logo
21/03
16/03
28/02
27/02
20/02
16/02
01/02
23/01
20/01
16/01
11/01
09/01
05/01
02/01
2 ...

У Львівській міськраді обмежили право громадян на інформацію: заблоковано доступ до офіційних документів

07-04-2022 11:046491

У Львівській міськраді обмежили право громадян на інформацію: заблоковано доступ до офіційних документів

Ось уже кільканадцять днів львів’яни не можуть ознайомитися на сайті Львівської міської ради з офіційними документами цього органу місцевого самоврядування. При намаганні знайти ухвалу сесії, рішення виконкому  чи розпорядження міського голови з’являється повідомлення: «У доступі було відмовлено». Оскільки до редакції Leopolis.news звертаються обурені мешканці міста, які не можуть знайти на сайті ЛМР відповідні документи, ми вирішили з’ясувати причину цієї ситуації.

У повідомленні про відмову у доступі, серед іншого, також з’являється речення: «За додатковою інформацією просимо звертатись на електронну скриньку admin@lvivcity.gov.ua». Тому ще 24 березня на цю адресу нами було скеровано лист наступного змісту: «Прошу повідомити причину закриття доступу до документів ЛМР на офіційному сайті Львівської міської ради. А також надати відповідне управлінське рішення, відповідно до якого заблоковано відповідні рубрики сайту ЛМР». 


Але упродовж двох тижнів чиновники ЛМР так і не спромоглися надати нам відповіді на питання, які ми надіслали на вказану електронну пошту. Тому ми вирішили зателефонувати до пресслужби Львівської міської ради за відповідними роз’ясненнями.

Відповіді на наше питання відразу не змогли надати, але пообіцяли з’ясувати і перетелефонувати. І справді, десь за годину мені задзвонила працівниця пресслужби і сказала, що це нібито було зроблено на виконання постанови Кабінету Міністрів України. На моє зауваження, що ж жодних секретних даних в документах ЛМР не може бути і ця заборона доступу лише ускладнює права мешканців, працівниця зазначила, що дискутувати зі мною на цю тему не буде. Що ж, і на цьому дякуємо.

Однак, на наше глибоке переконання, у демократичній і правовій державі таке блокування доступу до офіційних документів на офіційному сайті є немислимим та є порушенням конституційного права на інформацію. Тому вирішив ознайомитися із згаданою постановою КМУ, на яку спиралася чиновниця міської ради.

Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» Кабінет Міністрів України 12 березня ц.р. приймає постанову № 263 «Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану».

Першим пунктом цього документу установлюється, що на період дії воєнного стану міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, державні та комунальні підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління, для забезпечення належного функціонування інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів, володільцями (держателями) та/або адміністраторами яких вони є, та захисту інформації, що обробляється в них, а також захисту державних інформаційних ресурсів, можуть вживати таких додаткових заходів:

1) розміщувати державні інформаційні ресурси та публічні електронні реєстри на хмарних ресурсах та/або в центрах обробки даних, що розташовані за межами України, та реєструвати доменні імена у домені gov.ua для такого розміщення;

2) створювати додаткові резервні копії державних інформаційних ресурсів та публічних електронних реєстрів з дотриманням установлених для таких ресурсів вимог щодо цілісності, конфіденційності та доступності;

3) зберігати резервні копії державних інформаційних ресурсів та публічних електронних реєстрів у зашифрованому вигляді, зокрема за межами України, на хмарних ресурсах та/або окремих фізичних носіях, та/або в ізольованому сегменті центрів обробки даних з дотриманням установлених для таких ресурсів вимог щодо цілісності, конфіденційності та доступності;

4) зупиняти, обмежувати роботу інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів.

Зауважте, що в цьому пункті немає жодної згадки про органи місцевого самоврядування і про можливість обмеження доступу до їх офіційних сайтів. До того ж ОМС не ведуть жодних публічних електронних реєстрів.

Натомість у п. 5 згаданої Постанови КМУ рекомендується іншим державним органам та органам місцевого самоврядування у своїй діяльності керуватися її положеннями і за можливості повідомляти Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації та Міністерству цифрової трансформації про використання хмарних ресурсів та/або центрів обробки даних, що розташовані за межами державного кордону України.

Як бачимо, у Львівській міській раді урядову постанову вирішили потрактувати на власний манер і «тупо» заблокували доступ на своєму сайті до всіх, в т.ч. і архівних, документів. До речі, і на сайті Кабінету Міністрів України, і на сайті Львівської обласної військової адміністрації, і на сайті Київради та інших міст доступ до постанов, розпоряджень та рішень на даний час доступний.

Принагідно нагадаємо посадовцям Львівської міської ради, що відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов’язковому оприлюдненню. Й окрім того, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Тому виникає логічне запитання: як львів’яни мають дотримуватися рішень ЛМР та їх посадових осіб, якщо вони не опубліковані та не набрали чинності!? До прикладу, т.зв. незаконне рішення про заборону чи обмеження продажу у Львові алкогольних напоїв.

На завершення пригадаємо чиновникам Львівської міської ради норму Конституції України: «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Але ,можливо, на території Львівської ОТГ Основний Закон України вже не діє!? А може це російські колаборанти обмежили доступ громадянам України до сайту українського органу місцевого самоврядування? Чекаємо на відповідь від правоохоронних органів та депутатів Львівської міської ради.

Андрій БОЛКУН, Leopolis.news