logo
10/03
08/03
03/03
12/02
08/02
06/02
03/02
15/01
20/12
11/12
03/12
25/11
22/11
17/11
2 ...

Українські церкви святкують Різдво 7 січня | Блог Ростислава Новоженця

29-12-2022 12:386039

Українські церкви святкують Різдво 7 січня | Блог Ростислава Новоженця

Дякую усім, хто відреагував на мій допис «ЛАТИННИКИ СУЧАСНОСТІ АБО ЦЕРКОВНІ СЕПАРАТИСТИ». Аби не відповідати на кожен коментар окремо, зроблю деякі  узагальнення та доповнення.

За сучасними церковними календарями  УГКЦ та ПЦУ Різдво Христове вшановується 7-го січня. Міну сповільненої дії було закладено рішенням Верховної Ради  України від 16 листопада 2017 року про два Різдва, яким державою було призначено святковими  не лише 7 січня, а й вперше - 25 грудня для релігійних католицьких і протестантських громад.

Ініціатором такого нововведення виступила парламентська фракція Блок Петра Порошенка. Але за благими намірами обстоювання прав католиків і протестантів було вимощено дорогу до пекла – ймовірного релігійного протистояння в країні.

Після поразки на президентських виборах П.Порошенко продовжує спекулювати на темі віри. Але тепер тезу про два Різдва він закинув в середовище православних і греко-католиків й навязав українським церквам дискусію про необхідність переходу на 25 грудня. Розділяй і владарюй – для нього найкращий принцип аби зміцнити власний електорат.

Авторство П.Порошенка виразно проглядається в цій дискусії через дописи й коментарі його прихильників, т.зв. “порохоботів”. Всі вони, як завжди, дуже агресивні, безапеляційно переконані у своїй правоті, не допускають навіть права на існування іншої думки, ображають опонентів, переходять на персоналії й ніколи не дискутують по суті, а лише нав’язують свої тези. В цьому випадку – мовляв, потрібно негайно перейти на святкування Різдва 25 грудня, бо це єднає нас з усім цивілізованим світом і відмежовує від московської церкви.

Так, один з дописувачів (Завязун Олександр) опустився до того рівня, що за обстоювання мною інтересів українських церков у праві дотримуватись чинного Різдва 7 січня, погрожував вбивством  моїх дітей та онуків! І це в той час, коли мій старший син воює на фронті проти московських окупантів.

Дехто з дописувачів у своїй люті добрехались до того, що безпідставно звинуватили мене у підтримці московського патріархату. Це при тому, що я понад тридцять років беру активну участь в українському національному русі й, зокрема, завжди боровся проти московської церкви не лише на словах, а й на ділі: брав участь (1989)  у двох понад стотисячних демонстраціях у Львові за легалізацію УГКЦ; ініціював (2008) рішення щодо заборони УПЦ(МП), бувши депутатом Львівської обласної ради; як заступник голови УРП з ідеології (з 2009) добивався втілення програмових засад партії щодо ліквідації УПЦ(МП); як керівник БФ “Україна-Русь” (з 2008) досліджував і викривав злочини УПЦ(МП) проти української нації; як журналіст і шеф-редактор “Духу волі” написав (2013-2020) ряд статей і записав декілька відеоблогів про антиукраїнську діяльність московської церкви в Україні тощо.

Водночас учасники обговорення, мабуть не знають, що сам ініціатор дискусії П.Порошенко залишається дияконом УПЦ(МП), а на подвірї його палацу досі “красується” церква УПЦ(МП). Принаймні, відколи П.Порошенко став активним “борцем” з УПЦ(МП) публічної інформації особисто від нього про розрив з московською церквою не поступало.

Були й окремі тверезі голоси.

Зокрема, Leonid Lyapich: “Ми святкуємо 7 січня Різдво Христове не тому, що так святкує Росія. Коли католицька Європа переходила на Григорянський календар, а Православні Церкви вирішили залишитися на Юліанському календарі, то під Московським царством була невелика частина українських земель. Святкування за Юліанським календарем дуже довго допомагало православним народам зберегти свою окремішність, ідентичність, наочно бути іншими від католиків. А коли 1918 році антицерковна радянська влада прийняла Григорянський календар, то збереження Церквою Юліанського було своєрідним опором їй. Тому Різдво Христове - 7 січня часто називали Українським Різдвом, а 14 січня - Українським Новим Роком”.

Олександра Сумарук: Питання духовності народу є занадто серйозним як на таке, вибачте, легковажне вирішення.

Orest Hrechukh: Зрештою, тут, у Канаді, я прекрасно бачу, як саме святкує цей "цивілізований світ"! Цей день для абсолютної більшості канадців асоціюється з індиком на столі, але аж ніяк не з церквою, Ісусом чи колядками! Мабуть, все-таки українці вже дійсно дозріли до традицій "цивілізованого світу"...

Отож, українські церкви святкують Різдво 7 січня. За цією датою Різдво святкували в Організації Українських Націоналістів та в Українській Повстанській Армії. Чи в когось повернеться язик назвати ці організації прислужниками московської церкви? Але, якщо хтось так одержимий святкуванням Різдва 25 грудня, то може преспокійно перейти в католицьку або протестантську церкви, які вільно діють в Україні! Тому, “порохоботи”, не баламутьте УГКЦ та ПЦУ зі змінами дати святкування Різдва! Розбратом ви справді діятимете на користь московитам! Чи у вас таке завдання – розколоти УГКЦ умовно на УГКЦ(м) та УГКЦ(б), а ПЦУ - відповідно на ПЦУ(м) і ПЦУ(б), де, скажімо, м – модернова,за 25 грудня, а б – бабусина, за 7 січня?

Боже, нам єдність подай!

P.S. Є у Львові Церква Святого Великомученика Георгія, яка належить до УПЦ(МП) чи коректніше - РПЦ в Україні. До першої світової війни це була єдина в Галичині православна церква, а церковним опікуном там навіть був професор університету, майбутній перший президент України М.Грушевський. З 1992 р. ця церква виконує  функції кафедрального собору Львівської єпархії РПЦвУ. Знаходиться церква в самому тилу будівлі Львівської обласної військової (державної) адміністрації, що підозріло символічно. Поруч нещодавно розмістився Будинок воїна - того українського воїна, яких чимало загинуло на російсько-українській війні і яких відмовляються відспівувати в УПЦ(МП)-РПЦУ і, зокрема, в цій церкві. Попи московського патріархату також неодноразово були виявлені як корегувальники вогню - обстрілів української території. А де рішуча позиція з цього приводу ЛОВ(Д)А? Ось де поле боротьби з московською агентурою!

Декілька років тому, я спеціально побував у цій обителі зла – там навіть молилися царю-батюшці Миколі ІІ (висів, не знаю, як після обшуків СБУ, його портрет) і поширив відеоролик. А таких храмів московського патріархату по всій Україні – бл. 10 тис. Ось чим займатись потрібно, панове з БПП-ЄС, а не церковним заколотом в українських церквах з маніпуляцією дат – 7 чи 25! Бо, на цьому тлі ваші звернення з парламентської трибуни щодо заборони УПЦ(МП) звучать вкрай нещиро!

Ростислав Новоженець