logo
24/01
23/01
22/01
21/01
20/01
19/01
16/01
14/01
13/01
10/01
05/01
31/12
30/12
27/12
2 ...

Українські виконавці в трендах: очікування чи реальність

22-01-2022 16:086636

Українські виконавці в трендах: очікування чи реальність
Фото: Радіо Свобода

Могутня та вразлива водночас, пробираюча аж до кісток, здатна викликати табун мурах по шкірі та емоційний вибух з перших нот – українська музика. Її дедалі більше: якісної та вартої уваги, аби відкрити очі та допомогти їй. У чому?

Наприклад, у тому, щоб змістити Світлану Лободу з її кліпом на пісню «Родной» з першого місця за кількістю переглядів в Україні у 2021 році, як повідомляє Google Україна. Або ж для того, щоб опублікований список від Spotify про те, яких виконавців українці за останній рік слухали найбільше, не очолював російський репер Morgenstern. Знову ж таки російські Pharaoh, kizaru, OG Buda, Скриптонит, Big Baby Tape, Soda Luv, Mayot, «Король и Шут» займають решту сходинок і не розділяють жодної з українським виконавцем. Заглянемо до найбільш прослуховуваних пісень у 2021 році в Spotify, а української в десятці тут зі свічкою в руках не знайдеш. Можна сказати про Apple Music, де до підбірки найкращих співаків та співачок серед української авдиторії у 2021 році ввійшло 5 українських виконавців і шість пісень. Тільки от зі ста сходинок зайняли вони 20, 44, 51, 52, 53 і 100 позиції, а одні лише «Гуси» від WELLBOY були рідною мовою. 

По-перше, кожен справді має право обирати, що йому слухати та коли, але постає запитання: «Чи всі, хто робить вибір у бік російського музичного контенту, ознайомлений з якісним українським?». Тут справа звичайно ж стосується і владних структур та їх рішень, які повинні максимально докладатися до популяризації музики державною мовою. Згадаймо квоти на українськомовний контент на радіо і телебаченні, які діють з 2016 року. Проте вік цільової авдиторії там є більшим на противагу користувачам стримінгових сервісів і YouTube. Тому охопити молодше покоління, яке найбільш активно відзначається попитом на музичний продукт, не вдається. 

По-друге, російська музика теж має свій контекст. Одна справа, коли ти серед різноманітної підбірки з треків Бумбоксу вмикаєш «Вахтерам», а інша – це Лєпс і Кіркоров, які відкрито підтримують окупацію Криму.

Спадає на думку відома скандальна історія, яка трапилась навколо клубу Split та російськомовних пісень. «Чоловік на ім'я Юрій розповів, що під час відвідин нічного клубу Split у Львові він почув, що гості закладу співають виключно російськомовні поп-пісні. Оскільки у львівських розважальних закладах діє мораторій на таку музику, Юрій, за його словами, зробив зауваження власникам, а гостей ввічливо попросив утриматися від співів пісень Григорія Лєпса, який підтримує окупацію Криму. У відповідь чоловік почув нецензурну лайку від людей за сусідніми столиками, а охоронці Split, аби припинити скандал, вигнали його на вулицю» – пише Vgorode Lviv. 

Чи усвідомлює людина, що слухає цю та музику багатьох інших російських артистів, які дотримуються такої ж позиції, що тим самим опосередковано підтримує війну у власній державі? Раніше росіяни століттями нахабно крали нашу культуру, історію і музику в тому числі. Тут і пісні, і композитори, які Росія привласнила собі та вирішила, що пишатися чужим – це гідно. Зараз вона заполоняє наш музичний простір своїм продуктом, який ми підтримуємо переглядами та прослуховуваннями. Виходить, що підтримуємо і популяризуємо агресора. 

Плеяда молодих українських артистів вирішила брати все у свої руки, тому повільними, але впевненими кроками захоплює не тільки тренди, а й серця українців. Такі різні, але всі повні ідей, текстів та креативу, аби кожною піснею поцілитись прямо в глибини та зачепитись там за живе. Kalush, Alina Pash, alyona alyona, Христина Соловій, KAZKA, Tvorchi, Zbaraski, Паліндром – зупинитись так важко, аби цей матеріал не перетворився просто у перелік талантів. Ну гаразд, ще тільки Один в каное і  JAZZFORACAT, бо це справді геніально. Хтось зачаровує дивними нотками в голосі, хтось – поєднанням картинки й задумом, хтось – манерою виконання і текстами, але всі притягують своєрідністю. Цьогорічний відбір на Євробачення-2022 теж потішив списком кандидатів, який опублікував Суспільний мовник. Для молодих виконавців та гуртів нацвідбір – це чудова можливість розповісти про себе та свою творчість, а ще знайти своїх слухачів. 

Коли йдеш Площею Ринок і чуєш, як хтось на колонці вмикає російську поп-музику, хочеться затулити вуха. Десь на небі пускає сльозу Квітка Цісик з думкою про «Рідна мати моя», сумно дивиться Скрябін зі своєю «Спи собі сама», зітхає Один в каное з «Пообіцяй мені» і цей перелік вічний. Проте повертаєш за кут, а там вже вуличний музикант віддає всього себе якомусь ну дуже красивому треку українською мовою. Зупиняєшся, вмикаєш Shazam, аби знайти цю пісню, і вже по дорозі додому ввімкнути саме її. Поширювати, цінувати, ну і звичайно ж слухати – найкраща підтримка для молодих первоцвітів української музики.

Аліна ЧЕРНИК, для  Leopolis.news