства, охорони лісів та використання лісосировинних ресурсів на території Східницької селищної ради» який також був підтриманий більшістю депутатського корпусу Східницької селищної ради. Є чимало інших дуже важливих рішень, які безпосередньо пов’язані із життям територіальної громади. Це повсякденна робота секретаря ради. Щодня з’являються нові питання, проблеми, запити населення. Звісно, постійними є звернення громадян із різних питань – від фінансових до охорони здоров’я. Радієш, коли вдається допомогти і переймаєшся разом із жителями, якщо не виходить одразу розв’язати проблему, тому що дехто не розуміє необхідності дотримання чинного законодавства чи ще не повністю викорінилася до кінця стара бюрократія. Моє першочергове завдання – докласти максимум зусиль, щоб кожний депутат міг виконувати свої безпосередні повноваження у повному обсязі. Працюю, щоб налаштувати взаємодію адміністративного ланцюга: громада – депутати – селищний голова.

Наскільки Вам вдається знаходити порозуміння та уникати конфліктів у роботі із депутатським корпусом та селищним головою?

Народна мудрість говорить: згода будує, а незгода – руйнує. Тому при організації роботи ради, налагодженню взаємодії депутатського корпусу із виконкомом вважаю неприпустимим існування будь-якого протистояння. Суперечки – так, конфлікти – ні. Під суперечками маю на увазі гострі дискусії, що виникають при прийнятті рішень. Пошук оптимального рішення, принциповість та аргументованість при відстоюванні тієї чи іншої позиції – це не конфлікт, а специфіка роботи ради. Думаю, із пам’яті депутатів та багатьох мешканців громади ще не стерлися події, пов’язані із процесом становлення східницької медицини. Це зараз для багатьох зрозуміло, що створення двох КНП було виправданим кроком. Принциповий та виважений підхід депутатського корпусу на чолі зі Східницьким селищним головою Іваном Піляком дозволив нам практично з нуля запустити медичну галузь новоствореної громади. Попри існуючі розбіжності, депутатським фракціям Східницької селищної ради вдалося напрацювати рішення, які дали можливість східницьким «первинці» і «вторинці» отримати ліцензії Міністерства охорони здоров’я України на надання медичної допомоги населенню, а КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Східницької селищної ради» уже в серпні зуміло налагодити співпрацю із Національною службою здоров’я України та отримало пакети. З грудня у Східницькій амбулаторії, що по вул. Промисловій, почали проводити прийом пацієнтів лікарі. Тут також запрацював іще один пункт вакцинації від ковіду. Сподіваємося, що до нового року пакети  НСЗУ на надання вторинної медичної допомоги отримає також вторинка. Зараз в КНП «Підбузька лікарня Східницької територіальної громади» інтенсивно ведуться підготовчі роботи, які дозволять східницькій «вторинці» запрацювати на якісно новому рівні. Проте, на мій погляд, тут важливе інше. Розбіжності у поглядах на розвиток медичної галузі не розкололи депутатський корпус, а селищний голова висловив вдячність усьому депутатському корпусу за ухвалення компромісного рішення, яке дозволило запрацювати медичну галузь новоствореної Східницької громади у новій якості.

Чи стикалися Ви із конфліктами між представниками партій, які увійшли у склад Східницької селищної ради?

У практиці роботи буває всяке: і словесні перепалки, і суперечки. Особливо, коли мова йде про загальнодержавні чи, правильніше, всеукраїнські проблеми. Проте ці суперечки не вважаю конфліктами. Думаю це все ж таки політичний напрям партії, яка позиціонує себе і на всеукраїнському, і на регіональному рівнях. Ми розуміємо, що депутати, обирали ту чи іншу партію, виходячи із власних ідейних переконань. Відтак час від часу, намагаються  відстоювати ідеї своєї партії, що, на мій погляд, є цілком нормальним явищем.  Але якогось гострого, аргументованого протистояння між представниками партій, що увійшли в склад Східницької селищної ради, в нас немає.

–Нещодавно на сторінці Офіційного сайту Східницької селищної ради у соціальній мережі Meta чи Facebook, як ми її звикли називати за традицією, я натрапив на інформацію, що засідання депутатської комісії не відбулося через відсутність кворуму. Чи часто трапляються подібні випадки у роботі ради і які заходи впливу вживаєте до прогульників?

 У сьогоднішній ситуації складно говорити про неявку депутатів на засідання комісії чи сесії. Україна живе в умовах карантинних обмежень COVID-19. Буває, що якщо депутат не сам хворів, то він міг контактувати з хворим. І тут складно сказати: цілеспрямовано той чи інший депутат прогулював засідання комісії чи це були вимушені обставини. Наразі депутати відвідують сесію у такій кількості, яка забезпечує кворум. Зрозуміло, що ми завчасно повідомляємо і про засідання постійних комісій, і про засідання сесій, анонсуємо це на сайті. Зідзвонюємося з депутатами, дізнаємось, для прикладу, хто з якої причини не може бути присутній. Є депутати, які можуть бути присутні на постійних комісіях, але під час сесії вони, перебувають у відрядженні. Це – життя. І передбачити усе не можливо. Звісно, коли будуть зняті карантинні обмеження, до питань участі депутатів у засіданнях комісій та роботі сесій будемо ставитися значно прискіпливіше і вживати заходів впливу до прогульників. Партизація місцевих рад та Закон України «Про статус депутатів місцевих Рад» дають можливість це зробити. Проте суть не у покаранні. Прийшов час зрозуміти, що бути представником народу у місцевій раді – це не привілей, а, – як говорив Іван Франко, – обов’язок віддати працю свого життя тому простому народові, який підтримав твою кандидатуру на виборах. Депутати повинні усвідомити, що вони є головною комунікативною ланкою між мешканцями громади та владою. Як прихильник персональної відповідальності кожного депутата перед своїми виборцями, хотів би бачити ефективну співпрацю кожного депутата із мешканцями Східницької територіальної громади, щоб кожен голос жителя був почутий і мав вплив на рішення, які ухвалюються радою.

 Той, хто відслідковує перебіг сесійних засідань селищної ради, дуже часто стикається із випадками, коли рішення депутатами ухвалюються одноголосно. Як Ви це поясните? Чи не слід у цьому вбачати ризиків?

Ризики, мінімальні, тому, що процесу ухвалення рішень передує розгляд поданої документації профільними депутатськими комісіями селищної ради аналізується доцільність його ухвалення, проводиться оприлюднення проєктів рішень на сайті селищної ради, оголошення в терміни встановлені чинним законодавством та проведення громадських слухань, стосовно питань які цього вимагають і лише після того проєкт рішення потрапляє на розгляд депутатського корпусу. Тільки у того, хто не знайомий із цією процедурою, може скластись хибна думка, що це якийсь запланований процес. Коли рада працює системно та злагоджено над кожним рішенням, то відповідно воно ухвалюється без проблем, як результат командної роботи кожного депутата. Одностайність – це результат постійної комунікації та домовленості, яке питання зараз важливіше і серйозніше. Думаю, це питання зникне з порядку денного, коли засідання депутатських комісій відбуватимуться в режимі онлайн, а сесії транслюватимуться на сайті селищної ради.

Буквально декілька місяців тому Ви спільно зі східницьким осередком «Батьківщини» активно виступали проти ухвалення закону про продаж землі. Чи не змінилася Ваша позиція після того, як Верховна Рада зробила землі сільськогосподарського призначення товаром? 

Не тільки активно виступав, але й брав участь у зборах великої ініціативної групи аграрних асоціацій, профспілок, представників промисловців і підприємців, щоб розпочати Всеукраїнський референдум проти продажу сільськогосподарської землі. Кожна країна бореться за свою продовольчу безпеку, а у нас чомусь вирішили якнайшвидше продати землю. І кому? Не фермерам, а спекулянтам і банкірам – людям, які мають колосальні статки в декларації. Вони будуть першими покупцями землі, і таким чином через декілька років у нас не стане того, що ми називаємо «перевагою», нашого багатства – нашої української землі. У склад Східницької територіальної громади увійшли села, які мають фермерські господарства. Проте я особисто не знаю хоча б одного фермера, який сьогодні має кошти, щоб оновити техніку, придбати високопродуктивні породи худоби чи закупити елітні сорти саджанців для закладки нового саду. Про землю взагалі ніхто не веде мови. Зараз «Батьківщина» і наш лідер Юлія Тимошенко продовжують відстоювати інтереси селян у Конституційному Суді. Дочекаємося вердикту суду та позиції партії, яка буде сформована, виходячи із рішення Конституційного Суду, а вже тоді будемо вести мову про наші подальші кроки. Позиція східницького осередку «Батьківщини» не змінилася – земля повинна належати тим, хто на ній працює!

 Нещодавно ВО «Батьківщина» у центральній частині Дрогобича відкрило громадську приймальню. Чи позначиться відкриття «нової» приймальні на діяльність партійного осередку Східницької територіальної громади? Як вибудовує комунікацію із населенням східницька первинна організація «Батьківщини»?  

 Якщо Ви зауважили, то під час відкриття громадської приймальні наш регіональний лідер, народний депутат України Михайло Цимбалюк зазначив, що в умовах децентралізації та укрупнення районів частково змінюється і структура осередків партії Юлії Тимошенко на місцях. Східниця увійшла до складу Дрогобицького району і, відповідно, наша партійна організація влилася у потужний партійний осередок Дрогобиччини. ВО «Батьківщина» – структурована політична сила, побудована за демократичним принципом «знизу». Ми маємо представництво на всіх рівнях державної влади. Депутатські фракції «Батьківщини» активно працюють на рівні Східницької селищної, Дрогобицької районної, Львівської обласної та Верховної Ради України. Відтак кожне важливе питання може бути порушене у найвищих владних кабінетах Києва, про що свідчить нещодавній візит нашого партійного лідера Юлії Тимошенко до Львова. Активна позиція Батьківщини у відстоюванні прав громадян стала сьогодні тим чинником, що спричинився до збільшення популярності партії в українському суспільстві, у якому зростає запит на фаховість та компетентність. Аналітики не дарма відзначають, що сьогодні саме «Батьківщина» пропонує конкретні рецепти розв’язання головних проблем людей – епідемії коронавірусу, зростання тарифів та цін, питання соціального захисту тощо. Фаховий та системний підхід до розв'язання основних проблем держави на тлі непрофесійності та розгубленості монобільшості «слуг народу» сприяє зростанню авторитету і популярності ВО «Батьківщина» на місцях. Зрозуміло, що в кожному окремому селі Східницької територіальної громади громадські приймальні відкривати немає сенсу, адже там проживають члени партії та симпатики «Батьківщини», з якими ми перебуваємо у постійному контакті, знаємо основні потреби й проблеми людей і в міру можливості намагаємося їх вирішувати.

Розмову записав Петро МАГУР для Leopolis.news